
| Av vilken typ är karosseriet, Chery Tiggo 9 (Global version)? | SUV , 5 dörrar, 7 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Chery Tiggo 9 (Global version) CSH 1.5T (306 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 1.3 l/100 km 180.9 US mpg 217.3 UK mpg 76.9 km/l |
| Hur ECO är bilen, Chery Tiggo 9 CSH 1.5T (306 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 35 g/km CO2 |
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, CSH 1.5T (306 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 90 km 55.92 mi |
| Vad är elförbrukningen, Chery Tiggo 9 (Global version) CSH 1.5T (306 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 15.6 kWh/100 km 25.11 kWh/100 mi 134 MPGe 6.4 km/kWh 4 mi/kWh |
| Vad har motorn för toppeffekt, Chery Tiggo 9 SUV 2026 CSH 1.5T (306 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 306 hk, 450 Nm 331.9 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Chery Tiggo 9 SUV 2026 CSH 1.5T (306 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 1.5 l 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2026 Chery CSH 1.5T (306 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Chery Tiggo 9 (Global version) SUV 2026 CSH 1.5T (306 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | Framhjulsdrift . PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil). Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. Två elektriska motorer driver framhjulen. Bilen kan framföras i fullt elektriskt eller blandat läge. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Chery Tiggo 9 SUV ? | 4800 mm 188.98 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Chery Tiggo 9 SUV ? | 1930 mm 75.98 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Chery Tiggo 9 (Global version) CSH 1.5T (306 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 1985 kg 4376.18 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 Chery Tiggo 9 (Global version) CSH 1.5T (306 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 2680 kg 5908.39 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Chery Tiggo 9 SUV ? | 448 - 2065 l 15.82 - 72.92 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Chery Tiggo 9 (Global version) CSH 1.5T (306 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 3, Automat DHT |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Chery |
| Modell | Tiggo 9 |
| Generation | Tiggo 9 (Global version) |
| Modifikation (motor) | CSH 1.5T (306 hk) Plug-in Hybrid DHT |
| fabrikstillverkning, början | Januari, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 7 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (NEDC) | 1.3 l/100 km
180.9 US mpg 217.3 UK mpg 76.9 km/l |
| CO2-utsläpp (NEDC) | 35 g/km |
| Typ bränsle | Hybrid - bensin / elektricitet |
| Vikt/effektförhållande | 6.5 kg/hk, 154.2 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 4.4 kg/Nm, 226.7 Nm/ton |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 19 kWh |
| Batteriteknik | Litiumjon (Li-Ion) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet, under baksätena |
| Räckvidd el. (NEDC) | 90 km 55.92 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (NEDC) | 15.6 kWh/100 km
25.11 kWh/100 mi 134 MPGe 6.4 km/kWh 4 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 102 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 170 Nm 125.39 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Främre, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Elmotor 2 | |
| Elektrisk motoreffekt | 122 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 220 Nm 162.26 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Integrerad i transmissionen |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 306 hk |
| System Vridmoment | 450 Nm 331.9 lb.-ft. |
| Förbränningsmotor | |
| Effekt | 143 hk |
| Effekt per liter slagvolym | 95.4 hk/l |
| Vridmoment | 215 Nm 158.58 lb.-ft. |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Cylindervolym | 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1985 kg 4376.18 lbs. |
| Tillåten massa | 2680 kg 5908.39 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 695 kg 1532.21 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 448 l 15.82 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 2065 l 72.92 cu. ft. |
| Tankvolym | 70 l 18.49 US gal | 15.4 UK gal |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1500 kg 3306.93 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 75 kg 165.35 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4800 mm 188.98 in. |
| Bredd | 1930 mm 75.98 in. |
| Höjd | 1730 mm 68.11 in. |
| Hjulbas | 2750 mm 108.27 in. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. Två elektriska motorer driver framhjulen. Bilen kan framföras i fullt elektriskt eller blandat läge. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 3 växlar, Automat DHT |
| Hjulupphängning fram | Självständig typ McPrherson |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 235/55 R19 |
| Storlek av | 19 |