
| What is the body type, Fisker Ocean? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, Sport 73 kWh Touring Range (282 Hp)? | 464 km 288.32 mi |
| How fast is the car, 2022 Ocean Sport 73 kWh Touring Range (282 Hp)? | 188 km/h | 116.82 mph 0-100 km/h: 7.9 sec 0-60 mph: 7 sec |
| How much power, Fisker Ocean SUV 2022 Sport 73 kWh Touring Range (282 Hp)? | 282 Hp, 387 Nm 285.44 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Fisker Ocean SUV 2022 Sport 73 kWh Touring Range (282 Hp)? | Front wheel drive. BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the front wheels. |
| How long is this vehicle, 2022 Fisker Ocean SUV? | 4775 mm 187.99 in. |
| How wide is the vehicle, 2022 Fisker Ocean SUV? | 1990 mm 78.35 in. |
| What is the curb weight, 2022 Fisker Ocean Sport 73 kWh Touring Range (282 Hp)? | 2193 kg 4834.74 lbs. |
| What is the gross weight, 2022 Fisker Ocean Sport 73 kWh Touring Range (282 Hp)? | 2727 kg 6012.01 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2022 Fisker Ocean SUV? | 476 - 918 l 16.81 - 32.42 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2022 Fisker Ocean Sport 73 kWh Touring Range (282 Hp)? | 1, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Fisker |
| Model | Ocean |
| Generation | Ocean |
| Modification (Engine) | Sport 73 kWh Touring Range (282 Hp) |
| Start of production | February, 2022 year |
| End of production | 2024 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 7.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 7.9 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph | 7 sec |
| Maximum speed | 188 km/h 116.82 mph |
| Weight-to-power ratio | 7.8 kg/Hp, 128.6 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 5.7 kg/Nm, 176.5 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 73 kWh |
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (WLTP) | 464 km 288.32 mi |
| All-electric range (EPA) | 372 km 231.15 mi |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 282 Hp |
| Electric motor Torque | 387 Nm 285.44 lb.-ft. |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 282 Hp |
| System torque | 387 Nm 285.44 lb.-ft. |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 2193 kg 4834.74 lbs. |
| Max. weight | 2727 kg 6012.01 lbs. |
| Max load | 534 kg 1177.27 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 476 l 16.81 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 918 l 32.42 cu. ft. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1092 kg 2407.45 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4775 mm 187.99 in. |
| Width with mirrors folded | 1990 mm 78.35 in. |
| Width including mirrors | 2120 mm 83.46 in. |
| Height | 1631 mm 64.21 in. |
| Wheelbase | 2921 mm 115 in. |
| Front track | 1696 mm 66.77 in. |
| Rear (Back) track | 1732 mm 68.19 in. |
| Front overhang | 911 mm 35.87 in. |
| Rear overhang | 942 mm 37.09 in. |
| Ride height (ground clearance) | 165-180 mm 6.5 - 7.09 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.9 m 39.04 ft. |
| Approach angle | 15.9-17° |
| Departure angle | 20.3-21.5° |
| Ramp-over (brakeover) angle | 12.9-13.4° |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the front wheels. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 255/50 R20; 255/45 R22 |
| Wheel rims size | 7.5J x 20; 8.5J x 22 |