


| What is the body type, Skoda Superb II? | Liftback, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Skoda Superb II 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 10-10.2 l/100 km 23.5 - 23.1 US mpg 28.2 - 27.7 UK mpg 10 - 9.8 km/l |
| How ECO is the car, Skoda Superb 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 235-237 g/km CO2 Euro 5 |
| How fast is the car, 2008 Superb II 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 250 km/h | 155.34 mph 0-100 km/h: 6.5 sec 0-60 mph: 6.2 sec |
| How much power, Skoda Superb Liftback 2008 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 260 Hp, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| What is the engine size, Skoda Superb Liftback 2008 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 3.6 l 3597 cm3 219.5 cu. in. |
| How many cylinders, 2008 Skoda 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 6, VR-engine |
| What is the drivetrain, Skoda Superb II Liftback 2008 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | All wheel drive (4x4). Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| How long is this vehicle, 2008 Skoda Superb Liftback? | 4838 mm 190.47 in. |
| How wide is the vehicle, 2008 Skoda Superb Liftback? | 1817 mm 71.54 in. |
| What is the curb weight, 2008 Skoda Superb II 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 1639-1665 kg 3613.38 - 3670.7 lbs. |
| What is the gross weight, 2008 Skoda Superb II 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 2275-2285 kg 5015.52 - 5037.56 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2008 Skoda Superb Liftback? | 595 - 1700 l 21.01 - 60.03 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2008 Skoda Superb II 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 6, automatic transmission DSG |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Skoda |
| Model | Superb |
| Generation | Superb II |
| Modification (Engine) | 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG |
| Start of production | July, 2008 year |
| End of production | May, 2013 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Liftback |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC) | 14.7-14.9 l/100 km
16 - 15.8 US mpg 19.2 - 19 UK mpg 6.8 - 6.7 km/l |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC) | 6.9-7.8 l/100 km
34.1 - 30.2 US mpg 40.9 - 36.2 UK mpg 14.5 - 12.8 km/l |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC) | 10-10.2 l/100 km
23.5 - 23.1 US mpg 28.2 - 27.7 UK mpg 10 - 9.8 km/l |
| CO2 emissions (NEDC) | 235-237 g/km |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 6.5 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 6.5 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 6.2 sec |
| Maximum speed | 250 km/h, Electronically limited 155.34 mph |
| Emission standard | Euro 5 |
| Weight-to-power ratio | 6.3 kg/Hp, 158.6 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 4.7 kg/Nm, 213.5 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 260 Hp @ 6000 rpm. |
| Power per litre | 72.3 Hp/l |
| Torque | 350 Nm @ 2500-5000 rpm. 258.15 lb.-ft. @ 2500-5000 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | EA390 / CDVA |
| Engine displacement | 3597 cm3 219.5 cu. in. |
| Number of cylinders | 6 |
| Engine configuration | VR-engine |
| Cylinder Bore | 89 mm 3.5 in. |
| Piston Stroke | 96.4 mm 3.8 in. |
| Compression ratio | 10.6:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine oil capacity | 5.5 l 5.81 US qt | 4.84 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 9 l 9.51 US qt | 7.92 UK qt |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1639-1665 kg 3613.38 - 3670.7 lbs. |
| Max. weight | 2275-2285 kg 5015.52 - 5037.56 lbs. |
| Max load | 620-636 kg 1366.87 - 1402.14 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 595 l 21.01 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1700 l 60.03 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Max. roof load | 100 kg 220.46 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 2000 kg 4409.25 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 80 kg 176.37 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4838 mm 190.47 in. |
| Width | 1817 mm 71.54 in. |
| Width including mirrors | 2009 mm 79.09 in. |
| Height | 1462 mm 57.56 in. |
| Wheelbase | 2761 mm 108.7 in. |
| Front track | 1545 mm 60.83 in. |
| Rear (Back) track | 1518 mm 59.76 in. |
| Front overhang | 964 mm 37.95 in. |
| Rear overhang | 1113 mm 43.82 in. |
| Ride height (ground clearance) | 139 mm 5.47 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.31 |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.5 m 37.73 ft. |
| Approach angle | 14.5° |
| Departure angle | 12° |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 6 gears, automatic transmission DSG |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 205/55 R16; 225/45 R17; 225/40 R18 |
| Wheel rims size | 7J x 16; 7.5J x 17; 7.5J x 18 |