| What is the body type, LDV D90 (facelift 2024)? | SUV, 5 Doors, 7 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, LDV D90 (facelift 2024) 2.0TT Diesel (218 Hp) 4WD Automatic? | 9.1 l/100 km 25.8 US mpg 31 UK mpg 11 km/l |
| How ECO is the car, LDV D90 2.0TT Diesel (218 Hp) 4WD Automatic? | Euro 5 |
| How fast is the car, 2024 D90 (facelift 2024) 2.0TT Diesel (218 Hp) 4WD Automatic? | 175 km/h | 108.74 mph |
| How much power, LDV D90 SUV 2024 2.0TT Diesel (218 Hp) 4WD Automatic? | 218 Hp, 500 Nm 368.78 lb.-ft. |
| What is the engine size, LDV D90 SUV 2024 2.0TT Diesel (218 Hp) 4WD Automatic? | 2.0 l 1996 cm3 121.8 cu. in. |
| How many cylinders, 2024 LDV 2.0TT Diesel (218 Hp) 4WD Automatic? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, LDV D90 (facelift 2024) SUV 2024 2.0TT Diesel (218 Hp) 4WD Automatic? | All wheel drive (4x4). Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels permanently, and the front wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| How long is this vehicle, 2024 LDV D90 SUV? | 5046 mm 198.66 in. |
| How wide is the vehicle, 2024 LDV D90 SUV? | 2016 mm 79.37 in. |
| What is the curb weight, 2024 LDV D90 (facelift 2024) 2.0TT Diesel (218 Hp) 4WD Automatic? | 2370 kg 5224.96 lbs. |
| What is the gross weight, 2024 LDV D90 (facelift 2024) 2.0TT Diesel (218 Hp) 4WD Automatic? | 3100 kg 6834.33 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2024 LDV D90 SUV? | 343 - 2382 l 12.11 - 84.12 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2024 LDV D90 (facelift 2024) 2.0TT Diesel (218 Hp) 4WD Automatic? | 8, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | LDV |
| Model | D90 |
| Generation | D90 (facelift 2024) |
| Modification (Engine) | 2.0TT Diesel (218 Hp) 4WD Automatic |
| Start of production | 2024 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | SUV |
| Seats | 7 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - combined | 9.1 l/100 km
25.8 US mpg 31 UK mpg 11 km/l |
| Fuel Type | Diesel |
| Maximum speed | 175 km/h 108.74 mph |
| Emission standard | Euro 5 |
| Weight-to-power ratio | 10.9 kg/Hp, 92 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 4.7 kg/Nm, 211 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 218 Hp |
| Power per litre | 109.2 Hp/l |
| Torque | 500 Nm 368.78 lb.-ft. |
| Engine layout | Front, Longitudinal |
| Engine Model/Code | SC20M |
| Engine displacement | 1996 cm3 121.8 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration | Twin-Turbo, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine systems | Start & Stop System Particulate filter |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 2370 kg 5224.96 lbs. |
| Max. weight | 3100 kg 6834.33 lbs. |
| Max load | 730 kg 1609.37 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 343 l 12.11 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 2382 l 84.12 cu. ft. |
| Dimensions | |
| Length | 5046 mm 198.66 in. |
| Width | 2016 mm 79.37 in. |
| Height | 1876 mm 73.86 in. |
| Wheelbase | 2950 mm 116.14 in. |
| Front track | 1644 mm 64.72 in. |
| Rear (Back) track | 1664 mm 65.51 in. |
| Front overhang | 971 mm 38.23 in. |
| Rear overhang | 1125 mm 44.29 in. |
| Ride height (ground clearance) | 246 mm 9.69 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 12 m 39.37 ft. |
| Approach angle | 29° |
| Departure angle | 24° |
| Ramp-over (brakeover) angle | 21° |
| Wading depth | 550 mm 21.65 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels permanently, and the front wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 8 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Coil spring, Double wishbone, Transverse stabilizer |
| Rear suspension | Rigid axle suspension, Transverse stabilizer, Coil spring |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 255/60 R18; 265/50 R20 |
| Wheel rims size | 7.5J x 18; 8J x 20 |