
| Av vilken typ är karosseriet, Xiaomi YU7? | SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, Standard 73 kWh (320 Hp)? | 643 km 399.54 mi |
| Vad är elförbrukningen, Xiaomi YU7 Standard 73 kWh (320 Hp)? | 12.9 kWh/100 km 20.76 kWh/100 mi 162 MPGe 7.8 km/kWh 4.8 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2026 YU7 Standard 73 kWh (320 Hp)? | 220 km/t | 136.7 mph 0-100 km/t: 5.9 s 0-60 mph: 5.6 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Xiaomi YU7 SUV 2026 Standard 73 kWh (320 Hp)? | 320 hk, 528 Nm 389.43 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, Xiaomi YU7 SUV 2026 Standard 73 kWh (320 Hp)? | Bakhjulsdrift. BEV (Elbil). En elmotor driver bakhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Xiaomi YU7 SUV ? | 4999 mm 196.81 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Xiaomi YU7 SUV ? | 1996 mm 78.58 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Xiaomi YU7 Standard 73 kWh (320 Hp)? | 2200 kg 4850.17 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 Xiaomi YU7 Standard 73 kWh (320 Hp)? | 2650 kg 5842.25 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Xiaomi YU7 SUV ? | 678 - 1758 l 23.94 - 62.08 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Xiaomi YU7 Standard 73 kWh (320 Hp)? | 1, Automat |
| Märke | Xiaomi |
|---|---|
| Modell | YU7 |
| Generation | YU7 |
| Modifikation (motor) | Standard 73 kWh (320 hk) |
| fabrikstillverkning, början | Maj, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Typ bränsle | Elektricitet |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/t | 5.9 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 5.9 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 5.6 s |
| Toppfart | 220 km/t 136.7 mph |
| Vikt/effektförhållande | 6.9 kg/hk, 145.5 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 4.2 kg/Nm, 240 Nm/ton |
| Brutto batterikapacitet | 73 kWh |
|---|---|
| Batterispänning | 752 V |
| Batteriteknik | Litiumjärnfosfat (LiFePO4) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Elektrisk räckvidd (CLTC) | 643 km 399.54 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (CLTC) | 12.9 kWh/100 km
20.76 kWh/100 mi 162 MPGe 7.8 km/kWh 4.8 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 320 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 528 Nm 389.43 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | TZ220XY110 |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 320 hk |
| System Vridmoment | 528 Nm 389.43 lb.-ft. |
| Egen massa | 2200 kg 4850.17 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 2650 kg 5842.25 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 450 kg 992.08 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 678 l 23.94 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1758 l 62.08 cu. ft. |
| Längd | 4999 mm 196.81 in. |
|---|---|
| Bredd | 1996 mm 78.58 in. |
| Höjd | 1608 mm 63.31 in. |
| Hjulbas | 3000 mm 118.11 in. |
| Spårvidd fram | 1694 mm 66.69 in. |
| Spårvidd bak | 1700 mm 66.93 in. |
| Frigångshöjd | 185 mm 7.28 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.245 |
| Vändcirkel | 11.4 m 37.4 ft. |
| Approach vinkel | 17° |
| Avgångsvinkel | 19° |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver bakhjulen. |
|---|---|
| Bedrivning | Bakhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Spiralfjäder, Dubbel transversell länkarm , Transversell stabilizor |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 245/55 R19; 245/50 R20 |
| Storlek av | 8J x 19; 8J x 20 |