
| Av vilken typ är karosseriet, Hycan A06? | Sedan , 4 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 550A 63 kWh (184 Hp)? | 550 km 341.75 mi |
| Vad är elförbrukningen, Hycan A06 550A 63 kWh (184 Hp)? | 12.5 kWh/100 km 20.12 kWh/100 mi 168 MPGe 8 km/kWh 5 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2022 A06 550A 63 kWh (184 Hp)? | 160 km/t | 99.42 mph |
| Vad har motorn för toppeffekt, Hycan A06 Sedan 2022 550A 63 kWh (184 Hp)? | 184 hk, 225 Nm 165.95 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, Hycan A06 Sedan 2022 550A 63 kWh (184 Hp)? | Framhjulsdrift . BEV (Elbil). En elmotor driver framhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2022 Hycan A06 Sedan ? | 4965 mm 195.47 in. |
| Hur bred är bilen, 2022 Hycan A06 Sedan ? | 1920 mm 75.59 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2022 Hycan A06 550A 63 kWh (184 Hp)? | 1690 kg 3725.81 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2022 Hycan A06 550A 63 kWh (184 Hp)? | 2090 kg 4607.66 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2022 Hycan A06 Sedan ? | 413 l 14.58 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2022 Hycan A06 550A 63 kWh (184 Hp)? | 1, Automat |
| Märke | Hycan |
|---|---|
| Modell | A06 |
| Generation | A06 |
| Modifikation (motor) | 550A 63 kWh (184 hk) |
| fabrikstillverkning, början | December, 2022 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2025 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | Sedan |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 4 |
| Typ bränsle | Elektricitet |
|---|---|
| Toppfart | 160 km/t 99.42 mph |
| Vikt/effektförhållande | 9.2 kg/hk, 108.9 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 7.5 kg/Nm, 133.1 Nm/ton |
| Brutto batterikapacitet | 63 kWh |
|---|---|
| Batteriteknik | Litium-nickel mangan koboltoxid (Li-NMC) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Elektrisk räckvidd (CLTC) | 550 km 341.75 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (CLTC) | 12.5 kWh/100 km
20.12 kWh/100 mi 168 MPGe 8 km/kWh 5 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 184 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 225 Nm 165.95 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | TZ180XS116 |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 184 hk |
| System Vridmoment | 225 Nm 165.95 lb.-ft. |
| Egen massa | 1690 kg 3725.81 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 2090 kg 4607.66 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 400 kg 881.85 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 413 l 14.58 cu. ft. |
| Längd | 4965 mm 195.47 in. |
|---|---|
| Bredd | 1920 mm 75.59 in. |
| Höjd | 1520 mm 59.84 in. |
| Hjulbas | 2850 mm 112.2 in. |
| Spårvidd fram | 1640 mm 64.57 in. |
| Spårvidd bak | 1640 mm 64.57 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.217 |
| Approach vinkel | 12° |
| Avgångsvinkel | 16° |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver framhjulen. |
|---|---|
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 245/45 R18 |
| Storlek av | 18 |