
| What is the body type, Toyota Proace City Verso (facelift 2024) L1? | Minivan, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Toyota Proace City Verso (facelift 2024) L1 1.2 Turbo (110 Hp)? | 6.3-6.8 l/100 km 37.3 - 34.6 US mpg 44.8 - 41.5 UK mpg 15.9 - 14.7 km/l |
| How ECO is the car, Toyota Proace City 1.2 Turbo (110 Hp)? | 143-153 g/km CO2 Euro 6E |
| How fast is the car, 2024 Proace City Verso (facelift 2024) L1 1.2 Turbo (110 Hp)? | 174 km/h | 108.12 mph |
| How much power, Toyota Proace City Minivan 2024 1.2 Turbo (110 Hp)? | 110 Hp, 205 Nm 151.2 lb.-ft. |
| What is the engine size, Toyota Proace City Minivan 2024 1.2 Turbo (110 Hp)? | 1.2 l 1199 cm3 73.17 cu. in. |
| How many cylinders, 2024 Toyota 1.2 Turbo (110 Hp)? | 3, Inline |
| What is the drivetrain, Toyota Proace City Verso (facelift 2024) L1 Minivan 2024 1.2 Turbo (110 Hp)? | Front wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 2024 Toyota Proace City Minivan? | 4403 mm 173.35 in. |
| How wide is the vehicle, 2024 Toyota Proace City Minivan? | 1848 mm 72.76 in. |
| What is the gross weight, 2024 Toyota Proace City Verso (facelift 2024) L1 1.2 Turbo (110 Hp)? | 2050 kg 4519.48 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2024 Toyota Proace City Minivan? | 597 - 2126 l 21.08 - 75.08 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2024 Toyota Proace City Verso (facelift 2024) L1 1.2 Turbo (110 Hp)? | 6, manual transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Toyota |
| Model | Proace City |
| Generation | Proace City Verso (facelift 2024) L1 |
| Modification (Engine) | 1.2 Turbo (110 Hp) |
| Start of production | April, 2024 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Minivan |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption at Low speed (WLTP) | 7.5-7.8 l/100 km
31.4 - 30.2 US mpg 37.7 - 36.2 UK mpg 13.3 - 12.8 km/l |
| Fuel consumption at Medium speed (WLTP) | 6.0-6.6 l/100 km
39.2 - 35.6 US mpg 47.1 - 42.8 UK mpg 16.7 - 15.2 km/l |
| Fuel consumption at high speed (WLTP) | 5.4-5.8 l/100 km
43.6 - 40.6 US mpg 52.3 - 48.7 UK mpg 18.5 - 17.2 km/l |
| Fuel consumption at very high speed (WLTP) | 6.9-7.3 l/100 km
34.1 - 32.2 US mpg 40.9 - 38.7 UK mpg 14.5 - 13.7 km/l |
| Combined fuel consumption (WLTP) | 6.3-6.8 l/100 km
37.3 - 34.6 US mpg 44.8 - 41.5 UK mpg 15.9 - 14.7 km/l |
| CO2 emissions (WLTP) | 143-153 g/km |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Maximum speed | 174 km/h 108.12 mph |
| Emission standard | Euro 6E |
| Engine specs | |
| Power | 110 Hp @ 5500 rpm. |
| Power per litre | 91.7 Hp/l |
| Torque | 205 Nm @ 1750 rpm. 151.2 lb.-ft. @ 1750 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | HN05 |
| Engine displacement | 1199 cm3 73.17 cu. in. |
| Number of cylinders | 3 |
| Engine configuration | Inline |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | OHC |
| Engine oil capacity | 3.5 l 3.7 US qt | 3.08 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Engine systems | Start & Stop System Particulate filter |
| Space, Volume and weights | |
| Max. weight | 2050 kg 4519.48 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 597 l 21.08 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 2126 l 75.08 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 61 l 16.11 US gal | 13.42 UK gal |
| Max. roof load | 150 kg 330.69 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1100 kg 2425.08 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 74 kg 163.14 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4403 mm 173.35 in. |
| Width | 1848 mm 72.76 in. |
| Height | 1837 mm 72.32 in. |
| Wheelbase | 2785 mm 109.65 in. |
| Front track | 1553 mm 61.14 in. |
| Rear (Back) track | 1567 mm 61.69 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 6 gears, manual transmission |
| Front suspension | Independent type McPherson |
| Rear suspension | Torsion |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 205/60 R16 96H |
| Wheel rims size | 16 |