
| De ce tip este caroseria, Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026)? | SUV, 5 Uşi, 5 scaune |
|---|---|
| Care este consumul de combustibil, Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 3.2-9.6 l/100 km 73.5 - 24.5 US mpg 88.3 - 29.4 UK mpg 31.3 - 10.4 km/l |
| Cât de ECO este mașina, Mercedes-Benz GLE GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 73-88 g/km CO2 Euro 6e-bis |
| Ce distanță poate merge doar cu energie electrică, GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 102 km 63.38 mi |
| Care este consumul de energie electrică, Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 21.7-29.9 kWh/100 km 34.92 - 48.12 kWh/100 mi 96 - 70 MPGe 4.6 - 3.3 km/kWh 2.9 - 2.1 mi/kWh |
| Cât de rapidă este mașina, 2026 GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 240 km/h | 149.13 mph 0-100 km/h: 5.6 sec 0-60 mph: 5.3 sec |
| Care este puterea motorului, Mercedes-Benz GLE SUV 2026 GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 435 CP, 680 Nm 501.54 lb.-ft. |
| Care este volumul motorului, Mercedes-Benz GLE SUV 2026 GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 3.0 l 2999 cm3 183.01 cu. in. |
| Câți cilindri are motorul, 2026 Mercedes-Benz GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 6, in linie |
| Care este sistemul de transmisie, Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) SUV 2026 GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | Tracţiune integrală (4x4). PHEV (Vehicul electric hibrid Plug-in). Motor cu ardere internă (MAI) și motorul electric pun în mișcare roțile patru ale mașinii cu posibilitatea de a se deplasa în regim complet electric sau mixt. |
| Care este lungimea vehiculului, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV? | 4923 mm 193.82 in. |
| Care este lățimea vehiculului, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV? | 2010 mm 79.13 in. |
| Care este greutatea vehiculului, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 2700 kg 5952.48 lbs. |
| Care este masa maximă admisă, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 3375 kg 7440.6 lbs. |
| Cât de mult spațiu portbagaj, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV? | 485 - 1915 l 17.13 - 67.63 cu. ft. |
| Câte transmisii are cutia, Ce tip este cutia de viteze, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 9, cutie automată G-TRONIC |
| Marcă | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Model | GLE |
| Generație | GLE SUV (V167, facelift 2026) |
| Modificare (Tip motor) | GLE 450e (435 CP) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC |
| Anul inceperii productiei | Mai, 2026 an |
| Arhitectura grupului propulsor | PHEV (Vehicul electric hibrid Plug-in) |
| Tipul caroseriei | SUV |
| Număr de scaune | 5 |
| Număr de uşi | 5 |
| Consumul de combustibil, SCĂZUT (WLTP) | 13.5 l/100 km
17.4 US mpg 20.9 UK mpg 7.4 km/l |
|---|---|
| Consumul de combustibil, MEDIU (WLTP) | 9.1 l/100 km
25.8 US mpg 31 UK mpg 11 km/l |
| Consumul de combustibil, RIDICAT (WLTP) | 8.3 l/100 km
28.3 US mpg 34 UK mpg 12 km/l |
| Consumul de combustibil, FOARTE RIDICAT (WLTP) | 9.6 l/100 km
24.5 US mpg 29.4 UK mpg 10.4 km/l |
| Consumul de combustibil, MIXT (WLTP) | 3.2-9.6 l/100 km
73.5 - 24.5 US mpg 88.3 - 29.4 UK mpg 31.3 - 10.4 km/l |
| Emisii CO2 (WLTP) | 73-88 g/km |
| Tipul de combustibil | Benzină / energie electrică |
| Acceleraţie 0 - 100 km/h | 5.6 sec |
| Acceleraţie 0 - 62 mph | 5.6 sec |
| Acceleraţie 0 - 60 mph (Calculat de Auto-Data.net) | 5.3 sec |
| Viteza maximă | 240 km/h 149.13 mph |
| Standardul ecologic | Euro 6e-bis |
| Raport greutate/putere | 6.2 kg/CP, 161.1 CP/tonă |
| Raport greutate/Cuplu | 4 kg/Nm, 251.9 Nm/tonă |
| Capacitatea netă (utilizabilă) a bateriei | 25.72 kWh |
|---|---|
| Tehnologia de stocare a bateriei | Litiu-ion (Li-Ion) |
| Locația bateriei | Sub portbagaj |
| Autonomia electrică (WLTP) | 102 km 63.38 mi |
| Consum mediu de energie (WLTP) | 21.7-29.9 kWh/100 km
34.92 - 48.12 kWh/100 mi 96 - 70 MPGe 4.6 - 3.3 km/kWh 2.9 - 2.1 mi/kWh |
| Viteza maxima (electrica) | 140 km/h 86.99 mph |
| Porturi de încărcare | Autentificați-vă pentru a vedea. |
| Electric motor 1 | |
| Putere Motor electric | 184 CP |
| Cuplu motor electric | 480 Nm 354.03 lb.-ft. |
| Locația motorului electric | Între motorul cu ardere și transmisia |
| Tip motor electric | Sincron |
| Puterea sistemului | 435 CP |
| Cuplul total al sistemului | 680 Nm 501.54 lb.-ft. |
| Putere | 326 CP @ 4250-6100 rot/min |
|---|---|
| Putere pe litru volum de lucru | 108.7 CP/l |
| Cuplu | 540 Nm @ 2200-4250 rot/min 398.28 lb.-ft. @ 2200-4250 rot/min |
| Dispunerea motorului | Faţă, Longitudinal |
| Model/Cod motor | M 256 Evo |
| Volumul motorului | 2999 cm3 183.01 cu. in. |
| Numărul de cilindri | 6 |
| Configurația motorului | in linie |
| Diametrul cilindrilor | 83 mm 3.27 in. |
| Cursa cilindrilor | 92.35 mm 3.64 in. |
| Raport de compresie | 10.5:1 |
| Numărul de supape per cilindru | 4 |
| Sistem de injecție de combustibil | Injecţie directă |
| Aspirația motorului | Twin-scroll turbo, Intercooler |
| Distribuție | DOHC, CAMTRONIC |
| Sisteme motor | Sistem Start & Stop Filtru de particule |
| Masă proprie | 2700 kg 5952.48 lbs. |
|---|---|
| Masă maximă autorizată | 3375 kg 7440.6 lbs. |
| Încarcatura maxima | 675 kg 1488.12 lbs. |
| Volumul minim al portbagajului | 485 l 17.13 cu. ft. |
| Volumul maxim al portbagajului | 1915 l 67.63 cu. ft. |
| Volumul rezervorului | 65 l 17.17 US gal | 14.3 UK gal |
| Sarcina maxima capota | 100 kg 220.46 lbs. |
| Sarcina maxima remorca cu sistem de franare (12%) | 2700 kg 5952.48 lbs. |
| Sarcina maxima remorca fara sistem de franare | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Masa maxima admisa a remorcii la imbinarea cu carligul de remorcare | 108 kg 238.1 lbs. |
| Lungime | 4923 mm 193.82 in. |
|---|---|
| Lăţime | 2010 mm 79.13 in. |
| Latime cu oglizile inchise | 2024 mm 79.69 in. |
| Latime (inclus oglinzi) | 2164 mm 85.2 in. |
| Înălţime | 1793 mm 70.59 in. |
| Ampatament | 2995 mm 117.91 in. |
| Garda la sol | 205 mm 8.07 in. |
| Diametrul minim al cercului de virare | 12.02 m 39.44 ft. |
| Unghi Abordarea | 25° |
| Unghi de plecare | 25° |
| unghiul de rampă | 17° |
| Arhitectura sistemului de transmisie | Motor cu ardere internă (MAI) și motorul electric pun în mișcare roțile patru ale mașinii cu posibilitatea de a se deplasa în regim complet electric sau mixt. |
|---|---|
| Tractiune | Tracţiune integrală (4x4) |
| Numărul de viteze și tipul cutiei de viteze | 9 trepte, cutie automată G-TRONIC |
| Suspensie faţă (front suspension) | Arc elicoidal, iades dublu, stabilizator transversal, Suspensie pneumatică - Opțional |
| Suspensie spate (rear suspension) | Suspensie independentă cu arc multi-legături cu stabilizator, Suspensie pneumatică - Opțional |
| Frâne faţă (Front brakes) | discuri ventilate |
| Frâne spate (Rear brakes) | discuri ventilate |
| Sisteme de asistență | ABS (Sistem de antiblocare a roților) |
| Tipul de virare (steering type) | cremaliere |
| Servodirecţie | Electrică |
| Dimensiunea pneurilor | Cauciucuri frontale: 275/50 R20; 275/45 R21; 285/40 R22 Cauciucuri spate: 275/50 R20; 315/40 R21; 325/35 R22 |
| Dimensiunea jantelor | Jante frontale: 8.5J x 20; 9J x 20; 10J x 21; 10J x 22 Jante spate: 8.5J x 20; 9J x 20; 11J x 21; 11J x 22 |