
| Av vilken typ är karosseriet, Chery Fulwin A9L? | Sedan , 4 dörrar, 4-5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Chery Fulwin A9L CD-M 1.5T (639 Hp) 4WD Plug-in Hybrid DHT Pro? | 0.8-5.98 l/100 km 294 - 39.3 US mpg 353.1 - 47.2 UK mpg 125 - 16.7 km/l |
| Hur ECO är bilen, Chery Fulwin A9L CD-M 1.5T (639 Hp) 4WD Plug-in Hybrid DHT Pro? | China VIb |
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, CD-M 1.5T (639 Hp) 4WD Plug-in Hybrid DHT Pro? | 151-200 km 93.83 - 124.27 mi |
| Vad är elförbrukningen, Chery Fulwin A9L CD-M 1.5T (639 Hp) 4WD Plug-in Hybrid DHT Pro? | 20.6 kWh/100 km 33.15 kWh/100 mi 102 MPGe 4.9 km/kWh 3 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2025 Fulwin A9L CD-M 1.5T (639 Hp) 4WD Plug-in Hybrid DHT Pro? | 180 km/t | 111.85 mph 0-100 km/t: 4.9 s 0-60 mph: 4.7 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Chery Fulwin A9L Sedan 2025 CD-M 1.5T (639 Hp) 4WD Plug-in Hybrid DHT Pro? | 639 hk, 854 Nm 629.88 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Chery Fulwin A9L Sedan 2025 CD-M 1.5T (639 Hp) 4WD Plug-in Hybrid DHT Pro? | 1.5 l 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2025 Chery CD-M 1.5T (639 Hp) 4WD Plug-in Hybrid DHT Pro? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Chery Fulwin A9L Sedan 2025 CD-M 1.5T (639 Hp) 4WD Plug-in Hybrid DHT Pro? | Fyrhjulsdrift (4x4). PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil). En förbränningsmotor driver framhjulen, en elmotor driver framhjulen, en elmotor driver bakhjulen. Bilen kan framföras i fullt elektriskt eller blandat läge. |
| Vad har fördonet för längd, 2025 Chery Fulwin A9L Sedan ? | 5018 mm 197.56 in. |
| Hur bred är bilen, 2025 Chery Fulwin A9L Sedan ? | 1965 mm 77.36 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2025 Chery Fulwin A9L CD-M 1.5T (639 Hp) 4WD Plug-in Hybrid DHT Pro? | 2230 kg 4916.31 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2025 Chery Fulwin A9L CD-M 1.5T (639 Hp) 4WD Plug-in Hybrid DHT Pro? | 2650 kg 5842.25 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2025 Chery Fulwin A9L Sedan ? | 405 l 14.3 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2025 Chery Fulwin A9L CD-M 1.5T (639 Hp) 4WD Plug-in Hybrid DHT Pro? | Automat DHT Pro |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Chery |
| Modell | Fulwin A9L |
| Generation | Fulwin A9L |
| Modifikation (motor) | CD-M 1.5T (639 hk) 4WD Plug-in Hybrid DHT Pro |
| fabrikstillverkning, början | Juli, 2025 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil) |
| Karosseri | Sedan |
| Antal platser | 4-5 |
| Antal dörrar | 4 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning | 0.8-5.98 l/100 km
294 - 39.3 US mpg 353.1 - 47.2 UK mpg 125 - 16.7 km/l |
| Typ bränsle | Hybrid - bensin / elektricitet |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 4.9 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 4.9 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 4.7 s |
| Toppfart | 180 km/t 111.85 mph |
| Miljöklass | China VIb |
| Vikt/effektförhållande | 3.5 kg/hk, 286.5 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 2.6 kg/Nm, 383 Nm/ton |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 33.68 kWh |
| Batteriteknik | Litiumjärnfosfat (LiFePO4) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. | 151-200 km 93.83 - 124.27 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning | 20.6 kWh/100 km
33.15 kWh/100 mi 102 MPGe 4.9 km/kWh 3 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 217 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 310 Nm 228.64 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | KPTZ220YMDA0 |
| Elmotorns placering | Integrerad i transmissionen |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Elmotor 2 | |
| Elektrisk motoreffekt | 265 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 324 Nm 238.97 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 639 hk |
| System Vridmoment | 854 Nm 629.88 lb.-ft. |
| Förbränningsmotor | |
| Effekt | 156 hk @ 5200 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 104.1 hk/l |
| Vridmoment | 220 Nm @ 2500 varv/min 162.26 lb.-ft. @ 2500 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | Kunpeng SQRH4J15 |
| Cylindervolym | 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Mån av förtätning | 15:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 2230 kg 4916.31 lbs. |
| Tillåten massa | 2650 kg 5842.25 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 420 kg 925.94 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 405 l 14.3 cu. ft. |
| Tankvolym | 67 l 17.7 US gal | 14.74 UK gal |
| Mått | |
| Längd | 5018 mm 197.56 in. |
| Bredd | 1965 mm 77.36 in. |
| Höjd | 1500 mm 59.06 in. |
| Hjulbas | 3000 mm 118.11 in. |
| Spårvidd fram | 1698 mm 66.85 in. |
| Spårvidd bak | 1703 mm 67.05 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.23 |
| Vändcirkel | 11.9 m 39.04 ft. |
| Approach vinkel | 13° |
| Avgångsvinkel | 15° |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | En förbränningsmotor driver framhjulen, en elmotor driver framhjulen, en elmotor driver bakhjulen. Bilen kan framföras i fullt elektriskt eller blandat läge. |
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | Automat DHT Pro |
| Hjulupphängning fram | Dubbel transversell länkarm , Transversell stabilizor |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning, Transversell stabilizor |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 245/45 R20 |
| Storlek av | 20 |