
| Av vilken typ är karosseriet, Chery Tiggo 9 (Global version)? | SUV , 5 dörrar, 7 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Chery Tiggo 9 (Global version) CSH 1.5T (618 Hp) Plug-in Hybrid AWD DHT? | 1.4 l/100 km 168 US mpg 201.8 UK mpg 71.4 km/l |
| Hur ECO är bilen, Chery Tiggo 9 CSH 1.5T (618 Hp) Plug-in Hybrid AWD DHT? | 33 g/km CO2 Euro 6b |
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, CSH 1.5T (618 Hp) Plug-in Hybrid AWD DHT? | 160 km 99.42 mi |
| Vad har motorn för toppeffekt, Chery Tiggo 9 SUV 2025 CSH 1.5T (618 Hp) Plug-in Hybrid AWD DHT? | 618 hk, 920 Nm 678.56 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Chery Tiggo 9 SUV 2025 CSH 1.5T (618 Hp) Plug-in Hybrid AWD DHT? | 1.5 l 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2025 Chery CSH 1.5T (618 Hp) Plug-in Hybrid AWD DHT? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Chery Tiggo 9 (Global version) SUV 2025 CSH 1.5T (618 Hp) Plug-in Hybrid AWD DHT? | Fyrhjulsdrift (4x4). PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil). Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. En elmotor driver bakhjulen. Två elektriska motorer driver framhjulen. Bilen kan framföras i fullt elektriskt eller blandat läge. |
| Vad har fördonet för längd, 2025 Chery Tiggo 9 SUV ? | 4810 mm 189.37 in. |
| Hur bred är bilen, 2025 Chery Tiggo 9 SUV ? | 1925 mm 75.79 in. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2025 Chery Tiggo 9 SUV ? | 448 - 2065 l 15.82 - 72.92 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2025 Chery Tiggo 9 (Global version) CSH 1.5T (618 Hp) Plug-in Hybrid AWD DHT? | 3, Automat DHT |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Chery |
| Modell | Tiggo 9 |
| Generation | Tiggo 9 (Global version) |
| Modifikation (motor) | CSH 1.5T (618 hk) Plug-in Hybrid AWD DHT |
| fabrikstillverkning, början | 2025 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 7 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning | 1.4 l/100 km
168 US mpg 201.8 UK mpg 71.4 km/l |
| CO2-utsläpp | 33 g/km |
| Typ bränsle | Hybrid - bensin / elektricitet |
| Miljöklass | Euro 6b |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 34.4 kWh |
| Batteriteknik | Litiumjon (Li-Ion) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet, under baksätena |
| Räckvidd el. | 160 km 99.42 mi |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 102 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 170 Nm 125.39 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Främre, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Elmotor 2 | |
| Elektrisk motoreffekt | 122 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 220 Nm 162.26 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Integrerad i transmissionen |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Elmotor 3 | |
| Elektrisk motoreffekt | 238 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 310 Nm 228.64 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 618 hk |
| System Vridmoment | 920 Nm 678.56 lb.-ft. |
| Förbränningsmotor | |
| Effekt | 156 hk @ 5200 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 104.1 hk/l |
| Vridmoment | 220 Nm @ 2500 varv/min 162.26 lb.-ft. @ 2500 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Cylindervolym | 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Volym och vikter | |
| Minimalt volym av bagagehylla | 448 l 15.82 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 2065 l 72.92 cu. ft. |
| Tankvolym | 70 l 18.49 US gal | 15.4 UK gal |
| Mått | |
| Längd | 4810 mm 189.37 in. |
| Bredd | 1925 mm 75.79 in. |
| Höjd | 1741 mm 68.54 in. |
| Hjulbas | 2800 mm 110.24 in. |
| Frigångshöjd | 147 mm 5.79 in. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. En elmotor driver bakhjulen. Två elektriska motorer driver framhjulen. Bilen kan framföras i fullt elektriskt eller blandat läge. |
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 3 växlar, Automat DHT |
| Hjulupphängning fram | Självständig typ McPrherson |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 245/50 R20 |
| Storlek av | 20 |