
| What is the body type, Chery Tiggo 9 (Global version)? | SUV, 5 Doors, 7 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Chery Tiggo 9 (Global version) 2.0 TGDI (254 Hp) AWD DCT? | 8.3 l/100 km 28.3 US mpg 34 UK mpg 12 km/l |
| How ECO is the car, Chery Tiggo 9 2.0 TGDI (254 Hp) AWD DCT? | 197 g/km CO2 Euro 6b |
| How much power, Chery Tiggo 9 SUV 2025 2.0 TGDI (254 Hp) AWD DCT? | 254 Hp, 390 Nm 287.65 lb.-ft. |
| What is the engine size, Chery Tiggo 9 SUV 2025 2.0 TGDI (254 Hp) AWD DCT? | 2.0 l 1998 cm3 121.93 cu. in. |
| How many cylinders, 2025 Chery 2.0 TGDI (254 Hp) AWD DCT? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Chery Tiggo 9 (Global version) SUV 2025 2.0 TGDI (254 Hp) AWD DCT? | All wheel drive (4x4). Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| How long is this vehicle, 2025 Chery Tiggo 9 SUV? | 4810 mm 189.37 in. |
| How wide is the vehicle, 2025 Chery Tiggo 9 SUV? | 1925 mm 75.79 in. |
| How much trunk (boot) space, 2025 Chery Tiggo 9 SUV? | 448 - 2065 l 15.82 - 72.92 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2025 Chery Tiggo 9 (Global version) 2.0 TGDI (254 Hp) AWD DCT? | 7, automatic transmission DCT |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Chery |
| Model | Tiggo 9 |
| Generation | Tiggo 9 (Global version) |
| Modification (Engine) | 2.0 TGDI (254 Hp) AWD DCT |
| Start of production | 2025 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | SUV |
| Seats | 7 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - combined | 8.3 l/100 km
28.3 US mpg 34 UK mpg 12 km/l |
| CO2 emissions | 197 g/km |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Emission standard | Euro 6b |
| Engine specs | |
| Power | 254 Hp @ 5500 rpm. |
| Power per litre | 127.1 Hp/l |
| Torque | 390 Nm @ 1750-4000 rpm. 287.65 lb.-ft. @ 1750-4000 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | SQRF4J20 |
| Engine displacement | 1998 cm3 121.93 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Engine oil capacity | 4.3 l 4.54 US qt | 3.78 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Space, Volume and weights | |
| Trunk (boot) space - minimum | 448 l 15.82 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 2065 l 72.92 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 65 l 17.17 US gal | 14.3 UK gal |
| Dimensions | |
| Length | 4810 mm 189.37 in. |
| Width | 1925 mm 75.79 in. |
| Height | 1741 mm 68.54 in. |
| Wheelbase | 2800 mm 110.24 in. |
| Ride height (ground clearance) | 147 mm 5.79 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 7 gears, automatic transmission DCT |
| Front suspension | Independent type McPherson |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 245/50 R20 |
| Wheel rims size | 20 |