
| Korimalli, Fisker Ocean? | SUV, 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Sähkömoottorin toimintasäde, Sport 73 kWh Touring Range (282 Hp)? | 464 km 288.32 mi |
| Huippunopeus, 2022 Ocean Sport 73 kWh Touring Range (282 Hp)? | 188 km/h | 116.82 mph 0-100 km/h: 7.9 s 0-60 mph: 7 s |
| Teho, Fisker Ocean SUV 2022 Sport 73 kWh Touring Range (282 Hp)? | 282 hv, 387 Nm 285.44 lb.-ft. |
| Vetotapa, Fisker Ocean SUV 2022 Sport 73 kWh Touring Range (282 Hp)? | Etuveto . BEV (Sähköauto). Yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä. |
| Pituus, 2022 Fisker Ocean SUV? | 4775 mm 187.99 in. |
| Leveys, 2022 Fisker Ocean SUV? | 1990 mm 78.35 in. |
| Nettopaino, 2022 Fisker Ocean Sport 73 kWh Touring Range (282 Hp)? | 2193 kg 4834.74 lbs. |
| Kokonaispaino, 2022 Fisker Ocean Sport 73 kWh Touring Range (282 Hp)? | 2727 kg 6012.01 lbs. |
| Tavaratila, 2022 Fisker Ocean SUV? | 476 - 918 l 16.81 - 32.42 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2022 Fisker Ocean Sport 73 kWh Touring Range (282 Hp)? | 1, automaattinen vaihdelaatikko |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Fisker |
| Malli | Ocean |
| Sukupolvi | Ocean |
| Versio (moottori) | Sport 73 kWh Touring Range (282 hv) |
| Tuotannon aloitusvuosi | Helmikuu, 2022 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | 2024 v |
| Tehoyksikön rakenne | BEV (Sähköauto) |
| Korimalli | SUV |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineen tyyppi | Sähkö |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 7.9 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 7.9 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph | 7 s |
| Huippunopeus | 188 km/h 116.82 mph |
| Paino/teho suhde | 7.8 kg/hv, 128.6 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 5.7 kg/Nm, 176.5 Nm/tonnia |
| Sähköautot ja hybridit | |
| Akun bruttokapasiteetti | 73 kWh |
| Akun teknologia | Litium-rautafosfaatti (LiFePO4) |
| Akun sijainti | Lattian alla |
| Toimintasäde sähköllä (WLTP) | 464 km 288.32 mi |
| Toimintasäde sähköllä (EPA) | 372 km 231.15 mi |
| Latausportit | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin teho | 282 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 387 Nm 285.44 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin sijainti | Etuakseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Järjestelmän kokonaisteho | 282 hv |
| Järjestelmän vääntömomentti | 387 Nm 285.44 lb.-ft. |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 2193 kg 4834.74 lbs. |
| Enimmäispaino | 2727 kg 6012.01 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 534 kg 1177.27 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 476 l 16.81 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 918 l 32.42 cu. ft. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1092 kg 2407.45 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4775 mm 187.99 in. |
| Leveys ulkopeilit taitettuina | 1990 mm 78.35 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 2120 mm 83.46 in. |
| Korkeus | 1631 mm 64.21 in. |
| Pyörän perusta | 2921 mm 115 in. |
| Etupyörän jälki | 1696 mm 66.77 in. |
| Takapyörän jälki | 1732 mm 68.19 in. |
| etuylitys | 911 mm 35.87 in. |
| takaylitys | 942 mm 37.09 in. |
| Maavara | 165-180 mm 6.5 - 7.09 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 11.9 m 39.04 ft. |
| lähestymiskulma | 15.9-17° |
| Jättökulma | 20.3-21.5° |
| ylityskulma | 12.9-13.4° |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä. |
| Pyörän ohjaus | Etuveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 1 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Itsenäinen, tyyppi McPherson kierrejousella ja kallistuksenvakaimella |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus stabilisaattorilla |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Tuuletetut levyt |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 255/50 R20; 255/45 R22 |
| Vanteen koko | 7.5J x 20; 8.5J x 22 |