
| What is the body type, Citroen C3 Aircross II (Phase I, CC24)? | SUV, Crossover, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, e 54 kWh (113 Hp) Extended Range? | 384-400 km 238.61 - 248.55 mi |
| What is electricity consumption, Citroen C3 Aircross II (Phase I, CC24) e 54 kWh (113 Hp) Extended Range? | 16.1-16.7 kWh/100 km 25.91 - 26.88 kWh/100 mi 130 - 125 MPGe 6.2 - 6 km/kWh 3.9 - 3.7 mi/kWh |
| How fast is the car, 2025 C3 Aircross II (Phase I, CC24) e 54 kWh (113 Hp) Extended Range? | 143 km/h | 88.86 mph 0-100 km/h: 13 sec 0-60 mph: 12.4 sec |
| How much power, Citroen C3 Aircross SUV, Crossover 2025 e 54 kWh (113 Hp) Extended Range? | 113 Hp, 125 Nm 92.2 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Citroen C3 Aircross II (Phase I, CC24) SUV, Crossover 2025 e 54 kWh (113 Hp) Extended Range? | Front wheel drive. BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the front wheels. |
| How long is this vehicle, 2025 Citroen C3 Aircross SUV, Crossover? | 4395 mm 173.03 in. |
| How wide is the vehicle, 2025 Citroen C3 Aircross SUV, Crossover? | 1795 mm 70.67 in. |
| What is the curb weight, 2025 Citroen C3 Aircross II (Phase I, CC24) e 54 kWh (113 Hp) Extended Range? | 1532-1615 kg 3377.48 - 3560.47 lbs. |
| What is the gross weight, 2025 Citroen C3 Aircross II (Phase I, CC24) e 54 kWh (113 Hp) Extended Range? | 2070 kg 4563.57 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2025 Citroen C3 Aircross SUV, Crossover? | 460 - 1600 l 16.24 - 56.5 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2025 Citroen C3 Aircross II (Phase I, CC24) e 54 kWh (113 Hp) Extended Range? | 1, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Citroen |
| Model | C3 Aircross |
| Generation | C3 Aircross II (Phase I, CC24) |
| Modification (Engine) | e 54 kWh (113 Hp) Extended Range |
| Start of production | July, 2025 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | SUV, Crossover |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 13 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 13 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 12.4 sec |
| Maximum speed | 143 km/h, Electronically limited 88.86 mph |
| Weight-to-power ratio | 13.6 kg/Hp, 73.8 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 12.3 kg/Nm, 81.6 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 54 kWh |
| Net (usable) battery capacity | 52.8 kWh |
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (WLTP) | 384-400 km 238.61 - 248.55 mi |
| Average Energy consumption (WLTP) | 16.1-16.7 kWh/100 km
25.91 - 26.88 kWh/100 mi 130 - 125 MPGe 6.2 - 6 km/kWh 3.9 - 3.7 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 113 Hp |
| Electric motor Torque | 125 Nm 92.2 lb.-ft. |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 113 Hp |
| System torque | 125 Nm 92.2 lb.-ft. |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1532-1615 kg 3377.48 - 3560.47 lbs. |
| Max. weight | 2070 kg 4563.57 lbs. |
| Max load | 455-538 kg 1003.1 - 1186.09 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 460 l 16.24 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1600 l 56.5 cu. ft. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 350 kg 771.62 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 350 kg 771.62 lbs. |
| Permitted towbar download | 65 kg 143.3 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4395 mm 173.03 in. |
| Width | 1795 mm 70.67 in. |
| Height | 1660 mm 65.35 in. |
| Wheelbase | 2670 mm 105.12 in. |
| Front track | 1555-1565 mm 61.22 - 61.61 in. |
| Rear (Back) track | 1555-1570 mm 61.22 - 61.81 in. |
| Front overhang | 855 mm 33.66 in. |
| Rear overhang | 870 mm 34.25 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the front wheels. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 215/65 R16 90P; 215/60 R17 90P |
| Wheel rims size | 16; 17 |