
| Av vilken typ är karosseriet, XPENG GX? | SUV , 5 dörrar, 6 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 110 kWh (585 Hp) 4WD Electric? | 750 km 466.03 mi |
| Vad är elförbrukningen, XPENG GX 110 kWh (585 Hp) 4WD Electric? | 16.3 kWh/100 km 26.23 kWh/100 mi 128 MPGe 6.1 km/kWh 3.8 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2026 GX 110 kWh (585 Hp) 4WD Electric? | 200 km/t | 124.27 mph |
| Vad har motorn för toppeffekt, XPENG GX SUV 2026 110 kWh (585 Hp) 4WD Electric? | 585 hk, 695 Nm 512.61 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, XPENG GX SUV 2026 110 kWh (585 Hp) 4WD Electric? | Fyrhjulsdrift (4x4). BEV (Elbil). En elmotor driver framhjulen, en elmotor driver bakhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 XPENG GX SUV ? | 5265 mm 207.28 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 XPENG GX SUV ? | 1999 mm 78.7 in. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 XPENG GX 110 kWh (585 Hp) 4WD Electric? | 1, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | XPENG |
| Modell | GX |
| Generation | GX |
| Modifikation (motor) | 110 kWh (585 hk) 4WD Electric |
| fabrikstillverkning, början | Mars, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 6 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Typ bränsle | Elektricitet |
| Toppfart | 200 km/t 124.27 mph |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 110 kWh |
| Batterispänning | 800 V |
| Batteriteknik | Litium-nickel mangan koboltoxid (Li-NMC) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. (CLTC) | 750 km 466.03 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (CLTC) | 16.3 kWh/100 km
26.23 kWh/100 mi 128 MPGe 6.1 km/kWh 3.8 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 218 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 230 Nm 169.64 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | YS230XY01G01X |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Asynkron |
| Elmotor 2 | |
| Elektrisk motoreffekt | 367 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 465 Nm 342.97 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | TZ230XY01G01X |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 585 hk |
| System Vridmoment | 695 Nm 512.61 lb.-ft. |
| Mått | |
| Längd | 5265 mm 207.28 in. |
| Bredd | 1999 mm 78.7 in. |
| Höjd | 1800 mm 70.87 in. |
| Hjulbas | 3115 mm 122.64 in. |
| Vändcirkel | 10.8 m 35.43 ft. |
| plaskdjup | 700 mm 27.56 in. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver framhjulen, en elmotor driver bakhjulen. |
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Dubbel transversell länkarm |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | Framdäck: 265/45 R21; 265/40 R22 Bakdäck: 265/45 R21; 285/40 R22 |
| Storlek av | Framfälgar: 21; 22 Bakfälgar: 21; 22 |