
| What is the body type, Lexus ES VIII (XZ20)? | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Lexus ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid CVT? | 5.1 l/100 km 46.1 US mpg 55.4 UK mpg 19.6 km/l |
| How fast is the car, 2026 ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid CVT? | 200 km/h | 124.27 mph 0-100 km/h: 7.7 sec 0-60 mph: 7.3 sec |
| How much power, Lexus ES Sedan 2026 350h (244 Hp) Hybrid CVT? | 244 Hp, 235 Nm 173.33 lb.-ft. |
| What is the engine size, Lexus ES Sedan 2026 350h (244 Hp) Hybrid CVT? | 2.5 l 2487 cm3 151.77 cu. in. |
| How many cylinders, 2026 Lexus 350h (244 Hp) Hybrid CVT? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Lexus ES VIII (XZ20) Sedan 2026 350h (244 Hp) Hybrid CVT? | Front wheel drive. FHEV (Full Hybrid Electric Vehicle). The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
| How long is this vehicle, 2026 Lexus ES Sedan? | 5140 mm 202.36 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Lexus ES Sedan? | 1920 mm 75.59 in. |
| What is the curb weight, 2026 Lexus ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid CVT? | 1815 kg 4001.39 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 Lexus ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid CVT? | 2311 kg 5094.88 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Lexus ES Sedan? | 377 l 13.31 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Lexus ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid CVT? | automatic transmission CVT |
| Brand | Lexus |
|---|---|
| Model | ES |
| Generation | ES VIII (XZ20) |
| Modification (Engine) | 350h (244 Hp) Hybrid CVT |
| Start of production | May, 2026 year |
| Powertrain Architecture | FHEV (Full Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type | Sedan |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption (economy) - urban (EPA) | 4.9 l/100 km
48 US mpg 57.6 UK mpg 20.4 km/l |
|---|---|
| Fuel consumption (economy) - extra urban (EPA) | 5.3 l/100 km
44.4 US mpg 53.3 UK mpg 18.9 km/l |
| Fuel consumption (economy) - combined (EPA) | 5.1 l/100 km
46.1 US mpg 55.4 UK mpg 19.6 km/l |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 7.7 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 7.7 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph | 7.3 sec |
| Maximum speed | 200 km/h 124.27 mph |
| Weight-to-power ratio | 7.4 kg/Hp, 134.4 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 7.7 kg/Nm, 129.5 Nm/tonne |
| Battery voltage | 251.6 V |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 201 Hp |
| Electric motor Torque | 270 Nm 199.14 lb.-ft. |
| Electric motor location | Integrated into the transmission |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 244 Hp |
| Power | 186 Hp @ 6000 rpm. |
|---|---|
| Power per litre | 74.8 Hp/l |
| Torque | 235 Nm @ 4200 rpm. 173.33 lb.-ft. @ 4200 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | A25A-FXS |
| Engine displacement | 2487 cm3 151.77 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 87.5 mm 3.44 in. |
| Piston Stroke | 103.48 mm 4.07 in. |
| Compression ratio | 13.9:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection and Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain | DOHC, Dual VVT-i |
| Engine oil capacity | 4.5 l 4.76 US qt | 3.96 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Kerb Weight | 1815 kg 4001.39 lbs. |
|---|---|
| Max. weight | 2311 kg 5094.88 lbs. |
| Max load | 496 kg 1093.49 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 377 l 13.31 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 55 l 14.53 US gal | 12.1 UK gal |
| Length | 5140 mm 202.36 in. |
|---|---|
| Width | 1920 mm 75.59 in. |
| Height | 1554 mm 61.18 in. |
| Wheelbase | 2950 mm 116.14 in. |
| Front track | 1655 mm 65.16 in. |
| Rear (Back) track | 1693 mm 66.65 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.28 |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
|---|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | automatic transmission CVT |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs, 328x28 mm |
| Rear brakes | Ventilated discs, 317x18 mm |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Wheel rims size | 19 |