


| De ce tip este caroseria, Skoda Superb II? | Liftback, 5 Uşi, 5 scaune |
|---|---|
| Care este consumul de combustibil, Skoda Superb II 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 10-10.2 l/100 km 23.5 - 23.1 US mpg 28.2 - 27.7 UK mpg 10 - 9.8 km/l |
| Cât de ECO este mașina, Skoda Superb 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 235-237 g/km CO2 Euro 5 |
| Cât de rapidă este mașina, 2008 Superb II 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 250 km/h | 155.34 mph 0-100 km/h: 6.5 sec 0-60 mph: 6.2 sec |
| Care este puterea motorului, Skoda Superb Liftback 2008 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 260 CP, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Care este volumul motorului, Skoda Superb Liftback 2008 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 3.6 l 3597 cm3 219.5 cu. in. |
| Câți cilindri are motorul, 2008 Skoda 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 6, Motor VR |
| Care este sistemul de transmisie, Skoda Superb II Liftback 2008 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | Tracţiune integrală (4x4). Motor cu combustie interna. MAI pune în mișcare roțile din față permanent, iar dacă este necesar prin ambreiajul comandat electric sau mecanic, roțile din spate sunt puse în mișcare. |
| Care este lungimea vehiculului, 2008 Skoda Superb Liftback? | 4838 mm 190.47 in. |
| Care este lățimea vehiculului, 2008 Skoda Superb Liftback? | 1817 mm 71.54 in. |
| Care este greutatea vehiculului, 2008 Skoda Superb II 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 1639-1665 kg 3613.38 - 3670.7 lbs. |
| Care este masa maximă admisă, 2008 Skoda Superb II 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 2275-2285 kg 5015.52 - 5037.56 lbs. |
| Cât de mult spațiu portbagaj, 2008 Skoda Superb Liftback? | 595 - 1700 l 21.01 - 60.03 cu. ft. |
| Câte transmisii are cutia, Ce tip este cutia de viteze, 2008 Skoda Superb II 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 6, cutie automată DSG |
| Informații generale | |
|---|---|
| Marcă | Skoda |
| Model | Superb |
| Generație | Superb II |
| Modificare (Tip motor) | 3.6 FSI V6 (260 CP) 4x4 DSG |
| Anul inceperii productiei | Iulie, 2008 an |
| Anul opririi productiei | Mai, 2013 an |
| Arhitectura grupului propulsor | Motor cu combustie interna |
| Tipul caroseriei | Liftback |
| Număr de scaune | 5 |
| Număr de uşi | 5 |
| Performanță | |
| Consumul de combustibil - urban (NEDC) | 14.7-14.9 l/100 km
16 - 15.8 US mpg 19.2 - 19 UK mpg 6.8 - 6.7 km/l |
| Consumul de combustibil - extra-urban (NEDC) | 6.9-7.8 l/100 km
34.1 - 30.2 US mpg 40.9 - 36.2 UK mpg 14.5 - 12.8 km/l |
| Consumul de combustibil - mixt (NEDC) | 10-10.2 l/100 km
23.5 - 23.1 US mpg 28.2 - 27.7 UK mpg 10 - 9.8 km/l |
| Emisii CO2 (NEDC) | 235-237 g/km |
| Tipul de combustibil | Benzină |
| Acceleraţie 0 - 100 km/h | 6.5 sec |
| Acceleraţie 0 - 62 mph | 6.5 sec |
| Acceleraţie 0 - 60 mph (Calculat de Auto-Data.net) | 6.2 sec |
| Viteza maximă | 250 km/h, Limitată electronic 155.34 mph |
| Standardul ecologic | Euro 5 |
| Raport greutate/putere | 6.3 kg/CP, 158.6 CP/tonă |
| Raport greutate/Cuplu | 4.7 kg/Nm, 213.5 Nm/tonă |
| Motorul | |
| Putere | 260 CP @ 6000 rot/min |
| Putere pe litru volum de lucru | 72.3 CP/l |
| Cuplu | 350 Nm @ 2500-5000 rot/min 258.15 lb.-ft. @ 2500-5000 rot/min |
| Dispunerea motorului | Faţă, Transversal |
| Model/Cod motor | EA390 / CDVA |
| Volumul motorului | 3597 cm3 219.5 cu. in. |
| Numărul de cilindri | 6 |
| Configurația motorului | Motor VR |
| Diametrul cilindrilor | 89 mm 3.5 in. |
| Cursa cilindrilor | 96.4 mm 3.8 in. |
| Raport de compresie | 10.6:1 |
| Numărul de supape per cilindru | 4 |
| Sistem de injecție de combustibil | Injecţie directă |
| Aspirația motorului | Motor aspirat natural |
| Distribuție | DOHC |
| Capacitate baie ulei | 5.5 l 5.81 US qt | 4.84 UK qt |
| Specificația uleiului de motor | Autentificați-vă pentru a vedea. |
| Cantitate lichid de răcire | 9 l 9.51 US qt | 7.92 UK qt |
| Volum și greutăți | |
| Masă proprie | 1639-1665 kg 3613.38 - 3670.7 lbs. |
| Masă maximă autorizată | 2275-2285 kg 5015.52 - 5037.56 lbs. |
| Încarcatura maxima | 620-636 kg 1366.87 - 1402.14 lbs. |
| Volumul minim al portbagajului | 595 l 21.01 cu. ft. |
| Volumul maxim al portbagajului | 1700 l 60.03 cu. ft. |
| Volumul rezervorului | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Sarcina maxima capota | 100 kg 220.46 lbs. |
| Sarcina maxima remorca cu sistem de franare (12%) | 2000 kg 4409.25 lbs. |
| Sarcina maxima remorca fara sistem de franare | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Masa maxima admisa a remorcii la imbinarea cu carligul de remorcare | 80 kg 176.37 lbs. |
| Dimensiuni | |
| Lungime | 4838 mm 190.47 in. |
| Lăţime | 1817 mm 71.54 in. |
| Latime (inclus oglinzi) | 2009 mm 79.09 in. |
| Înălţime | 1462 mm 57.56 in. |
| Ampatament | 2761 mm 108.7 in. |
| Ecartament faţă | 1545 mm 60.83 in. |
| Ecartament spate | 1518 mm 59.76 in. |
| consola frontala | 964 mm 37.95 in. |
| consola spate | 1113 mm 43.82 in. |
| Garda la sol | 139 mm 5.47 in. |
| Coeficientul aerodinamic (Cx) | 0.31 |
| Diametrul minim al cercului de virare | 11.5 m 37.73 ft. |
| Unghi Abordarea | 14.5° |
| Unghi de plecare | 12° |
| Transmisie, frânare și suspensie | |
| Arhitectura sistemului de transmisie | MAI pune în mișcare roțile din față permanent, iar dacă este necesar prin ambreiajul comandat electric sau mecanic, roțile din spate sunt puse în mișcare. |
| Tractiune | Tracţiune integrală (4x4) |
| Numărul de viteze și tipul cutiei de viteze | 6 trepte, cutie automată DSG |
| Suspensie faţă (front suspension) | Independent, tip McPherson cu arcuri elicoidale și bară stabilizatoare |
| Suspensie spate (rear suspension) | Suspensie independentă cu arc multi-legături cu stabilizator |
| Frâne faţă (Front brakes) | discuri ventilate |
| Frâne spate (Rear brakes) | disc |
| Sisteme de asistență | ABS (Sistem de antiblocare a roților) |
| Tipul de virare (steering type) | cremaliere |
| Servodirecţie | Electrică |
| Dimensiunea pneurilor | 205/55 R16; 225/45 R17; 225/40 R18 |
| Dimensiunea jantelor | 7J x 16; 7.5J x 17; 7.5J x 18 |