
| De ce tip este caroseria, Kia EV3? | SUV, 5 Uşi, 5 scaune |
|---|---|
| Ce distanță poate merge doar cu energie electrică, 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 572 km 355.42 mi |
| Care este consumul de energie electrică, Kia EV3 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 15.8 kWh/100 km 25.43 kWh/100 mi 133 MPGe 6.3 km/kWh 3.9 mi/kWh |
| Cât de rapidă este mașina, 2026 EV3 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 170 km/h | 105.63 mph 0-100 km/h: 6.6 sec 0-60 mph: 6.3 sec |
| Care este puterea motorului, Kia EV3 SUV 2026 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 265 CP, 385 Nm 283.96 lb.-ft. |
| Care este sistemul de transmisie, Kia EV3 SUV 2026 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | Tracţiune integrală (4x4). BEV (Vehicul electric). Un motor electric pune în mișcare roțile din față, un motor electric pune în mișcare roțile din spate. |
| Care este lungimea vehiculului, 2026 Kia EV3 SUV? | 4300 mm 169.29 in. |
| Care este lățimea vehiculului, 2026 Kia EV3 SUV? | 1850 mm 72.83 in. |
| Care este greutatea vehiculului, 2026 Kia EV3 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 1920-2045 kg 4232.88 - 4508.45 lbs. |
| Care este masa maximă admisă, 2026 Kia EV3 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 2480 kg 5467.46 lbs. |
| Cât de mult spațiu portbagaj, 2026 Kia EV3 SUV? | 413 - 1204 l 14.58 - 42.52 cu. ft. |
| Câte transmisii are cutia, Ce tip este cutia de viteze, 2026 Kia EV3 81.4 kWh (265 Hp) AWD? | 1, cutie automată |
| Informații generale | |
|---|---|
| Marcă | Kia |
| Model | EV3 |
| Generație | EV3 |
| Modificare (Tip motor) | 81.4 kWh (265 CP) AWD |
| Anul inceperii productiei | Aprilie, 2026 an |
| Arhitectura grupului propulsor | BEV (Vehicul electric) |
| Tipul caroseriei | SUV |
| Număr de scaune | 5 |
| Număr de uşi | 5 |
| Performanță | |
| Tipul de combustibil | Energie electrică |
| Acceleraţie 0 - 100 km/h | 6.6 sec |
| Acceleraţie 0 - 62 mph | 6.6 sec |
| Acceleraţie 0 - 60 mph (Calculat de Auto-Data.net) | 6.3 sec |
| Viteza maximă | 170 km/h 105.63 mph |
| Raport greutate/putere | 7.2 kg/CP, 138 CP/tonă |
| Raport greutate/Cuplu | 5 kg/Nm, 200.5 Nm/tonă |
| Autovehicule electrice și hibride | |
| Capacitatea brută a bateriei | 81.4 kWh |
| Voltajul bateriei | 400 V |
| Tehnologia de stocare a bateriei | Litiu-nichel mangan cobalt oxid (Li-NMC) |
| Greutatea bateriei | 470 kg 1036.17 lbs. |
| Locația bateriei | Sub podea |
| Autonomia electrică (WLTP) | 572 km 355.42 mi |
| Consum mediu de energie (WLTP) | 15.8 kWh/100 km
25.43 kWh/100 mi 133 MPGe 6.3 km/kWh 3.9 mi/kWh |
| Porturi de încărcare | Autentificați-vă pentru a vedea. |
| Electric motor 1 | |
| Locația motorului electric | Puntea față, Transversal |
| Tip motor electric | Sincron |
| Electric motor 2 | |
| Locația motorului electric | Puntea spate, Transversal |
| Tip motor electric | Sincron |
| Puterea sistemului | 265 CP |
| Cuplul total al sistemului | 385 Nm 283.96 lb.-ft. |
| Volum și greutăți | |
| Masă proprie | 1920-2045 kg 4232.88 - 4508.45 lbs. |
| Masă maximă autorizată | 2480 kg 5467.46 lbs. |
| Încarcatura maxima | 435-560 kg 959.01 - 1234.59 lbs. |
| Volumul minim al portbagajului | 413 l 14.58 cu. ft. |
| Volumul maxim al portbagajului | 1204 l 42.52 cu. ft. |
| Sarcina maxima capota | 80 kg 176.37 lbs. |
| Sarcina maxima remorca cu sistem de franare (12%) | 1500 kg 3306.93 lbs. |
| Sarcina maxima remorca fara sistem de franare | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Masa maxima admisa a remorcii la imbinarea cu carligul de remorcare | 100 kg 220.46 lbs. |
| Dimensiuni | |
| Lungime | 4300 mm 169.29 in. |
| Lăţime | 1850 mm 72.83 in. |
| Înălţime | 1565 mm 61.61 in. |
| Ampatament | 2680 mm 105.51 in. |
| Ecartament faţă | 1610-1614 mm 63.39 - 63.54 in. |
| Ecartament spate | 1607-1611 mm 63.27 - 63.43 in. |
| consola frontala | 810 mm 31.89 in. |
| consola spate | 810 mm 31.89 in. |
| Garda la sol | 147 mm 5.79 in. |
| Coeficientul aerodinamic (Cx) | 0.26 |
| Diametrul minim al cercului de virare | 10.4 m 34.12 ft. |
| Transmisie, frânare și suspensie | |
| Arhitectura sistemului de transmisie | Un motor electric pune în mișcare roțile din față, un motor electric pune în mișcare roțile din spate. |
| Tractiune | Tracţiune integrală (4x4) |
| Numărul de viteze și tipul cutiei de viteze | 1 trepte, cutie automată |
| Suspensie faţă (front suspension) | independent de tip McPherson |
| Suspensie spate (rear suspension) | Suspensie multi-link independentă |
| Frâne faţă (Front brakes) | discuri ventilate, 325x30 mm |
| Frâne spate (Rear brakes) | disc, 325x12 mm |
| Sisteme de asistență | ABS (Sistem de antiblocare a roților) |
| Tipul de virare (steering type) | cremaliere |
| Servodirecţie | Electrică |
| Dimensiunea pneurilor | 215/50 R19 97H |
| Dimensiunea jantelor | 7.5J x 19 ET50 |