
| What is the body type, BYD Ti 7? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, BYD Ti 7 DM-p 1.5L 26.6 kWh (490 Hp) Plug-in Hybrid 4WD E-CVT? | 8.9 l/100 km 26.4 US mpg 31.7 UK mpg 11.2 km/l |
| What is the range of pure electric driving, DM-p 1.5L 26.6 kWh (490 Hp) Plug-in Hybrid 4WD E-CVT? | 80 km 49.71 mi |
| How fast is the car, 2026 Ti 7 DM-p 1.5L 26.6 kWh (490 Hp) Plug-in Hybrid 4WD E-CVT? | 190 km/h | 118.06 mph 0-100 km/h: 5.7 sec 0-60 mph: 5.4 sec |
| How much power, BYD Ti 7 SUV 2026 DM-p 1.5L 26.6 kWh (490 Hp) Plug-in Hybrid 4WD E-CVT? | 490 Hp, 630 Nm 464.66 lb.-ft. |
| What is the engine size, BYD Ti 7 SUV 2026 DM-p 1.5L 26.6 kWh (490 Hp) Plug-in Hybrid 4WD E-CVT? | 1.5 l 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| How many cylinders, 2026 BYD DM-p 1.5L 26.6 kWh (490 Hp) Plug-in Hybrid 4WD E-CVT? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, BYD Ti 7 SUV 2026 DM-p 1.5L 26.6 kWh (490 Hp) Plug-in Hybrid 4WD E-CVT? | All wheel drive (4x4). PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). An Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels, one electric motor drives the front wheels, one electric motor drives the rear wheels. There is an ability for running in full electric or mixed mode. |
| How long is this vehicle, 2026 BYD Ti 7 SUV? | 5016 mm 197.48 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 BYD Ti 7 SUV? | 1995 mm 78.54 in. |
| What is the gross weight, 2026 BYD Ti 7 DM-p 1.5L 26.6 kWh (490 Hp) Plug-in Hybrid 4WD E-CVT? | 2425 kg 5346.21 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 BYD Ti 7 SUV? | 970 - 1880 l 34.26 - 66.39 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 BYD Ti 7 DM-p 1.5L 26.6 kWh (490 Hp) Plug-in Hybrid 4WD E-CVT? | automatic transmission E-CVT |
| Brand | BYD |
|---|---|
| Model | Ti 7 |
| Generation | Ti 7 |
| Modification (Engine) | DM-p 1.5L 26.6 kWh (490 Hp) Plug-in Hybrid 4WD E-CVT |
| Start of production | 2026 year |
| Powertrain Architecture | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Combined fuel consumption (WLTP) | 8.9 l/100 km
26.4 US mpg 31.7 UK mpg 11.2 km/l |
|---|---|
| Fuel Type | Petrol / electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 5.7 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 5.7 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 5.4 sec |
| Maximum speed | 190 km/h 118.06 mph |
| Gross battery capacity | 26.6 kWh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (WLTP) | 80 km 49.71 mi |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 218 Hp |
| Electric motor model/code | TZ210XYC |
| Electric motor location | Front, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| Electric motor 2 | |
| Electric motor power | 272 Hp |
| Electric motor model/code | TZ200XSBN |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 490 Hp |
| System torque | 630 Nm 464.66 lb.-ft. |
| Power | 156 Hp |
|---|---|
| Power per litre | 104.1 Hp/l |
| Torque | 225 Nm 165.95 lb.-ft. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | Xiaoyun / BYD472ZQB |
| Engine displacement | 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Max. weight | 2425 kg 5346.21 lbs. |
|---|---|
| Trunk (boot) space - minimum | 970 l 34.26 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1880 l 66.39 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Length | 5016 mm 197.48 in. |
|---|---|
| Width | 1995 mm 78.54 in. |
| Height | 1865 mm 73.43 in. |
| Wheelbase | 2920 mm 114.96 in. |
| Ride height (ground clearance) | 190 mm 7.48 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.4 m 37.4 ft. |
| Approach angle | 24° |
| Departure angle | 25° |
| Drivetrain Architecture | An Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels, one electric motor drives the front wheels, one electric motor drives the rear wheels. There is an ability for running in full electric or mixed mode. |
|---|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | automatic transmission E-CVT |
| Front suspension | Double wishbone |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 255/60 R19; 255/50 R20 |
| Wheel rims size | 19; 20 |