
| Av vilken typ är karosseriet, Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe (C590)? | Kupe , Liftback, 5 dörrar, 4 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 63 106 kWh (1169 Hp) 4MATIC+? | 596-696 km 370.34 - 432.47 mi |
| Vad är elförbrukningen, Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe (C590) 63 106 kWh (1169 Hp) 4MATIC+? | 17.9-21 kWh/100 km 28.81 - 33.8 kWh/100 mi 117 - 100 MPGe 5.6 - 4.8 km/kWh 3.5 - 3 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2026 AMG GT 4-Door Coupe (C590) 63 106 kWh (1169 Hp) 4MATIC+? | 300 km/t | 186.41 mph 0-100 km/t: 2.4 s 0-60 mph: 2.3 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe Kupe , Liftback 2026 63 106 kWh (1169 Hp) 4MATIC+? | 1169 hk, 2000 Nm 1475.12 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe (C590) Kupe , Liftback 2026 63 106 kWh (1169 Hp) 4MATIC+? | Fyrhjulsdrift (4x4). BEV (Elbil). Två elmotorer driver bakhjulen, en elmotor driver framhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe Kupe , Liftback? | 5094 mm 200.55 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe Kupe , Liftback? | 1959 mm 77.13 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe (C590) 63 106 kWh (1169 Hp) 4MATIC+? | 2460 kg 5423.37 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe Kupe , Liftback? | 415 l 14.66 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Mercedes-Benz AMG GT 4-Door Coupe (C590) 63 106 kWh (1169 Hp) 4MATIC+? | 1, Automat |
| Märke | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Modell | AMG GT 4-Door Coupe |
| Generation | AMG GT 4-Door Coupe (C590) |
| Modifikation (motor) | 63 106 kWh (1169 hk) 4MATIC+ |
| fabrikstillverkning, början | 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | Kupe , Liftback |
| Antal platser | 4 |
| Antal dörrar | 5 |
| Typ bränsle | Elektricitet |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/t | 2.4 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 2.4 s |
| Acceleration 0 - 60 mph | 2.3 s |
| Acceleration 0 - 200 km/t | 6.8 s |
| Toppfart | 300 km/t, Elektroniskt begränsat 186.41 mph |
| Vikt/effektförhållande | 2.1 kg/hk, 475.2 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 1.2 kg/Nm, 813 Nm/ton |
| Netto (användbar) batterikapacitet | 106 kWh |
|---|---|
| Batterispänning | 800 V |
| Batteriteknik | Litium nickel kobolt mangan aluminium (Li-NCMA) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. (WLTP) | 596-696 km 370.34 - 432.47 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (WLTP) | 17.9-21 kWh/100 km
28.81 - 33.8 kWh/100 mi 117 - 100 MPGe 5.6 - 4.8 km/kWh 3.5 - 3 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Maximalt varv för elmotorn | 13000 varv/min |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Elmotor 2 | |
| Maximalt varv för elmotorn | 13000 varv/min |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Elmotor 3 | |
| Maximalt varv för elmotorn | 15000 varv/min |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 1169 hk |
| System Vridmoment | 2000 Nm 1475.12 lb.-ft. |
| Egen massa | 2460 kg 5423.37 lbs. |
|---|---|
| Minimalt volym av bagagehylla | 415 l 14.66 cu. ft. |
| Längd | 5094 mm 200.55 in. |
|---|---|
| Bredd | 1959 mm 77.13 in. |
| Höjd | 1411 mm 55.55 in. |
| Hjulbas | 3040 mm 119.69 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.22 |
| Drivverkets arkitektur | Två elmotorer driver bakhjulen, en elmotor driver framhjulen. |
|---|---|
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Oberoende flerlänksupphängning, Luftfjädring |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning, Luftfjädring |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) 4 svänghjul (bakre svänghjul) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek av | 19; 20; 21 |