
| What is the body type, Alfa Romeo 33 (907A)? | Hatchback, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| How much power, Alfa Romeo 33 Hatchback 1992 1.7 i.e. (105 Hp)? | 105 Hp, 148 Nm 109.16 lb.-ft. |
| What is the engine size, Alfa Romeo 33 Hatchback 1992 1.7 i.e. (105 Hp)? | 1.7 l 1712 cm3 104.47 cu. in. |
| How many cylinders, 1992 Alfa Romeo 1.7 i.e. (105 Hp)? | 4 |
| What is the drivetrain, Alfa Romeo 33 (907A) Hatchback 1992 1.7 i.e. (105 Hp)? | Internal Combustion engine. |
| How long is this vehicle, 1992 Alfa Romeo 33 Hatchback? | 4075 mm 160.43 in. |
| How wide is the vehicle, 1992 Alfa Romeo 33 Hatchback? | 1614 mm 63.54 in. |
| Brand | Alfa Romeo |
|---|---|
| Model | 33 |
| Generation | 33 (907A) |
| Modification (Engine) | 1.7 i.e. (105 Hp) |
| Start of production | 1992 year |
| End of production | 1994 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Hatchback |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
|---|
| Power | 105 Hp @ 5800 rpm. |
|---|---|
| Power per litre | 61.3 Hp/l |
| Torque | 148 Nm @ 4500 rpm. 109.16 lb.-ft. @ 4500 rpm. |
| Engine Model/Code | 307.37 |
| Engine displacement | 1712 cm3 104.47 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder Bore | 87 mm 3.43 in. |
| Piston Stroke | 72 mm 2.83 in. |
| Compression ratio | 9:1 |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity | 4 l 4.23 US qt | 3.52 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 7.3 l 7.71 US qt | 6.42 UK qt |
| Length | 4075 mm 160.43 in. |
|---|---|
| Width | 1614 mm 63.54 in. |
| Height | 1350 mm 53.15 in. |
| Wheelbase | 2475 mm 97.44 in. |
| Front track | 1366 mm 53.78 in. |
| Rear (Back) track | 1365 mm 53.74 in. |
| Front overhang | 830 mm 32.68 in. |
| Rear overhang | 770 mm 30.31 in. |