
| What is the body type, Chery Tiggo 9 (Global version)? | SUV, 5 Doors, 7 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Chery Tiggo 9 (Global version) CSH 1.5T (306 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 1.3 l/100 km 180.9 US mpg 217.3 UK mpg 76.9 km/l |
| How ECO is the car, Chery Tiggo 9 CSH 1.5T (306 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 35 g/km CO2 |
| What is the range of pure electric driving, CSH 1.5T (306 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 90 km 55.92 mi |
| What is electricity consumption, Chery Tiggo 9 (Global version) CSH 1.5T (306 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 15.6 kWh/100 km 25.11 kWh/100 mi 134 MPGe 6.4 km/kWh 4 mi/kWh |
| How much power, Chery Tiggo 9 SUV 2026 CSH 1.5T (306 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 306 Hp, 450 Nm 331.9 lb.-ft. |
| What is the engine size, Chery Tiggo 9 SUV 2026 CSH 1.5T (306 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 1.5 l 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| How many cylinders, 2026 Chery CSH 1.5T (306 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Chery Tiggo 9 (Global version) SUV 2026 CSH 1.5T (306 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | Front wheel drive. PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. Two electric motors drive the front wheels. There is an ability for running in full electric or mixed mode. |
| How long is this vehicle, 2026 Chery Tiggo 9 SUV? | 4800 mm 188.98 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Chery Tiggo 9 SUV? | 1930 mm 75.98 in. |
| What is the curb weight, 2026 Chery Tiggo 9 (Global version) CSH 1.5T (306 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 1985 kg 4376.18 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 Chery Tiggo 9 (Global version) CSH 1.5T (306 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 2680 kg 5908.39 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Chery Tiggo 9 SUV? | 448 - 2065 l 15.82 - 72.92 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Chery Tiggo 9 (Global version) CSH 1.5T (306 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 3, automatic transmission DHT |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Chery |
| Model | Tiggo 9 |
| Generation | Tiggo 9 (Global version) |
| Modification (Engine) | CSH 1.5T (306 Hp) Plug-in Hybrid DHT |
| Start of production | January, 2026 year |
| Powertrain Architecture | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 7 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC) | 1.3 l/100 km
180.9 US mpg 217.3 UK mpg 76.9 km/l |
| CO2 emissions (NEDC) | 35 g/km |
| Fuel Type | Petrol / electricity |
| Weight-to-power ratio | 6.5 kg/Hp, 154.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 4.4 kg/Nm, 226.7 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 19 kWh |
| Battery technology | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery location | Below the floor, under the rear seats |
| All-electric range (NEDC) | 90 km 55.92 mi |
| Average Energy consumption (NEDC) | 15.6 kWh/100 km
25.11 kWh/100 mi 134 MPGe 6.4 km/kWh 4 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 102 Hp |
| Electric motor Torque | 170 Nm 125.39 lb.-ft. |
| Electric motor location | Front, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| Electric motor 2 | |
| Electric motor power | 122 Hp |
| Electric motor Torque | 220 Nm 162.26 lb.-ft. |
| Electric motor location | Integrated into the transmission |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 306 Hp |
| System torque | 450 Nm 331.9 lb.-ft. |
| Internal combustion engine specs | |
| Power | 143 Hp |
| Power per litre | 95.4 Hp/l |
| Torque | 215 Nm 158.58 lb.-ft. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine displacement | 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1985 kg 4376.18 lbs. |
| Max. weight | 2680 kg 5908.39 lbs. |
| Max load | 695 kg 1532.21 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 448 l 15.82 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 2065 l 72.92 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 70 l 18.49 US gal | 15.4 UK gal |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1500 kg 3306.93 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 75 kg 165.35 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4800 mm 188.98 in. |
| Width | 1930 mm 75.98 in. |
| Height | 1730 mm 68.11 in. |
| Wheelbase | 2750 mm 108.27 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. Two electric motors drive the front wheels. There is an ability for running in full electric or mixed mode. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 3 gears, automatic transmission DHT |
| Front suspension | Independent type McPherson |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 235/55 R19 |
| Wheel rims size | 19 |