
| What is the body type, Fisker Ocean? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, Extreme/One 113 kWh Hyper Range (564 Hp) AWD? | 707 km 439.31 mi |
| What is electricity consumption, Fisker Ocean Extreme/One 113 kWh Hyper Range (564 Hp) AWD? | 23 kWh/100 km 37.01 kWh/100 mi 91 MPGe 4.3 km/kWh 2.7 mi/kWh |
| How fast is the car, 2022 Ocean Extreme/One 113 kWh Hyper Range (564 Hp) AWD? | 206 km/h | 128 mph 0-100 km/h: 4.2 sec 0-60 mph: 3.7 sec |
| How much power, Fisker Ocean SUV 2022 Extreme/One 113 kWh Hyper Range (564 Hp) AWD? | 564 Hp, 737 Nm 543.58 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Fisker Ocean SUV 2022 Extreme/One 113 kWh Hyper Range (564 Hp) AWD? | All wheel drive (4x4). BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the front wheels, one electric motor drives the rear wheels. |
| How long is this vehicle, 2022 Fisker Ocean SUV? | 4775 mm 187.99 in. |
| How wide is the vehicle, 2022 Fisker Ocean SUV? | 1990 mm 78.35 in. |
| What is the curb weight, 2022 Fisker Ocean Extreme/One 113 kWh Hyper Range (564 Hp) AWD? | 2436 kg 5370.46 lbs. |
| What is the gross weight, 2022 Fisker Ocean Extreme/One 113 kWh Hyper Range (564 Hp) AWD? | 2974 kg 6556.55 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2022 Fisker Ocean SUV? | 476 - 918 l 16.81 - 32.42 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2022 Fisker Ocean Extreme/One 113 kWh Hyper Range (564 Hp) AWD? | 1, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Fisker |
| Model | Ocean |
| Generation | Ocean |
| Modification (Engine) | Extreme/One 113 kWh Hyper Range (564 Hp) AWD |
| Start of production | February, 2022 year |
| End of production | 2024 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 4.2 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 4.2 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph | 3.7 sec |
| Maximum speed | 206 km/h 128 mph |
| Weight-to-power ratio | 4.3 kg/Hp, 231.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 3.3 kg/Nm, 302.5 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 113 kWh |
| Net (usable) battery capacity | 106 kWh |
| Battery technology | Lithium nickel manganese cobalt oxides (Li-NMC) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (WLTP) | 707 km 439.31 mi |
| All-electric range (EPA) | 579 km 359.77 mi |
| Average Energy consumption (EPA) | 23 kWh/100 km
37.01 kWh/100 mi 91 MPGe 4.3 km/kWh 2.7 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| Electric motor 2 | |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 564 Hp |
| System torque | 737 Nm 543.58 lb.-ft. |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 2436 kg 5370.46 lbs. |
| Max. weight | 2974 kg 6556.55 lbs. |
| Max load | 538 kg 1186.09 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 476 l 16.81 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 918 l 32.42 cu. ft. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1820 kg 4012.41 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4775 mm 187.99 in. |
| Width with mirrors folded | 1990 mm 78.35 in. |
| Width including mirrors | 2120 mm 83.46 in. |
| Height | 1629 mm 64.13 in. |
| Wheelbase | 2921 mm 115 in. |
| Front track | 1696 mm 66.77 in. |
| Rear (Back) track | 1732 mm 68.19 in. |
| Front overhang | 911 mm 35.87 in. |
| Rear overhang | 942 mm 37.09 in. |
| Ride height (ground clearance) | 165-180 mm 6.5 - 7.09 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.9 m 39.04 ft. |
| Approach angle | 15.9-17° |
| Departure angle | 20.3-21.5° |
| Ramp-over (brakeover) angle | 12.9-13.4° |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the front wheels, one electric motor drives the rear wheels. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 255/50 R20; 255/45 R22 |
| Wheel rims size | 7.5J x 20; 8.5J x 22 |