
| Av vilken typ är karosseriet, Kia EV3? | SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 572 km 355.42 mi |
| Vad är elförbrukningen, Kia EV3 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 15.8 kWh/100 km 25.43 kWh/100 mi 133 MPGe 6.3 km/kWh 3.9 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2026 EV3 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 170 km/t | 105.63 mph 0-100 km/t: 6.6 s 0-60 mph: 6.3 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Kia EV3 SUV 2026 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 265 hk, 385 Nm 283.96 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, Kia EV3 SUV 2026 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | Fyrhjulsdrift (4x4). BEV (Elbil). En elmotor driver framhjulen, en elmotor driver bakhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Kia EV3 SUV ? | 4300 mm 169.29 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Kia EV3 SUV ? | 1850 mm 72.83 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Kia EV3 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 1920-2045 kg 4232.88 - 4508.45 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 Kia EV3 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 2480 kg 5467.46 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Kia EV3 SUV ? | 413 - 1204 l 14.58 - 42.52 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Kia EV3 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 1, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Kia |
| Modell | EV3 |
| Generation | EV3 |
| Modifikation (motor) | 81.4 kWh (265 hk) AWD |
| fabrikstillverkning, början | April, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Typ bränsle | Elektricitet |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 6.6 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 6.6 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 6.3 s |
| Toppfart | 170 km/t 105.63 mph |
| Vikt/effektförhållande | 7.2 kg/hk, 138 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 5 kg/Nm, 200.5 Nm/ton |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 81.4 kWh |
| Batterispänning | 400 V |
| Batteriteknik | Litium-nickel mangan koboltoxid (Li-NMC) |
| Batterivikt | 470 kg 1036.17 lbs. |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. (WLTP) | 572 km 355.42 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (WLTP) | 15.8 kWh/100 km
25.43 kWh/100 mi 133 MPGe 6.3 km/kWh 3.9 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Elmotor 2 | |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 265 hk |
| System Vridmoment | 385 Nm 283.96 lb.-ft. |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1920-2045 kg 4232.88 - 4508.45 lbs. |
| Tillåten massa | 2480 kg 5467.46 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 435-560 kg 959.01 - 1234.59 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 413 l 14.58 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1204 l 42.52 cu. ft. |
| Max Taklast | 80 kg 176.37 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1500 kg 3306.93 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 100 kg 220.46 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4300 mm 169.29 in. |
| Bredd | 1850 mm 72.83 in. |
| Höjd | 1565 mm 61.61 in. |
| Hjulbas | 2680 mm 105.51 in. |
| Spårvidd fram | 1610-1614 mm 63.39 - 63.54 in. |
| Spårvidd bak | 1607-1611 mm 63.27 - 63.43 in. |
| främre överhäng | 810 mm 31.89 in. |
| bakre överhäng | 810 mm 31.89 in. |
| Frigångshöjd | 147 mm 5.79 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.26 |
| Vändcirkel | 10.4 m 34.12 ft. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver framhjulen, en elmotor driver bakhjulen. |
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Självständig typ McPrherson |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning |
| Bromssystem fram | Vent skivor, 325x30 mm |
| Bromssystem bak | Disk, 325x12 mm |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 215/50 R19 97H |
| Storlek av | 7.5J x 19 ET50 |