
| What is the body type, Chery Tiggo 9 (Global version)? | SUV, 5 Doors, 7 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Chery Tiggo 9 (Global version) CSH 1.5T (618 Hp) Plug-in Hybrid AWD DHT? | 1.4 l/100 km 168 US mpg 201.8 UK mpg 71.4 km/l |
| How ECO is the car, Chery Tiggo 9 CSH 1.5T (618 Hp) Plug-in Hybrid AWD DHT? | 33 g/km CO2 Euro 6b |
| What is the range of pure electric driving, CSH 1.5T (618 Hp) Plug-in Hybrid AWD DHT? | 160 km 99.42 mi |
| How much power, Chery Tiggo 9 SUV 2025 CSH 1.5T (618 Hp) Plug-in Hybrid AWD DHT? | 618 Hp, 920 Nm 678.56 lb.-ft. |
| What is the engine size, Chery Tiggo 9 SUV 2025 CSH 1.5T (618 Hp) Plug-in Hybrid AWD DHT? | 1.5 l 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| How many cylinders, 2025 Chery CSH 1.5T (618 Hp) Plug-in Hybrid AWD DHT? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Chery Tiggo 9 (Global version) SUV 2025 CSH 1.5T (618 Hp) Plug-in Hybrid AWD DHT? | All wheel drive (4x4). PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. One electric motor drives the rear wheels. Two electric motors drive the front wheels. There is an ability for running in full electric or mixed mode. |
| How long is this vehicle, 2025 Chery Tiggo 9 SUV? | 4810 mm 189.37 in. |
| How wide is the vehicle, 2025 Chery Tiggo 9 SUV? | 1925 mm 75.79 in. |
| How much trunk (boot) space, 2025 Chery Tiggo 9 SUV? | 448 - 2065 l 15.82 - 72.92 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2025 Chery Tiggo 9 (Global version) CSH 1.5T (618 Hp) Plug-in Hybrid AWD DHT? | 3, automatic transmission DHT |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Chery |
| Model | Tiggo 9 |
| Generation | Tiggo 9 (Global version) |
| Modification (Engine) | CSH 1.5T (618 Hp) Plug-in Hybrid AWD DHT |
| Start of production | 2025 year |
| Powertrain Architecture | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 7 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - combined | 1.4 l/100 km
168 US mpg 201.8 UK mpg 71.4 km/l |
| CO2 emissions | 33 g/km |
| Fuel Type | Petrol / electricity |
| Emission standard | Euro 6b |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 34.4 kWh |
| Battery technology | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery location | Below the floor, under the rear seats |
| All-electric range | 160 km 99.42 mi |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 102 Hp |
| Electric motor Torque | 170 Nm 125.39 lb.-ft. |
| Electric motor location | Front, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| Electric motor 2 | |
| Electric motor power | 122 Hp |
| Electric motor Torque | 220 Nm 162.26 lb.-ft. |
| Electric motor location | Integrated into the transmission |
| Electric motor type | Synchronous |
| Electric motor 3 | |
| Electric motor power | 238 Hp |
| Electric motor Torque | 310 Nm 228.64 lb.-ft. |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 618 Hp |
| System torque | 920 Nm 678.56 lb.-ft. |
| Internal combustion engine specs | |
| Power | 156 Hp @ 5200 rpm. |
| Power per litre | 104.1 Hp/l |
| Torque | 220 Nm @ 2500 rpm. 162.26 lb.-ft. @ 2500 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine displacement | 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Space, Volume and weights | |
| Trunk (boot) space - minimum | 448 l 15.82 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 2065 l 72.92 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 70 l 18.49 US gal | 15.4 UK gal |
| Dimensions | |
| Length | 4810 mm 189.37 in. |
| Width | 1925 mm 75.79 in. |
| Height | 1741 mm 68.54 in. |
| Wheelbase | 2800 mm 110.24 in. |
| Ride height (ground clearance) | 147 mm 5.79 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. One electric motor drives the rear wheels. Two electric motors drive the front wheels. There is an ability for running in full electric or mixed mode. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 3 gears, automatic transmission DHT |
| Front suspension | Independent type McPherson |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 245/50 R20 |
| Wheel rims size | 20 |