
| What is the body type, Chery Fulwin A9L? | Sedan, 4 Doors, 4-5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Chery Fulwin A9L CD-M 1.5T (374 Hp) Plug-in Hybrid DHT Pro? | 0.52-4.85 l/100 km 452.3 - 48.5 US mpg 543.2 - 58.2 UK mpg 192.3 - 20.6 km/l |
| How ECO is the car, Chery Fulwin A9L CD-M 1.5T (374 Hp) Plug-in Hybrid DHT Pro? | China VIb |
| What is the range of pure electric driving, CD-M 1.5T (374 Hp) Plug-in Hybrid DHT Pro? | 193-260 km 119.92 - 161.56 mi |
| What is electricity consumption, Chery Fulwin A9L CD-M 1.5T (374 Hp) Plug-in Hybrid DHT Pro? | 17 kWh/100 km 27.36 kWh/100 mi 123 MPGe 5.9 km/kWh 3.7 mi/kWh |
| How fast is the car, 2025 Fulwin A9L CD-M 1.5T (374 Hp) Plug-in Hybrid DHT Pro? | 180 km/h | 111.85 mph 0-100 km/h: 7.9 sec 0-60 mph: 7.5 sec |
| How much power, Chery Fulwin A9L Sedan 2025 CD-M 1.5T (374 Hp) Plug-in Hybrid DHT Pro? | 374 Hp, 530 Nm 390.91 lb.-ft. |
| What is the engine size, Chery Fulwin A9L Sedan 2025 CD-M 1.5T (374 Hp) Plug-in Hybrid DHT Pro? | 1.5 l 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| How many cylinders, 2025 Chery CD-M 1.5T (374 Hp) Plug-in Hybrid DHT Pro? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Chery Fulwin A9L Sedan 2025 CD-M 1.5T (374 Hp) Plug-in Hybrid DHT Pro? | Front wheel drive. PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
| How long is this vehicle, 2025 Chery Fulwin A9L Sedan? | 5018 mm 197.56 in. |
| How wide is the vehicle, 2025 Chery Fulwin A9L Sedan? | 1965 mm 77.36 in. |
| What is the curb weight, 2025 Chery Fulwin A9L CD-M 1.5T (374 Hp) Plug-in Hybrid DHT Pro? | 2085 kg 4596.64 lbs. |
| What is the gross weight, 2025 Chery Fulwin A9L CD-M 1.5T (374 Hp) Plug-in Hybrid DHT Pro? | 2540 kg 5599.74 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2025 Chery Fulwin A9L Sedan? | 405 l 14.3 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2025 Chery Fulwin A9L CD-M 1.5T (374 Hp) Plug-in Hybrid DHT Pro? | automatic transmission DHT Pro |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Chery |
| Model | Fulwin A9L |
| Generation | Fulwin A9L |
| Modification (Engine) | CD-M 1.5T (374 Hp) Plug-in Hybrid DHT Pro |
| Start of production | July, 2025 year |
| Powertrain Architecture | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type | Sedan |
| Seats | 4-5 |
| Doors | 4 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - combined | 0.52-4.85 l/100 km
452.3 - 48.5 US mpg 543.2 - 58.2 UK mpg 192.3 - 20.6 km/l |
| Fuel Type | Petrol / electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 7.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 7.9 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 7.5 sec |
| Maximum speed | 180 km/h 111.85 mph |
| Emission standard | China VIb |
| Weight-to-power ratio | 5.6 kg/Hp, 179.4 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 3.9 kg/Nm, 254.2 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 33.68 kWh |
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range | 193-260 km 119.92 - 161.56 mi |
| Average Energy consumption | 17 kWh/100 km
27.36 kWh/100 mi 123 MPGe 5.9 km/kWh 3.7 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 217 Hp |
| Electric motor Torque | 310 Nm 228.64 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | KPTZ220YMDA0 |
| Electric motor location | Integrated into the transmission |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 374 Hp |
| System torque | 530 Nm 390.91 lb.-ft. |
| Internal combustion engine specs | |
| Power | 156 Hp @ 5200 rpm. |
| Power per litre | 104.1 Hp/l |
| Torque | 220 Nm @ 2500 rpm. 162.26 lb.-ft. @ 2500 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | Kunpeng SQRH4J15 |
| Engine displacement | 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Compression ratio | 15:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 2085 kg 4596.64 lbs. |
| Max. weight | 2540 kg 5599.74 lbs. |
| Max load | 455 kg 1003.1 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 405 l 14.3 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 67 l 17.7 US gal | 14.74 UK gal |
| Dimensions | |
| Length | 5018 mm 197.56 in. |
| Width | 1965 mm 77.36 in. |
| Height | 1500 mm 59.06 in. |
| Wheelbase | 3000 mm 118.11 in. |
| Front track | 1694 mm 66.69 in. |
| Rear (Back) track | 1699 mm 66.89 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.23 |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.9 m 39.04 ft. |
| Approach angle | 13° |
| Departure angle | 15° |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | automatic transmission DHT Pro |
| Front suspension | Double wishbone, Transverse stabilizer |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension, Transverse stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 245/50 R19; 245/45 R20 |
| Wheel rims size | 19; 20 |