


| Av vilken typ är karosseriet, Skoda Superb II? | Liftback, 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Skoda Superb II 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 10-10.2 l/100 km 23.5 - 23.1 US mpg 28.2 - 27.7 UK mpg 10 - 9.8 km/l |
| Hur ECO är bilen, Skoda Superb 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 235-237 g/km CO2 Euro 5 |
| Hur snabb är bilen, 2008 Superb II 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 250 km/t | 155.34 mph 0-100 km/t: 6.5 s 0-60 mph: 6.2 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Skoda Superb Liftback 2008 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 260 hk, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Skoda Superb Liftback 2008 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 3.6 l 3597 cm3 219.5 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2008 Skoda 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 6, VR-motor |
| Vilken är typen av drivning, Skoda Superb II Liftback 2008 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | Fyrhjulsdrift (4x4). Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen permanent och bakhjulen drivs vid behov genom en elektriskt eller mekaniskt styrd koppling. |
| Vad har fördonet för längd, 2008 Skoda Superb Liftback? | 4838 mm 190.47 in. |
| Hur bred är bilen, 2008 Skoda Superb Liftback? | 1817 mm 71.54 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2008 Skoda Superb II 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 1639-1665 kg 3613.38 - 3670.7 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2008 Skoda Superb II 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 2275-2285 kg 5015.52 - 5037.56 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2008 Skoda Superb Liftback? | 595 - 1700 l 21.01 - 60.03 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2008 Skoda Superb II 3.6 FSI V6 (260 Hp) 4x4 DSG? | 6, Automat DSG |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Skoda |
| Modell | Superb |
| Generation | Superb II |
| Modifikation (motor) | 3.6 FSI V6 (260 hk) 4x4 DSG |
| fabrikstillverkning, början | Juli, 2008 år |
| fabrikstillverkning, slut | Maj, 2013 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Liftback |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning (NEDC) | 14.7-14.9 l/100 km
16 - 15.8 US mpg 19.2 - 19 UK mpg 6.8 - 6.7 km/l |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning (NEDC) | 6.9-7.8 l/100 km
34.1 - 30.2 US mpg 40.9 - 36.2 UK mpg 14.5 - 12.8 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (NEDC) | 10-10.2 l/100 km
23.5 - 23.1 US mpg 28.2 - 27.7 UK mpg 10 - 9.8 km/l |
| CO2-utsläpp (NEDC) | 235-237 g/km |
| Typ bränsle | Bensin |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 6.5 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 6.5 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 6.2 s |
| Toppfart | 250 km/t, Elektroniskt begränsat 155.34 mph |
| Miljöklass | Euro 5 |
| Vikt/effektförhållande | 6.3 kg/hk, 158.6 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 4.7 kg/Nm, 213.5 Nm/ton |
| Motor | |
| Effekt | 260 hk @ 6000 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 72.3 hk/l |
| Vridmoment | 350 Nm @ 2500-5000 varv/min 258.15 lb.-ft. @ 2500-5000 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | EA390 / CDVA |
| Cylindervolym | 3597 cm3 219.5 cu. in. |
| Antal cylindrar | 6 |
| Motorkonfiguration | VR-motor |
| Cylinderdiameter | 89 mm 3.5 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 96.4 mm 3.8 in. |
| Mån av förtätning | 10.6:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Motoroljekapacitet | 5.5 l 5.81 US qt | 4.84 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 9 l 9.51 US qt | 7.92 UK qt |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1639-1665 kg 3613.38 - 3670.7 lbs. |
| Tillåten massa | 2275-2285 kg 5015.52 - 5037.56 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 620-636 kg 1366.87 - 1402.14 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 595 l 21.01 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1700 l 60.03 cu. ft. |
| Tankvolym | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Max Taklast | 100 kg 220.46 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 2000 kg 4409.25 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 80 kg 176.37 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4838 mm 190.47 in. |
| Bredd | 1817 mm 71.54 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 2009 mm 79.09 in. |
| Höjd | 1462 mm 57.56 in. |
| Hjulbas | 2761 mm 108.7 in. |
| Spårvidd fram | 1545 mm 60.83 in. |
| Spårvidd bak | 1518 mm 59.76 in. |
| främre överhäng | 964 mm 37.95 in. |
| bakre överhäng | 1113 mm 43.82 in. |
| Frigångshöjd | 139 mm 5.47 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.31 |
| Vändcirkel | 11.5 m 37.73 ft. |
| Approach vinkel | 14.5° |
| Avgångsvinkel | 12° |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen permanent och bakhjulen drivs vid behov genom en elektriskt eller mekaniskt styrd koppling. |
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 6 växlar, Automat DSG |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 205/55 R16; 225/45 R17; 225/40 R18 |
| Storlek av | 7J x 16; 7.5J x 17; 7.5J x 18 |