
| What is the body type, Chery Fulwin A9L? | Sedan, 4 Doors, 4-5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Chery Fulwin A9L CD-M 1.5T (639 Hp) 4WD Plug-in Hybrid DHT Pro? | 0.8-5.98 l/100 km 294 - 39.3 US mpg 353.1 - 47.2 UK mpg 125 - 16.7 km/l |
| How ECO is the car, Chery Fulwin A9L CD-M 1.5T (639 Hp) 4WD Plug-in Hybrid DHT Pro? | China VIb |
| What is the range of pure electric driving, CD-M 1.5T (639 Hp) 4WD Plug-in Hybrid DHT Pro? | 151-200 km 93.83 - 124.27 mi |
| What is electricity consumption, Chery Fulwin A9L CD-M 1.5T (639 Hp) 4WD Plug-in Hybrid DHT Pro? | 20.6 kWh/100 km 33.15 kWh/100 mi 102 MPGe 4.9 km/kWh 3 mi/kWh |
| How fast is the car, 2025 Fulwin A9L CD-M 1.5T (639 Hp) 4WD Plug-in Hybrid DHT Pro? | 180 km/h | 111.85 mph 0-100 km/h: 4.9 sec 0-60 mph: 4.7 sec |
| How much power, Chery Fulwin A9L Sedan 2025 CD-M 1.5T (639 Hp) 4WD Plug-in Hybrid DHT Pro? | 639 Hp, 854 Nm 629.88 lb.-ft. |
| What is the engine size, Chery Fulwin A9L Sedan 2025 CD-M 1.5T (639 Hp) 4WD Plug-in Hybrid DHT Pro? | 1.5 l 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| How many cylinders, 2025 Chery CD-M 1.5T (639 Hp) 4WD Plug-in Hybrid DHT Pro? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Chery Fulwin A9L Sedan 2025 CD-M 1.5T (639 Hp) 4WD Plug-in Hybrid DHT Pro? | All wheel drive (4x4). PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). An Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels, one electric motor drives the front wheels, one electric motor drives the rear wheels. There is an ability for running in full electric or mixed mode. |
| How long is this vehicle, 2025 Chery Fulwin A9L Sedan? | 5018 mm 197.56 in. |
| How wide is the vehicle, 2025 Chery Fulwin A9L Sedan? | 1965 mm 77.36 in. |
| What is the curb weight, 2025 Chery Fulwin A9L CD-M 1.5T (639 Hp) 4WD Plug-in Hybrid DHT Pro? | 2230 kg 4916.31 lbs. |
| What is the gross weight, 2025 Chery Fulwin A9L CD-M 1.5T (639 Hp) 4WD Plug-in Hybrid DHT Pro? | 2650 kg 5842.25 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2025 Chery Fulwin A9L Sedan? | 405 l 14.3 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2025 Chery Fulwin A9L CD-M 1.5T (639 Hp) 4WD Plug-in Hybrid DHT Pro? | automatic transmission DHT Pro |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Chery |
| Model | Fulwin A9L |
| Generation | Fulwin A9L |
| Modification (Engine) | CD-M 1.5T (639 Hp) 4WD Plug-in Hybrid DHT Pro |
| Start of production | July, 2025 year |
| Powertrain Architecture | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type | Sedan |
| Seats | 4-5 |
| Doors | 4 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - combined | 0.8-5.98 l/100 km
294 - 39.3 US mpg 353.1 - 47.2 UK mpg 125 - 16.7 km/l |
| Fuel Type | Petrol / electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 4.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 4.9 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 4.7 sec |
| Maximum speed | 180 km/h 111.85 mph |
| Emission standard | China VIb |
| Weight-to-power ratio | 3.5 kg/Hp, 286.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 2.6 kg/Nm, 383 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 33.68 kWh |
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range | 151-200 km 93.83 - 124.27 mi |
| Average Energy consumption | 20.6 kWh/100 km
33.15 kWh/100 mi 102 MPGe 4.9 km/kWh 3 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 217 Hp |
| Electric motor Torque | 310 Nm 228.64 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | KPTZ220YMDA0 |
| Electric motor location | Integrated into the transmission |
| Electric motor type | Synchronous |
| Electric motor 2 | |
| Electric motor power | 265 Hp |
| Electric motor Torque | 324 Nm 238.97 lb.-ft. |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 639 Hp |
| System torque | 854 Nm 629.88 lb.-ft. |
| Internal combustion engine specs | |
| Power | 156 Hp @ 5200 rpm. |
| Power per litre | 104.1 Hp/l |
| Torque | 220 Nm @ 2500 rpm. 162.26 lb.-ft. @ 2500 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | Kunpeng SQRH4J15 |
| Engine displacement | 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Compression ratio | 15:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 2230 kg 4916.31 lbs. |
| Max. weight | 2650 kg 5842.25 lbs. |
| Max load | 420 kg 925.94 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 405 l 14.3 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 67 l 17.7 US gal | 14.74 UK gal |
| Dimensions | |
| Length | 5018 mm 197.56 in. |
| Width | 1965 mm 77.36 in. |
| Height | 1500 mm 59.06 in. |
| Wheelbase | 3000 mm 118.11 in. |
| Front track | 1698 mm 66.85 in. |
| Rear (Back) track | 1703 mm 67.05 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.23 |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.9 m 39.04 ft. |
| Approach angle | 13° |
| Departure angle | 15° |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | An Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels, one electric motor drives the front wheels, one electric motor drives the rear wheels. There is an ability for running in full electric or mixed mode. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | automatic transmission DHT Pro |
| Front suspension | Double wishbone, Transverse stabilizer |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension, Transverse stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 245/45 R20 |
| Wheel rims size | 20 |