
| Av vilken typ är karosseriet, Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026)? | SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 3.2-9.6 l/100 km 73.5 - 24.5 US mpg 88.3 - 29.4 UK mpg 31.3 - 10.4 km/l |
| Hur ECO är bilen, Mercedes-Benz GLE GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 73-88 g/km CO2 Euro 6e-bis |
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 102 km 63.38 mi |
| Vad är elförbrukningen, Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 21.7-29.9 kWh/100 km 34.92 - 48.12 kWh/100 mi 96 - 70 MPGe 4.6 - 3.3 km/kWh 2.9 - 2.1 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2026 GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 240 km/t | 149.13 mph 0-100 km/t: 5.6 s 0-60 mph: 5.3 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Mercedes-Benz GLE SUV 2026 GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 435 hk, 680 Nm 501.54 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Mercedes-Benz GLE SUV 2026 GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 3.0 l 2999 cm3 183.01 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2026 Mercedes-Benz GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 6, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) SUV 2026 GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | Fyrhjulsdrift (4x4). PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil). Förbränningsmotorn och elmotorn driver fordonets fyra hjul permanent med möjlighet till körning i fullt elektriskt eller blandat läge. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV ? | 4923 mm 193.82 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV ? | 2010 mm 79.13 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 2700 kg 5952.48 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 3375 kg 7440.6 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV ? | 485 - 1915 l 17.13 - 67.63 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450e (435 Hp) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 9, Automat G-TRONIC |
| Märke | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Modell | GLE |
| Generation | GLE SUV (V167, facelift 2026) |
| Modifikation (motor) | GLE 450e (435 hk) Plug-in Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC |
| fabrikstillverkning, början | Maj, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Bränsleförbrukning, LÅG (WLTP) | 13.5 l/100 km
17.4 US mpg 20.9 UK mpg 7.4 km/l |
|---|---|
| Bränsleförbrukning, MEDELHÖG (WLTP) | 9.1 l/100 km
25.8 US mpg 31 UK mpg 11 km/l |
| Bränsleförbrukning, HÖG (WLTP) | 8.3 l/100 km
28.3 US mpg 34 UK mpg 12 km/l |
| Bränsleförbrukning, EXTRA HÖG (WLTP) | 9.6 l/100 km
24.5 US mpg 29.4 UK mpg 10.4 km/l |
| Bränsleförbrukning, BLANDAD KÖRNING (WLTP) | 3.2-9.6 l/100 km
73.5 - 24.5 US mpg 88.3 - 29.4 UK mpg 31.3 - 10.4 km/l |
| CO2-utsläpp (WLTP) | 73-88 g/km |
| Typ bränsle | Hybrid - bensin / elektricitet |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 5.6 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 5.6 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 5.3 s |
| Toppfart | 240 km/t 149.13 mph |
| Miljöklass | Euro 6e-bis |
| Vikt/effektförhållande | 6.2 kg/hk, 161.1 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 4 kg/Nm, 251.9 Nm/ton |
| Netto (användbar) batterikapacitet | 25.72 kWh |
|---|---|
| Batteriteknik | Litiumjon (Li-Ion) |
| Batteriets plats | Under stammen |
| Elektrisk räckvidd (WLTP) | 102 km 63.38 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (WLTP) | 21.7-29.9 kWh/100 km
34.92 - 48.12 kWh/100 mi 96 - 70 MPGe 4.6 - 3.3 km/kWh 2.9 - 2.1 mi/kWh |
| Maximal hastighet (endast elektrisk framdrivning) | 140 km/t 86.99 mph |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 184 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 480 Nm 354.03 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Mellan förbränningsmotorn och transmissionen |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 435 hk |
| System Vridmoment | 680 Nm 501.54 lb.-ft. |
| Effekt | 326 hk @ 4250-6100 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 108.7 hk/l |
| Vridmoment | 540 Nm @ 2200-4250 varv/min 398.28 lb.-ft. @ 2200-4250 varv/min |
| Motorlayout | Främre, längsgående |
| Motormodell/Motorkod | M 256 Evo |
| Cylindervolym | 2999 cm3 183.01 cu. in. |
| Antal cylindrar | 6 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 83 mm 3.27 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 92.35 mm 3.64 in. |
| Mån av förtätning | 10.5:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Twin-scroll turbo, Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | DOHC, CAMTRONIC |
| Motorsystem | Start & stopp system Partikelfilter |
| Egen massa | 2700 kg 5952.48 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 3375 kg 7440.6 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 675 kg 1488.12 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 485 l 17.13 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1915 l 67.63 cu. ft. |
| Tankvolym | 65 l 17.17 US gal | 14.3 UK gal |
| Max Taklast | 100 kg 220.46 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 2700 kg 5952.48 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 108 kg 238.1 lbs. |
| Längd | 4923 mm 193.82 in. |
|---|---|
| Bredd | 2010 mm 79.13 in. |
| Bredd med backspeglar vikta | 2024 mm 79.69 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 2164 mm 85.2 in. |
| Höjd | 1793 mm 70.59 in. |
| Hjulbas | 2995 mm 117.91 in. |
| Frigångshöjd | 205 mm 8.07 in. |
| Vändcirkel | 12.02 m 39.44 ft. |
| Approach vinkel | 25° |
| Avgångsvinkel | 25° |
| rampvinkeln | 17° |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn och elmotorn driver fordonets fyra hjul permanent med möjlighet till körning i fullt elektriskt eller blandat läge. |
|---|---|
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 9 växlar, Automat G-TRONIC |
| Hjulupphängning fram | Spiralfjäder, Dubbel transversell länkarm , Transversell stabilizor , Luftfjädring - tillval |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator, Luftfjädring - tillval |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | Framdäck: 275/50 R20; 275/45 R21; 285/40 R22 Bakdäck: 275/50 R20; 315/40 R21; 325/35 R22 |
| Storlek av | Framfälgar: 8.5J x 20; 9J x 20; 10J x 21; 10J x 22 Bakfälgar: 8.5J x 20; 9J x 20; 11J x 21; 11J x 22 |