
| What is the body type, Leapmotor B05? | Hatchback, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, 56.2 kWh (218 Hp) Electric? | 401 km 249.17 mi |
| What is electricity consumption, Leapmotor B05 56.2 kWh (218 Hp) Electric? | 15.8 kWh/100 km 25.43 kWh/100 mi 133 MPGe 6.3 km/kWh 3.9 mi/kWh |
| How fast is the car, 2026 B05 56.2 kWh (218 Hp) Electric? | 170 km/h | 105.63 mph 0-100 km/h: 7.5 sec 0-60 mph: 7.1 sec |
| How much power, Leapmotor B05 Hatchback 2026 56.2 kWh (218 Hp) Electric? | 218 Hp, 240 Nm 177.01 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Leapmotor B05 Hatchback 2026 56.2 kWh (218 Hp) Electric? | Rear wheel drive. BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the rear wheels. |
| How long is this vehicle, 2026 Leapmotor B05 Hatchback? | 4430 mm 174.41 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Leapmotor B05 Hatchback? | 1880 mm 74.02 in. |
| What is the curb weight, 2026 Leapmotor B05 56.2 kWh (218 Hp) Electric? | 1674 kg 3690.54 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 Leapmotor B05 56.2 kWh (218 Hp) Electric? | 2215 kg 4883.24 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Leapmotor B05 Hatchback? | 345 - 1400 l 12.18 - 49.44 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Leapmotor B05 56.2 kWh (218 Hp) Electric? | 1, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Leapmotor |
| Model | B05 |
| Generation | B05 |
| Modification (Engine) | 56.2 kWh (218 Hp) Electric |
| Start of production | May, 2026 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | Hatchback |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 7.5 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 7.5 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 7.1 sec |
| Maximum speed | 170 km/h 105.63 mph |
| Weight-to-power ratio | 7.7 kg/Hp, 130.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 7 kg/Nm, 143.4 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 56.2 kWh |
| Battery voltage | 400 V |
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (WLTP) | 401 km 249.17 mi |
| Average Energy consumption (WLTP) | 15.8 kWh/100 km
25.43 kWh/100 mi 133 MPGe 6.3 km/kWh 3.9 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 218 Hp |
| Electric motor Torque | 240 Nm 177.01 lb.-ft. |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 218 Hp |
| System torque | 240 Nm 177.01 lb.-ft. |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1674 kg 3690.54 lbs. |
| Max. weight | 2215 kg 4883.24 lbs. |
| Max load | 541 kg 1192.7 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 345 l 12.18 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1400 l 49.44 cu. ft. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 60 kg 132.28 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4430 mm 174.41 in. |
| Width | 1880 mm 74.02 in. |
| Height | 1520 mm 59.84 in. |
| Wheelbase | 2735 mm 107.68 in. |
| Front track | 1606 mm 63.23 in. |
| Rear (Back) track | 1608 mm 63.31 in. |
| Front overhang | 870 mm 34.25 in. |
| Rear overhang | 825 mm 32.48 in. |
| Ride height (ground clearance) | 154 mm 6.06 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the rear wheels. |
| Drive wheel | Rear wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | Front wheel tires: 225/45 R19 Rear wheel tires: 235/45 R19 |
| Wheel rims size | 19 |