
| Korimalli, Citroen C3 Aircross II (Phase I, CC24)? | SUV, Crossover , 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Sähkömoottorin toimintasäde, e 54 kWh (113 Hp) Extended Range? | 384-400 km 238.61 - 248.55 mi |
| Virrankulutus, Citroen C3 Aircross II (Phase I, CC24) e 54 kWh (113 Hp) Extended Range? | 16.1-16.7 kWh/100 km 25.91 - 26.88 kWh/100 mi 130 - 125 MPGe 6.2 - 6 km/kWh 3.9 - 3.7 mi/kWh |
| Huippunopeus, 2025 C3 Aircross II (Phase I, CC24) e 54 kWh (113 Hp) Extended Range? | 143 km/h | 88.86 mph 0-100 km/h: 13 s 0-60 mph: 12.4 s |
| Teho, Citroen C3 Aircross SUV, Crossover 2025 e 54 kWh (113 Hp) Extended Range? | 113 hv, 125 Nm 92.2 lb.-ft. |
| Vetotapa, Citroen C3 Aircross II (Phase I, CC24) SUV, Crossover 2025 e 54 kWh (113 Hp) Extended Range? | Etuveto . BEV (Sähköauto). Yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä. |
| Pituus, 2025 Citroen C3 Aircross SUV, Crossover ? | 4395 mm 173.03 in. |
| Leveys, 2025 Citroen C3 Aircross SUV, Crossover ? | 1795 mm 70.67 in. |
| Nettopaino, 2025 Citroen C3 Aircross II (Phase I, CC24) e 54 kWh (113 Hp) Extended Range? | 1532-1615 kg 3377.48 - 3560.47 lbs. |
| Kokonaispaino, 2025 Citroen C3 Aircross II (Phase I, CC24) e 54 kWh (113 Hp) Extended Range? | 2070 kg 4563.57 lbs. |
| Tavaratila, 2025 Citroen C3 Aircross SUV, Crossover ? | 460 - 1600 l 16.24 - 56.5 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2025 Citroen C3 Aircross II (Phase I, CC24) e 54 kWh (113 Hp) Extended Range? | 1, automaattinen vaihdelaatikko |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Citroen |
| Malli | C3 Aircross |
| Sukupolvi | C3 Aircross II (Phase I, CC24) |
| Versio (moottori) | e 54 kWh (113 hv) Extended Range |
| Tuotannon aloitusvuosi | Heinäkuu, 2025 v |
| Tehoyksikön rakenne | BEV (Sähköauto) |
| Korimalli | SUV, Crossover |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineen tyyppi | Sähkö |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 13 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 13 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 12.4 s |
| Huippunopeus | 143 km/h, Sähköisesti rajoitettu 88.86 mph |
| Paino/teho suhde | 13.6 kg/hv, 73.8 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 12.3 kg/Nm, 81.6 Nm/tonnia |
| Sähköautot ja hybridit | |
| Akun bruttokapasiteetti | 54 kWh |
| Akun (käyttökelpoinen) nettokapasiteetti | 52.8 kWh |
| Akun teknologia | Litium-rautafosfaatti (LiFePO4) |
| Akun sijainti | Lattian alla |
| Toimintasäde sähköllä (WLTP) | 384-400 km 238.61 - 248.55 mi |
| Sähkönkulutus (WLTP) | 16.1-16.7 kWh/100 km
25.91 - 26.88 kWh/100 mi 130 - 125 MPGe 6.2 - 6 km/kWh 3.9 - 3.7 mi/kWh |
| Latausportit | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin teho | 113 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 125 Nm 92.2 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin sijainti | Etuakseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Järjestelmän kokonaisteho | 113 hv |
| Järjestelmän vääntömomentti | 125 Nm 92.2 lb.-ft. |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 1532-1615 kg 3377.48 - 3560.47 lbs. |
| Enimmäispaino | 2070 kg 4563.57 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 455-538 kg 1003.1 - 1186.09 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 460 l 16.24 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1600 l 56.5 cu. ft. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 350 kg 771.62 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 350 kg 771.62 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 65 kg 143.3 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4395 mm 173.03 in. |
| Leveys | 1795 mm 70.67 in. |
| Korkeus | 1660 mm 65.35 in. |
| Pyörän perusta | 2670 mm 105.12 in. |
| Etupyörän jälki | 1555-1565 mm 61.22 - 61.61 in. |
| Takapyörän jälki | 1555-1570 mm 61.22 - 61.81 in. |
| etuylitys | 855 mm 33.66 in. |
| takaylitys | 870 mm 34.25 in. |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä. |
| Pyörän ohjaus | Etuveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 1 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Levy |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 215/65 R16 90P; 215/60 R17 90P |
| Vanteen koko | 16; 17 |