


| Ποιος είναι ο τύπος αμαξώματος, Skoda Superb II? | Λίφτμπακ, 5 Πόρτες, 5 Καθίσματα |
|---|---|
| Ποια είναι η κατανάλωση καυσίμου, Skoda Superb II 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 8.1 l/100 km 29 US mpg 34.9 UK mpg 12.3 km/l |
| Πόσο ECO είναι το αυτοκίνητο, Skoda Superb 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 189 g/km CO2 Euro 5 |
| Πόσο γρήγορο είναι το αυτοκίνητο, 2008 Superb II 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 217 km/h | 134.84 mph 0-100 km/h: 8.7 δευτ 0-60 mph: 8.3 δευτ |
| Ποια είναι η ισχύς του κινητήρα, Skoda Superb Λίφτμπακ 2008 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 160 Hp, 250 Nm 184.39 lb.-ft. |
| Πόσο είναι ο κυβισμός του κινητήρα, Skoda Superb Λίφτμπακ 2008 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 1.8 l 1798 cm3 109.72 cu. in. |
| Πόσους κυλίνδρους έχει ο κινητήρας, 2008 Skoda 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 4, σε σειρά |
| Ποιο είναι το σύστημα κίνησης, Skoda Superb II Λίφτμπακ 2008 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | Οδήγηση όλων των τροχών (4x4). Κινητήρας εσωτερικής καύσης. O κινητήρας εσωτερικής καύσης κινεί τους εμπρόσθιους τροχούς μόνιμα, ενώ οι πίσω τροχοί κινούνται μέσω ηλεκτρικά ή μηχανικά ελεγχόμενου συμπλέκτη, αν είναι απαραίτητο. |
| Πόσο είναι το μήκος του οχήματος, 2008 Skoda Superb Λίφτμπακ? | 4838 mm 190.47 in. |
| Πόσο είναι το πλάτος του οχήματος, 2008 Skoda Superb Λίφτμπακ? | 1817 mm 71.54 in. |
| Ποιο είναι το βάρος του αυτοκινήτου, 2008 Skoda Superb II 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 1527 κιλά 3366.46 lbs. |
| Ποιο είναι το μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος, 2008 Skoda Superb II 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 2165 κιλά 4773.01 lbs. |
| Πόσο διάστημα χώρου, 2008 Skoda Superb Λίφτμπακ? | 595 - 1700 l 21.01 - 60.03 cu. ft. |
| Πόσες ταχύτητες έχει το κιβώτιο ταχυτήτων, Τι τύπος είναι το κιβώτιο ταχυτήτων, 2008 Skoda Superb II 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 6, μηχανικό κιβώτιο ταχυτήτων |
| Βασικές πληροφορίες | |
|---|---|
| μάρκα | Skoda |
| μοντέλο | Superb |
| παραγωγή | Superb II |
| τροποποιήσεις (κινητήρας) | 1.8 TSI (160 Hp) 4x4 |
| έναρξη της παραγωγής | Ιούλιος, 2008 έτος |
| Τέλος της παραγωγής | Ενδέχεται, 2013 έτος |
| Αρχιτεκτονική της μονάδας κίνησης | Κινητήρας εσωτερικής καύσης |
| Τύπος κουπέ | Λίφτμπακ |
| Καθίσματα | 5 |
| Πόρτες | 5 |
| Εκτέλεση | |
| Κατανάλωση καυσίμου - Κύκλος εντός πόλης (NEDC) | 10.6 l/100 km
22.2 US mpg 26.6 UK mpg 9.4 km/l |
| Κατανάλωση καυσίμου - Κύκλος εκτός πόλης (NEDC) | 6.6 l/100 km
35.6 US mpg 42.8 UK mpg 15.2 km/l |
| Κατανάλωση καυσίμου - Μικτός κύκλος (NEDC) | 8.1 l/100 km
29 US mpg 34.9 UK mpg 12.3 km/l |
| Εκπομπές CO2 (NEDC) | 189 g/km |
| Τύπος καυσίμου | Βενζίνη |
| Επιτάχυνση 0 - 100 χλμ/ώρα | 8.7 δευτ |
| Επιτάχυνση 0 - 62 mph | 8.7 δευτ |
| Επιτάχυνση 0 - 60 mph (Υπολογισμός από το Auto-Data.net) | 8.3 δευτ |
| μέγιστη ταχύτητα | 217 km/h 134.84 mph |
| Προδιαγραφές Καυσαερίων | Euro 5 |
| Αναλογία βάρους/ισχύος | 9.5 κιλά/Hp, 104.8 Hp/τόνος |
| Αναλογία βάρους/Ροπή | 6.1 κιλά/Nm, 163.7 Nm/τόνος |
| Κινητήρας | |
| δύναμη | 160 Hp @ 4500-6200 σ.α.λ. |
| Ισχύς ανά λίτρο κυβισμού | 89 Hp/l |
| Ονομαστική ροπή του κινητήρα | 250 Nm @ 1500-4500 σ.α.λ. 184.39 lb.-ft. @ 1500-4500 σ.α.λ. |
| Διάταξη κινητήρα | Εμπρός, εγκάρσια |
| Μοντέλο/Κωδικός κινητήρα | EA888 / CDAA |
| Κυβισμός κινητήρα | 1798 cm3 109.72 cu. in. |
| Αριθμός κυλίνδρων | 4 |
| Διαμόρφωση κινητήρα | σε σειρά |
| Διάμετρος κυλίνδρου | 82.5 mm 3.25 in. |
| Διαδρομή εμβόλιου | 84.1 mm 3.31 in. |
| Βαθμός συμπίεσης | 9.6:1 |
| Αριθμός βαλβίδων ανά κύλινδρο | 4 |
| Σύστημα ψεκασμού καυσίμου | Άμεσος ψεκασμός |
| Αναρρόφηση κινητήρα | Στροβιλοσυμπιεστής , Ιντερκούλερ |
| Μηχανισμός διανομής αερίων | DOHC |
| Χωρητικότητα λαδιού κινητήρα | 4.6 l 4.86 US qt | 4.05 UK qt |
| Προδιαγραφές λαδιού κινητήρα | Συνδεθείτε για να δείτε. |
| ψυκτικό | 8.6 l 9.09 US qt | 7.57 UK qt |
| Όγκος και βάρη | |
| βάρος | 1527 κιλά 3366.46 lbs. |
| Μέγιστο βάρος | 2165 κιλά 4773.01 lbs. |
| Μέγιστο ωφέλιμο φορτίο | 638 κιλά 1406.55 lbs. |
| Ελάχιστος όγκος χώρου αποσκευών | 595 l 21.01 cu. ft. |
| Μέγιστος όγκος χώρου αποσκευών | 1700 l 60.03 cu. ft. |
| Χωρητικότητα δεξαμενής καυσίμων | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Μέγιστο φορτίο | 100 κιλά 220.46 lbs. |
| Επιτρεπόμενη δυνατότητα ρυμούλκησης με φρένα (12%) | 1600 κιλά 3527.4 lbs. |
| Επιτρεπόμενη δυνατότητα ρυμούλκησης χωρίς φρένα | 750 κιλά 1653.47 lbs. |
| Μέγιστο φορτίο στήριξης | 80 κιλά 176.37 lbs. |
| Διαστάσεις | |
| μήκος | 4838 mm 190.47 in. |
| πλάτος | 1817 mm 71.54 in. |
| Πλάτος συμπεριλαμβανομένων των καθρεπτών | 2009 mm 79.09 in. |
| ύψος | 1462 mm 57.56 in. |
| μεταξόνιο | 2761 mm 108.7 in. |
| εμπρός ίχνος | 1545 mm 60.83 in. |
| Πίσω ίχνος | 1518 mm 59.76 in. |
| Εμπρός πρόβολος | 964 mm 37.95 in. |
| Πίσω πρόβολος | 1113 mm 43.82 in. |
| Απόσταση από το έδαφος | 139 mm 5.47 in. |
| Συντελεστής οπισθέλκουσας (Cd) | 0.30 |
| Ελάχιστη διάμετρος στροφής (διάμετρος στροφής) | 11.5 m 37.73 ft. |
| Γωνία προσέγγισης | 14.5° |
| Γωνία φυγής | 12° |
| Οδήγηση, φρένα και ανάρτηση | |
| Αρχιτεκτονική του συστήματος κίνησης | O κινητήρας εσωτερικής καύσης κινεί τους εμπρόσθιους τροχούς μόνιμα, ενώ οι πίσω τροχοί κινούνται μέσω ηλεκτρικά ή μηχανικά ελεγχόμενου συμπλέκτη, αν είναι απαραίτητο. |
| Κίνηση | Οδήγηση όλων των τροχών (4x4) |
| Αριθμός γραναζιών και τύπος κιβωτίου ταχυτήτων | 6 ταχύτητες, μηχανικό κιβώτιο ταχυτήτων |
| Εμπρός ανάρτηση | Ανεξάρτητο, τύπου McPherson με σπειροειδή ελατήριο και αντιστρεπτική ράβδο |
| Πίσω ανάρτηση | Ανεξάρτητη ανάρτηση ελατηρίου πολλαπλών συνδέσμων με σταθεροποιητή |
| Εμπρός φρένα | αεριζόμενοι δίσκοι |
| Πίσω φρένα | δίσκος |
| Βοηθητικά συστήματα | ABS (Σύστημα αντιμπλοκαρίσματος τροχών) |
| Τύπος διεύθυνσης | Τσουκράνια διαχείρισης (με δόντια) |
| υδραυλικό τιμόνι | Ηλεκτρικό Τιμόνι |
| μέγεθος ελαστικών | 205/55 R16; 225/45 R17; 225/40 R18 |
| μέγεθος των ζάντων | 7J x 16; 7.5J x 17; 7.5J x 18 |