
| Av vilken typ är karosseriet, Citroen C3 Aircross II (Phase I, CC24)? | SUV , Crossover , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, e 54 kWh (113 Hp) Extended Range? | 384-400 km 238.61 - 248.55 mi |
| Vad är elförbrukningen, Citroen C3 Aircross II (Phase I, CC24) e 54 kWh (113 Hp) Extended Range? | 16.1-16.7 kWh/100 km 25.91 - 26.88 kWh/100 mi 130 - 125 MPGe 6.2 - 6 km/kWh 3.9 - 3.7 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2025 C3 Aircross II (Phase I, CC24) e 54 kWh (113 Hp) Extended Range? | 143 km/t | 88.86 mph 0-100 km/t: 13 s 0-60 mph: 12.4 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Citroen C3 Aircross SUV , Crossover 2025 e 54 kWh (113 Hp) Extended Range? | 113 hk, 125 Nm 92.2 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, Citroen C3 Aircross II (Phase I, CC24) SUV , Crossover 2025 e 54 kWh (113 Hp) Extended Range? | Framhjulsdrift . BEV (Elbil). En elmotor driver framhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2025 Citroen C3 Aircross SUV , Crossover ? | 4395 mm 173.03 in. |
| Hur bred är bilen, 2025 Citroen C3 Aircross SUV , Crossover ? | 1795 mm 70.67 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2025 Citroen C3 Aircross II (Phase I, CC24) e 54 kWh (113 Hp) Extended Range? | 1532-1615 kg 3377.48 - 3560.47 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2025 Citroen C3 Aircross II (Phase I, CC24) e 54 kWh (113 Hp) Extended Range? | 2070 kg 4563.57 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2025 Citroen C3 Aircross SUV , Crossover ? | 460 - 1600 l 16.24 - 56.5 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2025 Citroen C3 Aircross II (Phase I, CC24) e 54 kWh (113 Hp) Extended Range? | 1, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Citroen |
| Modell | C3 Aircross |
| Generation | C3 Aircross II (Phase I, CC24) |
| Modifikation (motor) | e 54 kWh (113 hk) Extended Range |
| fabrikstillverkning, början | Juli, 2025 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | SUV , Crossover |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Typ bränsle | Elektricitet |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 13 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 13 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 12.4 s |
| Toppfart | 143 km/t, Elektroniskt begränsat 88.86 mph |
| Vikt/effektförhållande | 13.6 kg/hk, 73.8 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 12.3 kg/Nm, 81.6 Nm/ton |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 54 kWh |
| Netto (användbar) batterikapacitet | 52.8 kWh |
| Batteriteknik | Litiumjärnfosfat (LiFePO4) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. (WLTP) | 384-400 km 238.61 - 248.55 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (WLTP) | 16.1-16.7 kWh/100 km
25.91 - 26.88 kWh/100 mi 130 - 125 MPGe 6.2 - 6 km/kWh 3.9 - 3.7 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 113 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 125 Nm 92.2 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 113 hk |
| System Vridmoment | 125 Nm 92.2 lb.-ft. |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1532-1615 kg 3377.48 - 3560.47 lbs. |
| Tillåten massa | 2070 kg 4563.57 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 455-538 kg 1003.1 - 1186.09 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 460 l 16.24 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1600 l 56.5 cu. ft. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 350 kg 771.62 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 350 kg 771.62 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 65 kg 143.3 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4395 mm 173.03 in. |
| Bredd | 1795 mm 70.67 in. |
| Höjd | 1660 mm 65.35 in. |
| Hjulbas | 2670 mm 105.12 in. |
| Spårvidd fram | 1555-1565 mm 61.22 - 61.61 in. |
| Spårvidd bak | 1555-1570 mm 61.22 - 61.81 in. |
| främre överhäng | 855 mm 33.66 in. |
| bakre överhäng | 870 mm 34.25 in. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver framhjulen. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 215/65 R16 90P; 215/60 R17 90P |
| Storlek av | 16; 17 |