
| What is the body type, Skoda Superb II? | Liftback, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Skoda Superb II 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 8.1 l/100 km 29 US mpg 34.9 UK mpg 12.3 km/l |
| How ECO is the car, Skoda Superb 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 189 g/km CO2 Euro 5 |
| How fast is the car, 2008 Superb II 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 217 km/h | 134.84 mph 0-100 km/h: 8.7 sec 0-60 mph: 8.3 sec |
| How much power, Skoda Superb Liftback 2008 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 160 Hp, 250 Nm 184.39 lb.-ft. |
| What is the engine size, Skoda Superb Liftback 2008 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 1.8 l 1798 cm3 109.72 cu. in. |
| How many cylinders, 2008 Skoda 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Skoda Superb II Liftback 2008 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | All wheel drive (4x4). Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| How long is this vehicle, 2008 Skoda Superb Liftback? | 4838 mm 190.47 in. |
| How wide is the vehicle, 2008 Skoda Superb Liftback? | 1817 mm 71.54 in. |
| What is the curb weight, 2008 Skoda Superb II 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 1527 kg 3366.46 lbs. |
| What is the gross weight, 2008 Skoda Superb II 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 2165 kg 4773.01 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2008 Skoda Superb Liftback? | 595 - 1700 l 21.01 - 60.03 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2008 Skoda Superb II 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 6, manual transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Skoda |
| Model | Superb |
| Generation | Superb II |
| Modification (Engine) | 1.8 TSI (160 Hp) 4x4 |
| Start of production | July, 2008 year |
| End of production | May, 2013 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Liftback |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC) | 10.6 l/100 km
22.2 US mpg 26.6 UK mpg 9.4 km/l |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC) | 6.6 l/100 km
35.6 US mpg 42.8 UK mpg 15.2 km/l |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC) | 8.1 l/100 km
29 US mpg 34.9 UK mpg 12.3 km/l |
| CO2 emissions (NEDC) | 189 g/km |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 8.7 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.7 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 8.3 sec |
| Maximum speed | 217 km/h 134.84 mph |
| Emission standard | Euro 5 |
| Weight-to-power ratio | 9.5 kg/Hp, 104.8 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 6.1 kg/Nm, 163.7 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 160 Hp @ 4500-6200 rpm. |
| Power per litre | 89 Hp/l |
| Torque | 250 Nm @ 1500-4500 rpm. 184.39 lb.-ft. @ 1500-4500 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | EA888 / CDAA |
| Engine displacement | 1798 cm3 109.72 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 82.5 mm 3.25 in. |
| Piston Stroke | 84.1 mm 3.31 in. |
| Compression ratio | 9.6:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine oil capacity | 4.6 l 4.86 US qt | 4.05 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 8.6 l 9.09 US qt | 7.57 UK qt |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1527 kg 3366.46 lbs. |
| Max. weight | 2165 kg 4773.01 lbs. |
| Max load | 638 kg 1406.55 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 595 l 21.01 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1700 l 60.03 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Max. roof load | 100 kg 220.46 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1600 kg 3527.4 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 80 kg 176.37 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4838 mm 190.47 in. |
| Width | 1817 mm 71.54 in. |
| Width including mirrors | 2009 mm 79.09 in. |
| Height | 1462 mm 57.56 in. |
| Wheelbase | 2761 mm 108.7 in. |
| Front track | 1545 mm 60.83 in. |
| Rear (Back) track | 1518 mm 59.76 in. |
| Front overhang | 964 mm 37.95 in. |
| Rear overhang | 1113 mm 43.82 in. |
| Ride height (ground clearance) | 139 mm 5.47 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.30 |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.5 m 37.73 ft. |
| Approach angle | 14.5° |
| Departure angle | 12° |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 6 gears, manual transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 205/55 R16; 225/45 R17; 225/40 R18 |
| Wheel rims size | 7J x 16; 7.5J x 17; 7.5J x 18 |