
| What is the body type, Hycan A06? | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, 550A 63 kWh (184 Hp)? | 550 km 341.75 mi |
| What is electricity consumption, Hycan A06 550A 63 kWh (184 Hp)? | 12.5 kWh/100 km 20.12 kWh/100 mi 168 MPGe 8 km/kWh 5 mi/kWh |
| How fast is the car, 2022 A06 550A 63 kWh (184 Hp)? | 160 km/h | 99.42 mph |
| How much power, Hycan A06 Sedan 2022 550A 63 kWh (184 Hp)? | 184 Hp, 225 Nm 165.95 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Hycan A06 Sedan 2022 550A 63 kWh (184 Hp)? | Front wheel drive. BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the front wheels. |
| How long is this vehicle, 2022 Hycan A06 Sedan? | 4965 mm 195.47 in. |
| How wide is the vehicle, 2022 Hycan A06 Sedan? | 1920 mm 75.59 in. |
| What is the curb weight, 2022 Hycan A06 550A 63 kWh (184 Hp)? | 1690 kg 3725.81 lbs. |
| What is the gross weight, 2022 Hycan A06 550A 63 kWh (184 Hp)? | 2090 kg 4607.66 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2022 Hycan A06 Sedan? | 413 l 14.58 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2022 Hycan A06 550A 63 kWh (184 Hp)? | 1, automatic transmission |
| Brand | Hycan |
|---|---|
| Model | A06 |
| Generation | A06 |
| Modification (Engine) | 550A 63 kWh (184 Hp) |
| Start of production | December, 2022 year |
| End of production | 2025 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | Sedan |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| Fuel Type | Electricity |
|---|---|
| Maximum speed | 160 km/h 99.42 mph |
| Weight-to-power ratio | 9.2 kg/Hp, 108.9 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 7.5 kg/Nm, 133.1 Nm/tonne |
| Gross battery capacity | 63 kWh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium nickel manganese cobalt oxides (Li-NMC) |
| Battery location | Below the floor |
| Electric range (CLTC) | 550 km 341.75 mi |
| Average Energy consumption (CLTC) | 12.5 kWh/100 km
20.12 kWh/100 mi 168 MPGe 8 km/kWh 5 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 184 Hp |
| Electric motor Torque | 225 Nm 165.95 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | TZ180XS116 |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 184 Hp |
| System torque | 225 Nm 165.95 lb.-ft. |
| Kerb Weight | 1690 kg 3725.81 lbs. |
|---|---|
| Max. weight | 2090 kg 4607.66 lbs. |
| Max load | 400 kg 881.85 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 413 l 14.58 cu. ft. |
| Length | 4965 mm 195.47 in. |
|---|---|
| Width | 1920 mm 75.59 in. |
| Height | 1520 mm 59.84 in. |
| Wheelbase | 2850 mm 112.2 in. |
| Front track | 1640 mm 64.57 in. |
| Rear (Back) track | 1640 mm 64.57 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.217 |
| Approach angle | 12° |
| Departure angle | 16° |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the front wheels. |
|---|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 245/45 R18 |
| Wheel rims size | 18 |