
| De ce tip este caroseria, Lexus ES VIII (XZ20)? | Sedan, 4 Uşi, 5 scaune |
|---|---|
| Care este consumul de combustibil, Lexus ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid CVT? | 5.1 l/100 km 46.1 US mpg 55.4 UK mpg 19.6 km/l |
| Cât de rapidă este mașina, 2026 ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid CVT? | 200 km/h | 124.27 mph 0-100 km/h: 7.7 sec 0-60 mph: 7.3 sec |
| Care este puterea motorului, Lexus ES Sedan 2026 350h (244 Hp) Hybrid CVT? | 244 CP, 235 Nm 173.33 lb.-ft. |
| Care este volumul motorului, Lexus ES Sedan 2026 350h (244 Hp) Hybrid CVT? | 2.5 l 2487 cm3 151.77 cu. in. |
| Câți cilindri are motorul, 2026 Lexus 350h (244 Hp) Hybrid CVT? | 4, in linie |
| Care este sistemul de transmisie, Lexus ES VIII (XZ20) Sedan 2026 350h (244 Hp) Hybrid CVT? | Tracţiunea faţă. FHEV (vehicul electric complet hibrid). MAI și motorul electric pun în mișcare roțile din față ale mașinii cu posibilitatea de a se deplasa în regim complet electric sau mixt. |
| Care este lungimea vehiculului, 2026 Lexus ES Sedan? | 5140 mm 202.36 in. |
| Care este lățimea vehiculului, 2026 Lexus ES Sedan? | 1920 mm 75.59 in. |
| Care este greutatea vehiculului, 2026 Lexus ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid CVT? | 1815 kg 4001.39 lbs. |
| Care este masa maximă admisă, 2026 Lexus ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid CVT? | 2311 kg 5094.88 lbs. |
| Cât de mult spațiu portbagaj, 2026 Lexus ES Sedan? | 377 l 13.31 cu. ft. |
| Câte transmisii are cutia, Ce tip este cutia de viteze, 2026 Lexus ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid CVT? | cutie automată CVT |
| Marcă | Lexus |
|---|---|
| Model | ES |
| Generație | ES VIII (XZ20) |
| Modificare (Tip motor) | 350h (244 CP) Hybrid CVT |
| Anul inceperii productiei | Mai, 2026 an |
| Arhitectura grupului propulsor | FHEV (vehicul electric complet hibrid) |
| Tipul caroseriei | Sedan |
| Număr de scaune | 5 |
| Număr de uşi | 4 |
| Consumul de combustibil - urban (EPA) | 4.9 l/100 km
48 US mpg 57.6 UK mpg 20.4 km/l |
|---|---|
| Consumul de combustibil - extra-urban (EPA) | 5.3 l/100 km
44.4 US mpg 53.3 UK mpg 18.9 km/l |
| Consumul de combustibil - mixt (EPA) | 5.1 l/100 km
46.1 US mpg 55.4 UK mpg 19.6 km/l |
| Tipul de combustibil | Benzină |
| Acceleraţie 0 - 100 km/h | 7.7 sec |
| Acceleraţie 0 - 62 mph | 7.7 sec |
| Acceleraţie 0 - 60 mph | 7.3 sec |
| Viteza maximă | 200 km/h 124.27 mph |
| Raport greutate/putere | 7.4 kg/CP, 134.4 CP/tonă |
| Raport greutate/Cuplu | 7.7 kg/Nm, 129.5 Nm/tonă |
| Voltajul bateriei | 251.6 V |
|---|---|
| Tehnologia de stocare a bateriei | Litiu-ion (Li-Ion) |
| Electric motor 1 | |
| Putere Motor electric | 201 CP |
| Cuplu motor electric | 270 Nm 199.14 lb.-ft. |
| Locația motorului electric | Integrat în transmisie |
| Tip motor electric | Sincron |
| Puterea sistemului | 244 CP |
| Putere | 186 CP @ 6000 rot/min |
|---|---|
| Putere pe litru volum de lucru | 74.8 CP/l |
| Cuplu | 235 Nm @ 4200 rot/min 173.33 lb.-ft. @ 4200 rot/min |
| Dispunerea motorului | Faţă, Transversal |
| Model/Cod motor | A25A-FXS |
| Volumul motorului | 2487 cm3 151.77 cu. in. |
| Numărul de cilindri | 4 |
| Configurația motorului | in linie |
| Diametrul cilindrilor | 87.5 mm 3.44 in. |
| Cursa cilindrilor | 103.48 mm 4.07 in. |
| Raport de compresie | 13.9:1 |
| Numărul de supape per cilindru | 4 |
| Sistem de injecție de combustibil | Injecție directă și injecție cu mai multe porturi |
| Aspirația motorului | Motor aspirat natural |
| Distribuție | DOHC, Dual VVT-i |
| Capacitate baie ulei | 4.5 l 4.76 US qt | 3.96 UK qt |
| Specificația uleiului de motor | Autentificați-vă pentru a vedea. |
| Sisteme motor | Sistem Start & Stop |
| Masă proprie | 1815 kg 4001.39 lbs. |
|---|---|
| Masă maximă autorizată | 2311 kg 5094.88 lbs. |
| Încarcatura maxima | 496 kg 1093.49 lbs. |
| Volumul minim al portbagajului | 377 l 13.31 cu. ft. |
| Volumul rezervorului | 55 l 14.53 US gal | 12.1 UK gal |
| Lungime | 5140 mm 202.36 in. |
|---|---|
| Lăţime | 1920 mm 75.59 in. |
| Înălţime | 1554 mm 61.18 in. |
| Ampatament | 2950 mm 116.14 in. |
| Ecartament faţă | 1655 mm 65.16 in. |
| Ecartament spate | 1693 mm 66.65 in. |
| Coeficientul aerodinamic (Cx) | 0.28 |
| Arhitectura sistemului de transmisie | MAI și motorul electric pun în mișcare roțile din față ale mașinii cu posibilitatea de a se deplasa în regim complet electric sau mixt. |
|---|---|
| Tractiune | Tracţiunea faţă |
| Numărul de viteze și tipul cutiei de viteze | cutie automată CVT |
| Suspensie faţă (front suspension) | Independent, tip McPherson cu arcuri elicoidale și bară stabilizatoare |
| Suspensie spate (rear suspension) | Suspensie independentă cu arc multi-legături cu stabilizator |
| Frâne faţă (Front brakes) | discuri ventilate, 328x28 mm |
| Frâne spate (Rear brakes) | discuri ventilate, 317x18 mm |
| Sisteme de asistență | ABS (Sistem de antiblocare a roților) |
| Tipul de virare (steering type) | cremaliere |
| Servodirecţie | Electrică |
| Dimensiunea jantelor | 19 |