
| Av vilken typ är karosseriet, Volkswagen Golf IV? | Halvkombi |
|---|---|
| Vad har motorn för toppeffekt, Volkswagen Golf Halvkombi 1999 1.9 TDI (115 Hp) 4motion? | 115 hk |
| Hur stor är motorns volym, Volkswagen Golf Halvkombi 1999 1.9 TDI (115 Hp) 4motion? | 1.9 l 1896 cm3 115.7 cu. in. |
| Vilken är typen av drivning, Volkswagen Golf IV Halvkombi 1999 1.9 TDI (115 Hp) 4motion? | Förbränningsmotor. |
| Vad har fördonet för längd, 1999 Volkswagen Golf Halvkombi ? | 4149 mm 163.35 in. |
| Hur bred är bilen, 1999 Volkswagen Golf Halvkombi ? | 1735 mm 68.31 in. |
| Märke | Volkswagen |
|---|---|
| Modell | Golf |
| Generation | Golf IV |
| Modifikation (motor) | 1.9 TDI (115 hk) 4motion |
| fabrikstillverkning, början | 1999 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2000 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Halvkombi |
| Typ bränsle | Diesel bränsle |
|---|
| Effekt | 115 hk |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 60.7 hk/l |
| Motormodell/Motorkod | AJM, AUY |
| Cylindervolym | 1896 cm3 115.7 cu. in. |
| Cylinderdiameter | 79.5 mm 3.13 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 95.5 mm 3.76 in. |
| Antal klaffar vid förtätning | 2 |
| Bränsleinsprutningssystem | Pump-munstycke |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | SOHC |
| Motoroljekapacitet | 4 l 4.23 US qt | 3.52 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 6 l 6.34 US qt | 5.28 UK qt |
| Längd | 4149 mm 163.35 in. |
|---|---|
| Bredd | 1735 mm 68.31 in. |
| Höjd | 1444 mm 56.85 in. |
| Hjulbas | 2518 mm 99.13 in. |
| Spårvidd fram | 1513 mm 59.57 in. |
| Spårvidd bak | 1494 mm 58.82 in. |
| Vändcirkel | 10.9 m 35.76 ft. |