
| Korimalli, Kia EV3? | SUV, 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Sähkömoottorin toimintasäde, 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 572 km 355.42 mi |
| Virrankulutus, Kia EV3 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 15.8 kWh/100 km 25.43 kWh/100 mi 133 MPGe 6.3 km/kWh 3.9 mi/kWh |
| Huippunopeus, 2026 EV3 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 170 km/h | 105.63 mph 0-100 km/h: 6.6 s 0-60 mph: 6.3 s |
| Teho, Kia EV3 SUV 2026 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 265 hv, 385 Nm 283.96 lb.-ft. |
| Vetotapa, Kia EV3 SUV 2026 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | Neliveto. BEV (Sähköauto). Yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä, yksi sähkömoottori liikuttaa takapyöriä. |
| Pituus, 2026 Kia EV3 SUV? | 4300 mm 169.29 in. |
| Leveys, 2026 Kia EV3 SUV? | 1850 mm 72.83 in. |
| Nettopaino, 2026 Kia EV3 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 1920-2045 kg 4232.88 - 4508.45 lbs. |
| Kokonaispaino, 2026 Kia EV3 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 2480 kg 5467.46 lbs. |
| Tavaratila, 2026 Kia EV3 SUV? | 413 - 1204 l 14.58 - 42.52 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2026 Kia EV3 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 1, automaattinen vaihdelaatikko |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Kia |
| Malli | EV3 |
| Sukupolvi | EV3 |
| Versio (moottori) | 81.4 kWh (265 hv) AWD |
| Tuotannon aloitusvuosi | Huhtikuu, 2026 v |
| Tehoyksikön rakenne | BEV (Sähköauto) |
| Korimalli | SUV |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineen tyyppi | Sähkö |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 6.6 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 6.6 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 6.3 s |
| Huippunopeus | 170 km/h 105.63 mph |
| Paino/teho suhde | 7.2 kg/hv, 138 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 5 kg/Nm, 200.5 Nm/tonnia |
| Sähköautot ja hybridit | |
| Akun bruttokapasiteetti | 81.4 kWh |
| Akun jännite | 400 V |
| Akun teknologia | Litium-nikkeli-mangaani-kobolttioksidi (Li-NMC) |
| Akun paino | 470 kg 1036.17 lbs. |
| Akun sijainti | Lattian alla |
| Toimintasäde sähköllä (WLTP) | 572 km 355.42 mi |
| Sähkönkulutus (WLTP) | 15.8 kWh/100 km
25.43 kWh/100 mi 133 MPGe 6.3 km/kWh 3.9 mi/kWh |
| Latausportit | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin sijainti | Etuakseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Sähkömoottori 2 | |
| Sähkömoottorin sijainti | Taka-akseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Järjestelmän kokonaisteho | 265 hv |
| Järjestelmän vääntömomentti | 385 Nm 283.96 lb.-ft. |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 1920-2045 kg 4232.88 - 4508.45 lbs. |
| Enimmäispaino | 2480 kg 5467.46 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 435-560 kg 959.01 - 1234.59 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 413 l 14.58 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1204 l 42.52 cu. ft. |
| Sallittu kattokuorma | 80 kg 176.37 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1500 kg 3306.93 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 100 kg 220.46 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4300 mm 169.29 in. |
| Leveys | 1850 mm 72.83 in. |
| Korkeus | 1565 mm 61.61 in. |
| Pyörän perusta | 2680 mm 105.51 in. |
| Etupyörän jälki | 1610-1614 mm 63.39 - 63.54 in. |
| Takapyörän jälki | 1607-1611 mm 63.27 - 63.43 in. |
| etuylitys | 810 mm 31.89 in. |
| takaylitys | 810 mm 31.89 in. |
| Maavara | 147 mm 5.79 in. |
| Ilmanvastuskerroin (Cd) | 0.26 |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 10.4 m 34.12 ft. |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä, yksi sähkömoottori liikuttaa takapyöriä. |
| Pyörän ohjaus | Neliveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 1 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Itsenäinen tyyppiä McPherson |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt , 325x30 mm |
| Takajarrut | Levy , 325x12 mm |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 215/50 R19 97H |
| Vanteen koko | 7.5J x 19 ET50 |