
| What is the body type, Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026)? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 3.2-9.6 l/100 km 73.5 - 24.5 US mpg 88.3 - 29.4 UK mpg 31.3 - 10.4 km/l |
| How ECO is the car, Mercedes-Benz GLE GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 73-88 g/km CO2 Euro 6e-bis |
| What is the range of pure electric driving, GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 102 km 63.38 mi |
| What is electricity consumption, Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 21.7-29.9 kWh/100 km 34.92 - 48.12 kWh/100 mi 96 - 70 MPGe 4.6 - 3.3 km/kWh 2.9 - 2.1 mi/kWh |
| How fast is the car, 2026 GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 240 km/h | 149.13 mph 0-100 km/h: 5.6 sec 0-60 mph: 5.3 sec |
| How much power, Mercedes-Benz GLE SUV 2026 GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 435 Hp, 680 Nm 501.54 lb.-ft. |
| What is the engine size, Mercedes-Benz GLE SUV 2026 GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 3.0 l 2999 cm3 183.01 cu. in. |
| How many cylinders, 2026 Mercedes-Benz GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 6, Inline |
| What is the drivetrain, Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) SUV 2026 GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | All wheel drive (4x4). PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). The Internal combustion engine (ICE) and the electric motor permanently drive the four wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
| How long is this vehicle, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV? | 4923 mm 193.82 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV? | 2010 mm 79.13 in. |
| What is the curb weight, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 2700 kg 5952.48 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 3375 kg 7440.6 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV? | 485 - 1915 l 17.13 - 67.63 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 9, automatic transmission G-TRONIC |
| Brand | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Model | GLE |
| Generation | GLE SUV (V167, facelift 2026) |
| Modification (Engine) | GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC |
| Start of production | May, 2026 year |
| Powertrain Architecture | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption at Low speed (WLTP) | 13.5 l/100 km
17.4 US mpg 20.9 UK mpg 7.4 km/l |
|---|---|
| Fuel consumption at Medium speed (WLTP) | 9.1 l/100 km
25.8 US mpg 31 UK mpg 11 km/l |
| Fuel consumption at high speed (WLTP) | 8.3 l/100 km
28.3 US mpg 34 UK mpg 12 km/l |
| Fuel consumption at very high speed (WLTP) | 9.6 l/100 km
24.5 US mpg 29.4 UK mpg 10.4 km/l |
| Combined fuel consumption (WLTP) | 3.2-9.6 l/100 km
73.5 - 24.5 US mpg 88.3 - 29.4 UK mpg 31.3 - 10.4 km/l |
| CO2 emissions (WLTP) | 73-88 g/km |
| Fuel Type | Petrol / electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 5.6 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 5.6 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 5.3 sec |
| Maximum speed | 240 km/h 149.13 mph |
| Emission standard | Euro 6e-bis |
| Weight-to-power ratio | 6.2 kg/Hp, 161.1 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 4 kg/Nm, 251.9 Nm/tonne |
| Net (usable) battery capacity | 25.72 kWh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery location | Under the trunk |
| Electric range (WLTP) | 102 km 63.38 mi |
| Average Energy consumption (WLTP) | 21.7-29.9 kWh/100 km
34.92 - 48.12 kWh/100 mi 96 - 70 MPGe 4.6 - 3.3 km/kWh 2.9 - 2.1 mi/kWh |
| Max speed (electric) | 140 km/h 86.99 mph |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 184 Hp |
| Electric motor Torque | 480 Nm 354.03 lb.-ft. |
| Electric motor location | Between the combustion engine and the transmission |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 435 Hp |
| System torque | 680 Nm 501.54 lb.-ft. |
| Power | 326 Hp @ 4250-6100 rpm. |
|---|---|
| Power per litre | 108.7 Hp/l |
| Torque | 540 Nm @ 2200-4250 rpm. 398.28 lb.-ft. @ 2200-4250 rpm. |
| Engine layout | Front, Longitudinal |
| Engine Model/Code | M 256 Evo |
| Engine displacement | 2999 cm3 183.01 cu. in. |
| Number of cylinders | 6 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 83 mm 3.27 in. |
| Piston Stroke | 92.35 mm 3.64 in. |
| Compression ratio | 10.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Twin-scroll turbo, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC, CAMTRONIC |
| Engine systems | Start & Stop System Particulate filter |
| Kerb Weight | 2700 kg 5952.48 lbs. |
|---|---|
| Max. weight | 3375 kg 7440.6 lbs. |
| Max load | 675 kg 1488.12 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 485 l 17.13 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1915 l 67.63 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 65 l 17.17 US gal | 14.3 UK gal |
| Max. roof load | 100 kg 220.46 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 2700 kg 5952.48 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 108 kg 238.1 lbs. |
| Length | 4923 mm 193.82 in. |
|---|---|
| Width | 2010 mm 79.13 in. |
| Width with mirrors folded | 2024 mm 79.69 in. |
| Width including mirrors | 2164 mm 85.2 in. |
| Height | 1793 mm 70.59 in. |
| Wheelbase | 2995 mm 117.91 in. |
| Ride height (ground clearance) | 205 mm 8.07 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 12.02 m 39.44 ft. |
| Approach angle | 25° |
| Departure angle | 25° |
| Ramp-over (brakeover) angle | 17° |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and the electric motor permanently drive the four wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
|---|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 9 gears, automatic transmission G-TRONIC |
| Front suspension | Coil spring, Double wishbone, Transverse stabilizer, Air Suspension - Optional |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer, Air Suspension - Optional |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | Front wheel tires: 275/50 R20; 275/45 R21; 285/40 R22 Rear wheel tires: 275/50 R20; 315/40 R21; 325/35 R22 |
| Wheel rims size | Front wheel rims: 8.5J x 20; 9J x 20; 10J x 21; 10J x 22 Rear wheel rims: 8.5J x 20; 9J x 20; 11J x 21; 11J x 22 |