
| What is the body type, Volkswagen Golf IV? | Hatchback |
|---|---|
| How much power, Volkswagen Golf Hatchback 1999 1.9 TDI (115 Hp) 4motion? | 115 Hp |
| What is the engine size, Volkswagen Golf Hatchback 1999 1.9 TDI (115 Hp) 4motion? | 1.9 l 1896 cm3 115.7 cu. in. |
| What is the drivetrain, Volkswagen Golf IV Hatchback 1999 1.9 TDI (115 Hp) 4motion? | Internal Combustion engine. |
| How long is this vehicle, 1999 Volkswagen Golf Hatchback? | 4149 mm 163.35 in. |
| How wide is the vehicle, 1999 Volkswagen Golf Hatchback? | 1735 mm 68.31 in. |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Volkswagen |
| Model | Golf |
| Generation | Golf IV |
| Modification (Engine) | 1.9 TDI (115 Hp) 4motion |
| Start of production | 1999 year |
| End of production | 2000 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Hatchback |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine specs | |
| Power | 115 Hp |
| Power per litre | 60.7 Hp/l |
| Engine Model/Code | AJM, AUY |
| Engine displacement | 1896 cm3 115.7 cu. in. |
| Cylinder Bore | 79.5 mm 3.13 in. |
| Piston Stroke | 95.5 mm 3.76 in. |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Fuel injection system | Pump-nozzle (Unit Injector) |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | SOHC |
| Engine oil capacity | 4 l 4.23 US qt | 3.52 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 6 l 6.34 US qt | 5.28 UK qt |
| Dimensions | |
| Length | 4149 mm 163.35 in. |
| Width | 1735 mm 68.31 in. |
| Height | 1444 mm 56.85 in. |
| Wheelbase | 2518 mm 99.13 in. |
| Front track | 1513 mm 59.57 in. |
| Rear (Back) track | 1494 mm 58.82 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 10.9 m 35.76 ft. |