


| What is the body type, Skoda Superb II? | Liftback, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Skoda Superb II 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 6.2-6.4 l/100 km 37.9 - 36.8 US mpg 45.6 - 44.1 UK mpg 16.1 - 15.6 km/l |
| How ECO is the car, Skoda Superb 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 163-168 g/km CO2 Euro 5 |
| How fast is the car, 2008 Superb II 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 219 km/h | 136.08 mph 0-100 km/h: 9 sec 0-60 mph: 8.6 sec |
| How much power, Skoda Superb Liftback 2008 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 170 Hp, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| What is the engine size, Skoda Superb Liftback 2008 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 2.0 l 1968 cm3 120.09 cu. in. |
| How many cylinders, 2008 Skoda 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Skoda Superb II Liftback 2008 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | All wheel drive (4x4). Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| How long is this vehicle, 2008 Skoda Superb Liftback? | 4838 mm 190.47 in. |
| How wide is the vehicle, 2008 Skoda Superb Liftback? | 1817 mm 71.54 in. |
| What is the curb weight, 2008 Skoda Superb II 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 1557-1572 kg 3432.6 - 3465.67 lbs. |
| What is the gross weight, 2008 Skoda Superb II 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 2195-2210 kg 4839.15 - 4872.22 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2008 Skoda Superb Liftback? | 595 - 1700 l 21.01 - 60.03 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2008 Skoda Superb II 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 6, manual transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Skoda |
| Model | Superb |
| Generation | Superb II |
| Modification (Engine) | 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4 |
| Start of production | July, 2008 year |
| End of production | May, 2013 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Liftback |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC) | 8-8.3 l/100 km
29.4 - 28.3 US mpg 35.3 - 34 UK mpg 12.5 - 12 km/l |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC) | 5.2-5.3 l/100 km
45.2 - 44.4 US mpg 54.3 - 53.3 UK mpg 19.2 - 18.9 km/l |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC) | 6.2-6.4 l/100 km
37.9 - 36.8 US mpg 45.6 - 44.1 UK mpg 16.1 - 15.6 km/l |
| CO2 emissions (NEDC) | 163-168 g/km |
| Fuel Type | Diesel |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 9 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 8.6 sec |
| Maximum speed | 219 km/h 136.08 mph |
| Emission standard | Euro 5 |
| Weight-to-power ratio | 9.2 kg/Hp, 109.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 4.4 kg/Nm, 224.8 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 170 Hp @ 4200 rpm. |
| Power per litre | 86.4 Hp/l |
| Torque | 350 Nm @ 1750-2500 rpm. 258.15 lb.-ft. @ 1750-2500 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | EA189 / CBBB |
| Engine displacement | 1968 cm3 120.09 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 81 mm 3.19 in. |
| Piston Stroke | 95.5 mm 3.76 in. |
| Compression ratio | 16.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine oil capacity | 4.3 l 4.54 US qt | 3.78 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 8.4 l 8.88 US qt | 7.39 UK qt |
| Engine systems | Particulate filter |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1557-1572 kg 3432.6 - 3465.67 lbs. |
| Max. weight | 2195-2210 kg 4839.15 - 4872.22 lbs. |
| Max load | 638 kg 1406.55 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 595 l 21.01 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1700 l 60.03 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Max. roof load | 100 kg 220.46 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 2000 kg 4409.25 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 80 kg 176.37 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4838 mm 190.47 in. |
| Width | 1817 mm 71.54 in. |
| Width including mirrors | 2009 mm 79.09 in. |
| Height | 1462 mm 57.56 in. |
| Wheelbase | 2761 mm 108.7 in. |
| Front track | 1545 mm 60.83 in. |
| Rear (Back) track | 1518 mm 59.76 in. |
| Front overhang | 964 mm 37.95 in. |
| Rear overhang | 1113 mm 43.82 in. |
| Ride height (ground clearance) | 139 mm 5.47 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.30 |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.5 m 37.73 ft. |
| Approach angle | 14.5° |
| Departure angle | 12° |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 6 gears, manual transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 205/55 R16; 225/45 R17; 225/40 R18 |
| Wheel rims size | 7J x 16; 7J x 17; 7.5J x 18 |