
| What is the body type, Kia EV3? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 572 km 355.42 mi |
| What is electricity consumption, Kia EV3 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 15.8 kWh/100 km 25.43 kWh/100 mi 133 MPGe 6.3 km/kWh 3.9 mi/kWh |
| How fast is the car, 2026 EV3 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 170 km/h | 105.63 mph 0-100 km/h: 6.6 sec 0-60 mph: 6.3 sec |
| How much power, Kia EV3 SUV 2026 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 265 Hp, 385 Nm 283.96 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Kia EV3 SUV 2026 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | All wheel drive (4x4). BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the front wheels, one electric motor drives the rear wheels. |
| How long is this vehicle, 2026 Kia EV3 SUV? | 4300 mm 169.29 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Kia EV3 SUV? | 1850 mm 72.83 in. |
| What is the curb weight, 2026 Kia EV3 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 1920-2045 kg 4232.88 - 4508.45 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 Kia EV3 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 2480 kg 5467.46 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Kia EV3 SUV? | 413 - 1204 l 14.58 - 42.52 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Kia EV3 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 1, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Kia |
| Model | EV3 |
| Generation | EV3 |
| Modification (Engine) | 81.4 kWh (265 Hp) AWD |
| Start of production | April, 2026 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 6.6 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 6.6 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 6.3 sec |
| Maximum speed | 170 km/h 105.63 mph |
| Weight-to-power ratio | 7.2 kg/Hp, 138 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 5 kg/Nm, 200.5 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 81.4 kWh |
| Battery voltage | 400 V |
| Battery technology | Lithium nickel manganese cobalt oxides (Li-NMC) |
| Battery weight | 470 kg 1036.17 lbs. |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (WLTP) | 572 km 355.42 mi |
| Average Energy consumption (WLTP) | 15.8 kWh/100 km
25.43 kWh/100 mi 133 MPGe 6.3 km/kWh 3.9 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| Electric motor 2 | |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 265 Hp |
| System torque | 385 Nm 283.96 lb.-ft. |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1920-2045 kg 4232.88 - 4508.45 lbs. |
| Max. weight | 2480 kg 5467.46 lbs. |
| Max load | 435-560 kg 959.01 - 1234.59 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 413 l 14.58 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1204 l 42.52 cu. ft. |
| Max. roof load | 80 kg 176.37 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1500 kg 3306.93 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 100 kg 220.46 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4300 mm 169.29 in. |
| Width | 1850 mm 72.83 in. |
| Height | 1565 mm 61.61 in. |
| Wheelbase | 2680 mm 105.51 in. |
| Front track | 1610-1614 mm 63.39 - 63.54 in. |
| Rear (Back) track | 1607-1611 mm 63.27 - 63.43 in. |
| Front overhang | 810 mm 31.89 in. |
| Rear overhang | 810 mm 31.89 in. |
| Ride height (ground clearance) | 147 mm 5.79 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.26 |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 10.4 m 34.12 ft. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the front wheels, one electric motor drives the rear wheels. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent type McPherson |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Front brakes | Ventilated discs, 325x30 mm |
| Rear brakes | Disc, 325x12 mm |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 215/50 R19 97H |
| Wheel rims size | 7.5J x 19 ET50 |