
| What is the body type, Infiniti QX65? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| How ECO is the car, Infiniti QX65 2.0 VC-Turbo (268 Hp) AWD Automatic? | LEV4 ULEV40 |
| How much power, Infiniti QX65 SUV 2026 2.0 VC-Turbo (268 Hp) AWD Automatic? | 268 Hp, 388 Nm 286.17 lb.-ft. |
| What is the engine size, Infiniti QX65 SUV 2026 2.0 VC-Turbo (268 Hp) AWD Automatic? | 2.0 l 1997 cm3 121.86 cu. in. |
| How many cylinders, 2026 Infiniti 2.0 VC-Turbo (268 Hp) AWD Automatic? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Infiniti QX65 SUV 2026 2.0 VC-Turbo (268 Hp) AWD Automatic? | All wheel drive (4x4). Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| How long is this vehicle, 2026 Infiniti QX65 SUV? | 5052 mm 198.9 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Infiniti QX65 SUV? | 2184 mm 85.98 in. |
| What is the curb weight, 2026 Infiniti QX65 2.0 VC-Turbo (268 Hp) AWD Automatic? | 2115-2139 kg 4662.78 - 4715.69 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 Infiniti QX65 2.0 VC-Turbo (268 Hp) AWD Automatic? | 2750 kg 6062.71 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Infiniti QX65 SUV? | 1014 - 1917 l 35.81 - 67.7 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Infiniti QX65 2.0 VC-Turbo (268 Hp) AWD Automatic? | 9, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Infiniti |
| Model | QX65 |
| Generation | QX65 |
| Modification (Engine) | 2.0 VC-Turbo (268 Hp) AWD Automatic |
| Start of production | March, 2026 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Emission standard | LEV4 ULEV40 |
| Weight-to-power ratio | 7.9 kg/Hp, 126.7 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 5.5 kg/Nm, 183.5 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 268 Hp @ 5600 rpm. |
| Power per litre | 134.2 Hp/l |
| Torque | 388 Nm @ 4400 rpm. 286.17 lb.-ft. @ 4400 rpm. |
| Maximum engine speed | 6000 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | KR20DDET |
| Engine displacement | 1997 cm3 121.86 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 84 mm 3.31 in. |
| Piston Stroke | 90.1 mm 3.55 in. |
| Compression ratio | 14:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 2115-2139 kg 4662.78 - 4715.69 lbs. |
| Max. weight | 2750 kg 6062.71 lbs. |
| Max load | 611-635 kg 1347.02 - 1399.94 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 1014 l 35.81 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1917 l 67.7 cu. ft. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 2722 kg 6000.98 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 5052 mm 198.9 in. |
| Width including mirrors | 2184 mm 85.98 in. |
| Height | 1770 mm 69.69 in. |
| Wheelbase | 2900 mm 114.17 in. |
| Front track | 1699 mm 66.89 in. |
| Rear (Back) track | 1699 mm 66.89 in. |
| Ride height (ground clearance) | 149 mm 5.87 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.8 m 38.71 ft. |
| Approach angle | 14.9° |
| Departure angle | 21° |
| Ramp-over (brakeover) angle | 15.8° |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 9 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs, 350x30 mm |
| Rear brakes | Ventilated discs, 330x16 mm |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 255/50 R20; 265/45 R21 |
| Wheel rims size | 8J x 20; 8.5J x 21 |