
| What is the body type, Skoda Superb II? | Liftback, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Skoda Superb II 1.8 TSI (160 Hp) DSG? | 7.1-8.2 l/100 km 33.1 - 28.7 US mpg 39.8 - 34.4 UK mpg 14.1 - 12.2 km/l |
| How ECO is the car, Skoda Superb 1.8 TSI (160 Hp) DSG? | 168-195 g/km CO2 Euro 5 |
| How fast is the car, 2008 Superb II 1.8 TSI (160 Hp) DSG? | 220 km/h | 136.7 mph 0-100 km/h: 8.5 sec 0-60 mph: 8.1 sec |
| How much power, Skoda Superb Liftback 2008 1.8 TSI (160 Hp) DSG? | 160 Hp, 250 Nm 184.39 lb.-ft. |
| What is the engine size, Skoda Superb Liftback 2008 1.8 TSI (160 Hp) DSG? | 1.8 l 1798 cm3 109.72 cu. in. |
| How many cylinders, 2008 Skoda 1.8 TSI (160 Hp) DSG? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Skoda Superb II Liftback 2008 1.8 TSI (160 Hp) DSG? | Front wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 2008 Skoda Superb Liftback? | 4838 mm 190.47 in. |
| How wide is the vehicle, 2008 Skoda Superb Liftback? | 1817 mm 71.54 in. |
| What is the curb weight, 2008 Skoda Superb II 1.8 TSI (160 Hp) DSG? | 1448-1471 kg 3192.29 - 3243 lbs. |
| What is the gross weight, 2008 Skoda Superb II 1.8 TSI (160 Hp) DSG? | 2086-2091 kg 4598.84 - 4609.87 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2008 Skoda Superb Liftback? | 595 - 1700 l 21.01 - 60.03 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2008 Skoda Superb II 1.8 TSI (160 Hp) DSG? | 7, automatic transmission DSG |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Skoda |
| Model | Superb |
| Generation | Superb II |
| Modification (Engine) | 1.8 TSI (160 Hp) DSG |
| Start of production | July, 2008 year |
| End of production | May, 2013 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Liftback |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC) | 9.4-11.3 l/100 km
25 - 20.8 US mpg 30.1 - 25 UK mpg 10.6 - 8.8 km/l |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC) | 5.7-6.3 l/100 km
41.3 - 37.3 US mpg 49.6 - 44.8 UK mpg 17.5 - 15.9 km/l |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC) | 7.1-8.2 l/100 km
33.1 - 28.7 US mpg 39.8 - 34.4 UK mpg 14.1 - 12.2 km/l |
| CO2 emissions (NEDC) | 168-195 g/km |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 8.5 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.5 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 8.1 sec |
| Maximum speed | 220 km/h 136.7 mph |
| Emission standard | Euro 5 |
| Weight-to-power ratio | 9.1 kg/Hp, 110.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 5.8 kg/Nm, 172.7 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 160 Hp @ 4500-6200 rpm. |
| Power per litre | 89 Hp/l |
| Torque | 250 Nm @ 1500-4500 rpm. 184.39 lb.-ft. @ 1500-4500 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | EA888 / CDAA |
| Engine displacement | 1798 cm3 109.72 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 82.5 mm 3.25 in. |
| Piston Stroke | 84.1 mm 3.31 in. |
| Compression ratio | 9.6:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine oil capacity | 4.6 l 4.86 US qt | 4.05 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 8.6 l 9.09 US qt | 7.57 UK qt |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1448-1471 kg 3192.29 - 3243 lbs. |
| Max. weight | 2086-2091 kg 4598.84 - 4609.87 lbs. |
| Max load | 620-638 kg 1366.87 - 1406.55 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 595 l 21.01 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1700 l 60.03 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Max. roof load | 100 kg 220.46 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1500 kg 3306.93 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 80 kg 176.37 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4838 mm 190.47 in. |
| Width | 1817 mm 71.54 in. |
| Width including mirrors | 2009 mm 79.09 in. |
| Height | 1462 mm 57.56 in. |
| Wheelbase | 2761 mm 108.7 in. |
| Front track | 1545 mm 60.83 in. |
| Rear (Back) track | 1518 mm 59.76 in. |
| Front overhang | 964 mm 37.95 in. |
| Rear overhang | 1113 mm 43.82 in. |
| Ride height (ground clearance) | 139 mm 5.47 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.30 |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.5 m 37.73 ft. |
| Approach angle | 14.5° |
| Departure angle | 12° |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 7 gears, automatic transmission DSG |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 205/55 R16; 225/45 R17; 225/40 R18 |
| Wheel rims size | 7J x 16; 7.5J x 17; 7.5J x 18 |