
| What is the body type, Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe (C590)? | Coupe, Liftback, 5 Doors, 4 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, 63 106 kWh (1169 Hp) 4MATIC+? | 596-696 km 370.34 - 432.47 mi |
| What is electricity consumption, Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe (C590) 63 106 kWh (1169 Hp) 4MATIC+? | 17.9-21 kWh/100 km 28.81 - 33.8 kWh/100 mi 117 - 100 MPGe 5.6 - 4.8 km/kWh 3.5 - 3 mi/kWh |
| How fast is the car, 2026 AMG GT 4-Door Coupe (C590) 63 106 kWh (1169 Hp) 4MATIC+? | 300 km/h | 186.41 mph 0-100 km/h: 2.4 sec 0-60 mph: 2.3 sec |
| How much power, Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe Coupe, Liftback 2026 63 106 kWh (1169 Hp) 4MATIC+? | 1169 Hp, 2000 Nm 1475.12 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe (C590) Coupe, Liftback 2026 63 106 kWh (1169 Hp) 4MATIC+? | All wheel drive (4x4). BEV (Electric Vehicle). Two electric motors drive the rear wheels, one electric motor drives the front wheels. |
| How long is this vehicle, 2026 Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe Coupe, Liftback? | 5094 mm 200.55 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe Coupe, Liftback? | 1959 mm 77.13 in. |
| What is the curb weight, 2026 Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe (C590) 63 106 kWh (1169 Hp) 4MATIC+? | 2460 kg 5423.37 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe Coupe, Liftback? | 415 l 14.66 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe (C590) 63 106 kWh (1169 Hp) 4MATIC+? | 1, automatic transmission |
| Brand | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Model | AMG GT 4-Door Coupe |
| Generation | AMG GT 4-Door Coupe (C590) |
| Modification (Engine) | 63 106 kWh (1169 Hp) 4MATIC+ |
| Start of production | 2026 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | Coupe, Liftback |
| Seats | 4 |
| Doors | 5 |
| Fuel Type | Electricity |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/h | 2.4 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 2.4 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph | 2.3 sec |
| Acceleration 0 - 200 km/h | 6.8 sec |
| Maximum speed | 300 km/h, Electronically limited 186.41 mph |
| Weight-to-power ratio | 2.1 kg/Hp, 475.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 1.2 kg/Nm, 813 Nm/tonne |
| Net (usable) battery capacity | 106 kWh |
|---|---|
| Battery voltage | 800 V |
| Battery technology | Lithium nickel cobalt manganese aluminum (Li-NCMA) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (WLTP) | 596-696 km 370.34 - 432.47 mi |
| Average Energy consumption (WLTP) | 17.9-21 kWh/100 km
28.81 - 33.8 kWh/100 mi 117 - 100 MPGe 5.6 - 4.8 km/kWh 3.5 - 3 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Maximum revolutions of the electric motor | 13000 rpm. |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| Electric motor 2 | |
| Maximum revolutions of the electric motor | 13000 rpm. |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| Electric motor 3 | |
| Maximum revolutions of the electric motor | 15000 rpm. |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 1169 Hp |
| System torque | 2000 Nm 1475.12 lb.-ft. |
| Kerb Weight | 2460 kg 5423.37 lbs. |
|---|---|
| Trunk (boot) space - minimum | 415 l 14.66 cu. ft. |
| Length | 5094 mm 200.55 in. |
|---|---|
| Width | 1959 mm 77.13 in. |
| Height | 1411 mm 55.55 in. |
| Wheelbase | 3040 mm 119.69 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.22 |
| Drivetrain Architecture | Two electric motors drive the rear wheels, one electric motor drives the front wheels. |
|---|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent multi-link suspension, Air suspension |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension, Air suspension |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) 4-wheel steering (4WS, active rear steering) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Wheel rims size | 19; 20; 21 |