
| Av vilken typ är karosseriet, Fisker Ocean? | SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, Sport 73 kWh Touring Range (282 Hp)? | 464 km 288.32 mi |
| Hur snabb är bilen, 2022 Ocean Sport 73 kWh Touring Range (282 Hp)? | 188 km/t | 116.82 mph 0-100 km/t: 7.9 s 0-60 mph: 7 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Fisker Ocean SUV 2022 Sport 73 kWh Touring Range (282 Hp)? | 282 hk, 387 Nm 285.44 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, Fisker Ocean SUV 2022 Sport 73 kWh Touring Range (282 Hp)? | Framhjulsdrift . BEV (Elbil). En elmotor driver framhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2022 Fisker Ocean SUV ? | 4775 mm 187.99 in. |
| Hur bred är bilen, 2022 Fisker Ocean SUV ? | 1990 mm 78.35 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2022 Fisker Ocean Sport 73 kWh Touring Range (282 Hp)? | 2193 kg 4834.74 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2022 Fisker Ocean Sport 73 kWh Touring Range (282 Hp)? | 2727 kg 6012.01 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2022 Fisker Ocean SUV ? | 476 - 918 l 16.81 - 32.42 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2022 Fisker Ocean Sport 73 kWh Touring Range (282 Hp)? | 1, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Fisker |
| Modell | Ocean |
| Generation | Ocean |
| Modifikation (motor) | Sport 73 kWh Touring Range (282 hk) |
| fabrikstillverkning, början | Februari, 2022 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2024 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Typ bränsle | Elektricitet |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 7.9 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 7.9 s |
| Acceleration 0 - 60 mph | 7 s |
| Toppfart | 188 km/t 116.82 mph |
| Vikt/effektförhållande | 7.8 kg/hk, 128.6 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 5.7 kg/Nm, 176.5 Nm/ton |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 73 kWh |
| Batteriteknik | Litiumjärnfosfat (LiFePO4) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. (WLTP) | 464 km 288.32 mi |
| Räckvidd el. (EPA) | 372 km 231.15 mi |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 282 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 387 Nm 285.44 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 282 hk |
| System Vridmoment | 387 Nm 285.44 lb.-ft. |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 2193 kg 4834.74 lbs. |
| Tillåten massa | 2727 kg 6012.01 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 534 kg 1177.27 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 476 l 16.81 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 918 l 32.42 cu. ft. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1092 kg 2407.45 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4775 mm 187.99 in. |
| Bredd med backspeglar vikta | 1990 mm 78.35 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 2120 mm 83.46 in. |
| Höjd | 1631 mm 64.21 in. |
| Hjulbas | 2921 mm 115 in. |
| Spårvidd fram | 1696 mm 66.77 in. |
| Spårvidd bak | 1732 mm 68.19 in. |
| främre överhäng | 911 mm 35.87 in. |
| bakre överhäng | 942 mm 37.09 in. |
| Frigångshöjd | 165-180 mm 6.5 - 7.09 in. |
| Vändcirkel | 11.9 m 39.04 ft. |
| Approach vinkel | 15.9-17° |
| Avgångsvinkel | 20.3-21.5° |
| rampvinkeln | 12.9-13.4° |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver framhjulen. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 255/50 R20; 255/45 R22 |
| Storlek av | 7.5J x 20; 8.5J x 22 |