


| Korimalli, Skoda Superb II? | Liftback, 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Skoda Superb II 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 6.2-6.4 l/100 km 37.9 - 36.8 US mpg 45.6 - 44.1 UK mpg 16.1 - 15.6 km/l |
| Päästöt, Skoda Superb 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 163-168 g/km CO2 Euro 5 |
| Huippunopeus, 2008 Superb II 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 219 km/h | 136.08 mph 0-100 km/h: 9 s 0-60 mph: 8.6 s |
| Teho, Skoda Superb Liftback 2008 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 170 hv, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Skoda Superb Liftback 2008 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 2.0 l 1968 sm3 120.09 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2008 Skoda 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, Skoda Superb II Liftback 2008 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | Neliveto. Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa pysyvästi etupyöriä, ja tarvittaessa takapyörät liikkuvat sähköisesti tai mekaanisesti ohjattavan liittimen avulla. |
| Pituus, 2008 Skoda Superb Liftback? | 4838 mm 190.47 in. |
| Leveys, 2008 Skoda Superb Liftback? | 1817 mm 71.54 in. |
| Nettopaino, 2008 Skoda Superb II 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 1557-1572 kg 3432.6 - 3465.67 lbs. |
| Kokonaispaino, 2008 Skoda Superb II 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 2195-2210 kg 4839.15 - 4872.22 lbs. |
| Tavaratila, 2008 Skoda Superb Liftback? | 595 - 1700 l 21.01 - 60.03 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2008 Skoda Superb II 2.0 TDI CR (170 Hp) 4x4? | 6, manuaali vaihdelaatikko |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Skoda |
| Malli | Superb |
| Sukupolvi | Superb II |
| Versio (moottori) | 2.0 TDI CR (170 hv) 4x4 |
| Tuotannon aloitusvuosi | Heinäkuu, 2008 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | Toukokuu, 2013 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Liftback |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineenkulutus - kaupunki (NEDC) | 8-8.3 l/100 km
29.4 - 28.3 US mpg 35.3 - 34 UK mpg 12.5 - 12 km/l |
| Polttoaineenkulutus - maantie (NEDC) | 5.2-5.3 l/100 km
45.2 - 44.4 US mpg 54.3 - 53.3 UK mpg 19.2 - 18.9 km/l |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty (NEDC) | 6.2-6.4 l/100 km
37.9 - 36.8 US mpg 45.6 - 44.1 UK mpg 16.1 - 15.6 km/l |
| CO2-päästöt (NEDC) | 163-168 g/km |
| Polttoaineen tyyppi | Diesel-polttoaine |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 9 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 9 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 8.6 s |
| Huippunopeus | 219 km/h 136.08 mph |
| Päästönormi | Euro 5 |
| Paino/teho suhde | 9.2 kg/hv, 109.2 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 4.4 kg/Nm, 224.8 Nm/tonnia |
| Moottori | |
| Teho | 170 hv @ 4200 kierrosta/min |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 86.4 hv/l |
| Vääntömomentti | 350 Nm @ 1750-2500 kierrosta/min 258.15 lb.-ft. @ 1750-2500 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | EA189 / CBBB |
| Moottorin tilavuus | 1968 sm3 120.09 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 81 mm 3.19 in. |
| Männän liike | 95.5 mm 3.76 in. |
| Puristussuhde | 16.5:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Diesel - Common rail |
| Moottorin toive | Turboahtimet, Välijäähdytin |
| Kaasunjakelumekanismi | DOHC |
| Moottorin öljytilavuus | 4.3 l 4.54 US qt | 3.78 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| jäähdytysneste | 8.4 l 8.88 US qt | 7.39 UK qt |
| Moottorijärjestelmät | Hiukkassuodatin |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 1557-1572 kg 3432.6 - 3465.67 lbs. |
| Enimmäispaino | 2195-2210 kg 4839.15 - 4872.22 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 638 kg 1406.55 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 595 l 21.01 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1700 l 60.03 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Sallittu kattokuorma | 100 kg 220.46 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 2000 kg 4409.25 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 80 kg 176.37 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4838 mm 190.47 in. |
| Leveys | 1817 mm 71.54 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 2009 mm 79.09 in. |
| Korkeus | 1462 mm 57.56 in. |
| Pyörän perusta | 2761 mm 108.7 in. |
| Etupyörän jälki | 1545 mm 60.83 in. |
| Takapyörän jälki | 1518 mm 59.76 in. |
| etuylitys | 964 mm 37.95 in. |
| takaylitys | 1113 mm 43.82 in. |
| Maavara | 139 mm 5.47 in. |
| Ilmanvastuskerroin (Cd) | 0.30 |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 11.5 m 37.73 ft. |
| lähestymiskulma | 14.5° |
| Jättökulma | 12° |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa pysyvästi etupyöriä, ja tarvittaessa takapyörät liikkuvat sähköisesti tai mekaanisesti ohjattavan liittimen avulla. |
| Pyörän ohjaus | Neliveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 6 vaihteinen, manuaalinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Itsenäinen, tyyppi McPherson kierrejousella ja kallistuksenvakaimella |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus stabilisaattorilla |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Levy |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 205/55 R16; 225/45 R17; 225/40 R18 |
| Vanteen koko | 7J x 16; 7J x 17; 7.5J x 18 |