


| De ce tip este caroseria, Skoda Superb II? | Liftback, 5 Uşi, 5 scaune |
|---|---|
| Care este consumul de combustibil, Skoda Superb II 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 6.2-6.4 l/100 km 37.9 - 36.8 US mpg 45.6 - 44.1 UK mpg 16.1 - 15.6 km/l |
| Cât de ECO este mașina, Skoda Superb 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 163-168 g/km CO2 Euro 5 |
| Cât de rapidă este mașina, 2008 Superb II 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 219 km/h | 136.08 mph 0-100 km/h: 9 sec 0-60 mph: 8.6 sec |
| Care este puterea motorului, Skoda Superb Liftback 2008 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 170 CP, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Care este volumul motorului, Skoda Superb Liftback 2008 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 2.0 l 1968 cm3 120.09 cu. in. |
| Câți cilindri are motorul, 2008 Skoda 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 4, in linie |
| Care este sistemul de transmisie, Skoda Superb II Liftback 2008 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | Tracţiune integrală (4x4). Motor cu combustie interna. MAI pune în mișcare roțile din față permanent, iar dacă este necesar prin ambreiajul comandat electric sau mecanic, roțile din spate sunt puse în mișcare. |
| Care este lungimea vehiculului, 2008 Skoda Superb Liftback? | 4838 mm 190.47 in. |
| Care este lățimea vehiculului, 2008 Skoda Superb Liftback? | 1817 mm 71.54 in. |
| Care este greutatea vehiculului, 2008 Skoda Superb II 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 1557-1572 kg 3432.6 - 3465.67 lbs. |
| Care este masa maximă admisă, 2008 Skoda Superb II 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 2195-2210 kg 4839.15 - 4872.22 lbs. |
| Cât de mult spațiu portbagaj, 2008 Skoda Superb Liftback? | 595 - 1700 l 21.01 - 60.03 cu. ft. |
| Câte transmisii are cutia, Ce tip este cutia de viteze, 2008 Skoda Superb II 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 6, cutie manuală |
| Informații generale | |
|---|---|
| Marcă | Skoda |
| Model | Superb |
| Generație | Superb II |
| Modificare (Tip motor) | 2.0 TDI CR (170 CP) 4x4 |
| Anul inceperii productiei | Iulie, 2008 an |
| Anul opririi productiei | Mai, 2013 an |
| Arhitectura grupului propulsor | Motor cu combustie interna |
| Tipul caroseriei | Liftback |
| Număr de scaune | 5 |
| Număr de uşi | 5 |
| Performanță | |
| Consumul de combustibil - urban (NEDC) | 8-8.3 l/100 km
29.4 - 28.3 US mpg 35.3 - 34 UK mpg 12.5 - 12 km/l |
| Consumul de combustibil - extra-urban (NEDC) | 5.2-5.3 l/100 km
45.2 - 44.4 US mpg 54.3 - 53.3 UK mpg 19.2 - 18.9 km/l |
| Consumul de combustibil - mixt (NEDC) | 6.2-6.4 l/100 km
37.9 - 36.8 US mpg 45.6 - 44.1 UK mpg 16.1 - 15.6 km/l |
| Emisii CO2 (NEDC) | 163-168 g/km |
| Tipul de combustibil | Motorină |
| Acceleraţie 0 - 100 km/h | 9 sec |
| Acceleraţie 0 - 62 mph | 9 sec |
| Acceleraţie 0 - 60 mph (Calculat de Auto-Data.net) | 8.6 sec |
| Viteza maximă | 219 km/h 136.08 mph |
| Standardul ecologic | Euro 5 |
| Raport greutate/putere | 9.2 kg/CP, 109.2 CP/tonă |
| Raport greutate/Cuplu | 4.4 kg/Nm, 224.8 Nm/tonă |
| Motorul | |
| Putere | 170 CP @ 4200 rot/min |
| Putere pe litru volum de lucru | 86.4 CP/l |
| Cuplu | 350 Nm @ 1750-2500 rot/min 258.15 lb.-ft. @ 1750-2500 rot/min |
| Dispunerea motorului | Faţă, Transversal |
| Model/Cod motor | EA189 / CBBB |
| Volumul motorului | 1968 cm3 120.09 cu. in. |
| Numărul de cilindri | 4 |
| Configurația motorului | in linie |
| Diametrul cilindrilor | 81 mm 3.19 in. |
| Cursa cilindrilor | 95.5 mm 3.76 in. |
| Raport de compresie | 16.5:1 |
| Numărul de supape per cilindru | 4 |
| Sistem de injecție de combustibil | Commonrail Diesel |
| Aspirația motorului | Turbosuflantă, Intercooler |
| Distribuție | DOHC |
| Capacitate baie ulei | 4.3 l 4.54 US qt | 3.78 UK qt |
| Specificația uleiului de motor | Autentificați-vă pentru a vedea. |
| Cantitate lichid de răcire | 8.4 l 8.88 US qt | 7.39 UK qt |
| Sisteme motor | Filtru de particule |
| Volum și greutăți | |
| Masă proprie | 1557-1572 kg 3432.6 - 3465.67 lbs. |
| Masă maximă autorizată | 2195-2210 kg 4839.15 - 4872.22 lbs. |
| Încarcatura maxima | 638 kg 1406.55 lbs. |
| Volumul minim al portbagajului | 595 l 21.01 cu. ft. |
| Volumul maxim al portbagajului | 1700 l 60.03 cu. ft. |
| Volumul rezervorului | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Sarcina maxima capota | 100 kg 220.46 lbs. |
| Sarcina maxima remorca cu sistem de franare (12%) | 2000 kg 4409.25 lbs. |
| Sarcina maxima remorca fara sistem de franare | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Masa maxima admisa a remorcii la imbinarea cu carligul de remorcare | 80 kg 176.37 lbs. |
| Dimensiuni | |
| Lungime | 4838 mm 190.47 in. |
| Lăţime | 1817 mm 71.54 in. |
| Latime (inclus oglinzi) | 2009 mm 79.09 in. |
| Înălţime | 1462 mm 57.56 in. |
| Ampatament | 2761 mm 108.7 in. |
| Ecartament faţă | 1545 mm 60.83 in. |
| Ecartament spate | 1518 mm 59.76 in. |
| consola frontala | 964 mm 37.95 in. |
| consola spate | 1113 mm 43.82 in. |
| Garda la sol | 139 mm 5.47 in. |
| Coeficientul aerodinamic (Cx) | 0.30 |
| Diametrul minim al cercului de virare | 11.5 m 37.73 ft. |
| Unghi Abordarea | 14.5° |
| Unghi de plecare | 12° |
| Transmisie, frânare și suspensie | |
| Arhitectura sistemului de transmisie | MAI pune în mișcare roțile din față permanent, iar dacă este necesar prin ambreiajul comandat electric sau mecanic, roțile din spate sunt puse în mișcare. |
| Tractiune | Tracţiune integrală (4x4) |
| Numărul de viteze și tipul cutiei de viteze | 6 trepte, cutie manuală |
| Suspensie faţă (front suspension) | Independent, tip McPherson cu arcuri elicoidale și bară stabilizatoare |
| Suspensie spate (rear suspension) | Suspensie independentă cu arc multi-legături cu stabilizator |
| Frâne faţă (Front brakes) | discuri ventilate |
| Frâne spate (Rear brakes) | disc |
| Sisteme de asistență | ABS (Sistem de antiblocare a roților) |
| Tipul de virare (steering type) | cremaliere |
| Servodirecţie | Electrică |
| Dimensiunea pneurilor | 205/55 R16; 225/45 R17; 225/40 R18 |
| Dimensiunea jantelor | 7J x 16; 7J x 17; 7.5J x 18 |