| Av vilken typ är karosseriet, LDV D90 (facelift 2024)? | SUV , 5 dörrar, 7 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, LDV D90 (facelift 2024) 2.0TT Diesel (218 Hp) 4WD Automatic? | 9.1 l/100 km 25.8 US mpg 31 UK mpg 11 km/l |
| Hur ECO är bilen, LDV D90 2.0TT Diesel (218 Hp) 4WD Automatic? | Euro 5 |
| Hur snabb är bilen, 2024 D90 (facelift 2024) 2.0TT Diesel (218 Hp) 4WD Automatic? | 175 km/t | 108.74 mph |
| Vad har motorn för toppeffekt, LDV D90 SUV 2024 2.0TT Diesel (218 Hp) 4WD Automatic? | 218 hk, 500 Nm 368.78 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, LDV D90 SUV 2024 2.0TT Diesel (218 Hp) 4WD Automatic? | 2.0 l 1996 cm3 121.8 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2024 LDV 2.0TT Diesel (218 Hp) 4WD Automatic? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, LDV D90 (facelift 2024) SUV 2024 2.0TT Diesel (218 Hp) 4WD Automatic? | Fyrhjulsdrift (4x4). Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver bakhjulen permanent, och vid behov drivs framhjulen genom elektrisk eller mekaniskt styrd koppling . |
| Vad har fördonet för längd, 2024 LDV D90 SUV ? | 5046 mm 198.66 in. |
| Hur bred är bilen, 2024 LDV D90 SUV ? | 2016 mm 79.37 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2024 LDV D90 (facelift 2024) 2.0TT Diesel (218 Hp) 4WD Automatic? | 2370 kg 5224.96 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2024 LDV D90 (facelift 2024) 2.0TT Diesel (218 Hp) 4WD Automatic? | 3100 kg 6834.33 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2024 LDV D90 SUV ? | 343 - 2382 l 12.11 - 84.12 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2024 LDV D90 (facelift 2024) 2.0TT Diesel (218 Hp) 4WD Automatic? | 8, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | LDV |
| Modell | D90 |
| Generation | D90 (facelift 2024) |
| Modifikation (motor) | 2.0TT Diesel (218 hk) 4WD Automatic |
| fabrikstillverkning, början | 2024 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 7 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning | 9.1 l/100 km
25.8 US mpg 31 UK mpg 11 km/l |
| Typ bränsle | Diesel bränsle |
| Toppfart | 175 km/t 108.74 mph |
| Miljöklass | Euro 5 |
| Vikt/effektförhållande | 10.9 kg/hk, 92 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 4.7 kg/Nm, 211 Nm/ton |
| Motor | |
| Effekt | 218 hk |
| Effekt per liter slagvolym | 109.2 hk/l |
| Vridmoment | 500 Nm 368.78 lb.-ft. |
| Motorlayout | Främre, längsgående |
| Motormodell/Motorkod | SC20M |
| Cylindervolym | 1996 cm3 121.8 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Diesel Common rail |
| Motorns aspiration | Twin-turbo, Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Motorsystem | Start & stopp system Partikelfilter |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 2370 kg 5224.96 lbs. |
| Tillåten massa | 3100 kg 6834.33 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 730 kg 1609.37 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 343 l 12.11 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 2382 l 84.12 cu. ft. |
| Mått | |
| Längd | 5046 mm 198.66 in. |
| Bredd | 2016 mm 79.37 in. |
| Höjd | 1876 mm 73.86 in. |
| Hjulbas | 2950 mm 116.14 in. |
| Spårvidd fram | 1644 mm 64.72 in. |
| Spårvidd bak | 1664 mm 65.51 in. |
| främre överhäng | 971 mm 38.23 in. |
| bakre överhäng | 1125 mm 44.29 in. |
| Frigångshöjd | 246 mm 9.69 in. |
| Vändcirkel | 12 m 39.37 ft. |
| Approach vinkel | 29° |
| Avgångsvinkel | 24° |
| rampvinkeln | 21° |
| plaskdjup | 550 mm 21.65 in. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver bakhjulen permanent, och vid behov drivs framhjulen genom elektrisk eller mekaniskt styrd koppling . |
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 8 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Spiralfjäder, Dubbel transversell länkarm , Transversell stabilizor |
| Hjulupphängning bak | Solid upphängning, Transversell stabilizor, Spiralfjäder |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 255/60 R18; 265/50 R20 |
| Storlek av | 7.5J x 18; 8J x 20 |