
| What is the body type, Toyota Proace City Verso (facelift 2024) L1? | Minivan, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, 50 kWh (136 Hp) Electric? | 343 km 213.13 mi |
| What is electricity consumption, Toyota Proace City Verso (facelift 2024) L1 50 kWh (136 Hp) Electric? | 18.1-18.7 kWh/100 km 29.13 - 30.09 kWh/100 mi 116 - 112 MPGe 5.5 - 5.3 km/kWh 3.4 - 3.3 mi/kWh |
| How fast is the car, 2024 Proace City Verso (facelift 2024) L1 50 kWh (136 Hp) Electric? | 135 km/h | 83.89 mph |
| How much power, Toyota Proace City Minivan 2024 50 kWh (136 Hp) Electric? | 136 Hp, 260 Nm 191.77 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Toyota Proace City Verso (facelift 2024) L1 Minivan 2024 50 kWh (136 Hp) Electric? | Front wheel drive. BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the front wheels. |
| How long is this vehicle, 2024 Toyota Proace City Minivan? | 4403 mm 173.35 in. |
| How wide is the vehicle, 2024 Toyota Proace City Minivan? | 1848 mm 72.76 in. |
| What is the gross weight, 2024 Toyota Proace City Verso (facelift 2024) L1 50 kWh (136 Hp) Electric? | 2360 kg 5202.91 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2024 Toyota Proace City Minivan? | 597 - 2126 l 21.08 - 75.08 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2024 Toyota Proace City Verso (facelift 2024) L1 50 kWh (136 Hp) Electric? | 1, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Toyota |
| Model | Proace City |
| Generation | Proace City Verso (facelift 2024) L1 |
| Modification (Engine) | 50 kWh (136 Hp) Electric |
| Start of production | April, 2024 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | Minivan |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Electricity |
| Maximum speed | 135 km/h 83.89 mph |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 50 kWh |
| Battery technology | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (WLTP) | 343 km 213.13 mi |
| Average Energy consumption (WLTP) | 18.1-18.7 kWh/100 km
29.13 - 30.09 kWh/100 mi 116 - 112 MPGe 5.5 - 5.3 km/kWh 3.4 - 3.3 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 136 Hp |
| Electric motor Torque | 260 Nm 191.77 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | ZK01 |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 136 Hp |
| System torque | 260 Nm 191.77 lb.-ft. |
| Space, Volume and weights | |
| Max. weight | 2360 kg 5202.91 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 597 l 21.08 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 2126 l 75.08 cu. ft. |
| Max. roof load | 150 kg 330.69 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 50 kg 110.23 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4403 mm 173.35 in. |
| Width | 1848 mm 72.76 in. |
| Height | 1837 mm 72.32 in. |
| Wheelbase | 2785 mm 109.65 in. |
| Front track | 1553 mm 61.14 in. |
| Rear (Back) track | 1567 mm 61.69 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the front wheels. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent type McPherson |
| Rear suspension | Torsion |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 205/60 R16 96H; 205/55 R17 95V |
| Wheel rims size | 16; 17 |