
| What is the body type, Chery Tiggo 9 (Global version)? | SUV, 5 Doors, 7 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Chery Tiggo 9 (Global version) CSH 1.5T (380 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 1.5 l/100 km 156.8 US mpg 188.3 UK mpg 66.7 km/l |
| How ECO is the car, Chery Tiggo 9 CSH 1.5T (380 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 33 g/km CO2 Euro 6b |
| What is the range of pure electric driving, CSH 1.5T (380 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 90 km 55.92 mi |
| How much power, Chery Tiggo 9 SUV 2025 CSH 1.5T (380 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 380 Hp, 610 Nm 449.91 lb.-ft. |
| What is the engine size, Chery Tiggo 9 SUV 2025 CSH 1.5T (380 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 1.5 l 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| How many cylinders, 2025 Chery CSH 1.5T (380 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Chery Tiggo 9 (Global version) SUV 2025 CSH 1.5T (380 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | Front wheel drive. PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. Two electric motors drive the front wheels. There is an ability for running in full electric or mixed mode. |
| How long is this vehicle, 2025 Chery Tiggo 9 SUV? | 4810 mm 189.37 in. |
| How wide is the vehicle, 2025 Chery Tiggo 9 SUV? | 1925 mm 75.79 in. |
| How much trunk (boot) space, 2025 Chery Tiggo 9 SUV? | 448 - 2065 l 15.82 - 72.92 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2025 Chery Tiggo 9 (Global version) CSH 1.5T (380 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 3, automatic transmission DHT |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Chery |
| Model | Tiggo 9 |
| Generation | Tiggo 9 (Global version) |
| Modification (Engine) | CSH 1.5T (380 Hp) Plug-in Hybrid DHT |
| Start of production | 2025 year |
| Powertrain Architecture | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 7 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - combined | 1.5 l/100 km
156.8 US mpg 188.3 UK mpg 66.7 km/l |
| CO2 emissions | 33 g/km |
| Fuel Type | Petrol / electricity |
| Emission standard | Euro 6b |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 18.3 kWh |
| Battery technology | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery location | Below the floor, under the rear seats |
| All-electric range | 90 km 55.92 mi |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 102 Hp |
| Electric motor Torque | 170 Nm 125.39 lb.-ft. |
| Electric motor location | Front, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| Electric motor 2 | |
| Electric motor power | 122 Hp |
| Electric motor Torque | 220 Nm 162.26 lb.-ft. |
| Electric motor location | Integrated into the transmission |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 380 Hp |
| System torque | 610 Nm 449.91 lb.-ft. |
| Internal combustion engine specs | |
| Power | 156 Hp @ 5200 rpm. |
| Power per litre | 104.1 Hp/l |
| Torque | 220 Nm @ 2500 rpm. 162.26 lb.-ft. @ 2500 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine displacement | 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Space, Volume and weights | |
| Trunk (boot) space - minimum | 448 l 15.82 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 2065 l 72.92 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 70 l 18.49 US gal | 15.4 UK gal |
| Dimensions | |
| Length | 4810 mm 189.37 in. |
| Width | 1925 mm 75.79 in. |
| Height | 1741 mm 68.54 in. |
| Wheelbase | 2800 mm 110.24 in. |
| Ride height (ground clearance) | 147 mm 5.79 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. Two electric motors drive the front wheels. There is an ability for running in full electric or mixed mode. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 3 gears, automatic transmission DHT |
| Front suspension | Independent type McPherson |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 235/55 R19 |
| Wheel rims size | 19 |